Úvod > Aktuality > V Zoo Ostrava si o víkendech prohlédnete botanické zajímavosti
V Zoo Ostrava si o víkendech prohlédnete botanické zajímavosti
"> "> "> ">
Příroda

V Zoo Ostrava si o víkendech prohlédnete botanické zajímavosti

  • Vydáno8. července 2021
V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se návštěvníkům po delší přestávce opět otevírají pěstební skleníky. Nachází se v nich bohatá kolekce tropických a subtropických rostlin z různých koutů světa. V sobotu 10. června budou zahájeny tradiční komentované prohlídky s průvodcem. Kvůli omezené kapacitě je nutné se předem nahlásit a během prohlídky dodržet aktuální opatření.
Skleníky v ostravské zoo slouží mimo jiné k pěstování rostlin určených pro doplnění expozic zvířat i k výsadbě záhonů podél návštěvnických tras. Kromě dozrávajících užitkových rostlin zde mohou zájemci na  ploše téměř 1 000 m2 obdivovat i orchideje, palmy a další tropické rostliny.

V pěstebních sklenících v ostravské zoo v současnosti plodí i rozkvétají a nádherně voní různé druhy tropických a subtropických rostlin. Například vůni rostliny muraje latnaté (Murraya paniculata), nazývané též oranžový nebo pomerančový jasmín, si návštěvníci skleníků často pletou s vůní nedaleko rostoucích citrusů. Je jí totiž velmi podobná, ale navíc je obohacena o jasmínovou složku.  Je to druh keře nebo malého stromu z čeledi routovité (Rutaceae) pocházející z jižní a jihovýchodní Asie a Austrálie. Její mladé listy jsou velmi aromatické a používají se jako koření a také v tradiční čínské medicíně. Sušené plody jsou součástí kari koření. Černé i zelené čaje se parfémují květy této rostliny. Je to také oblíbená hrnková rostlina, která se dá pěstovat i jako bonsaj.

Ve skleníkovém areálu rostou různorodé užitkové rostliny téměř z celého světa – banánovník, pomeranč, mandarinka, papája, pitanga, ananas, jaboticaba… To je jen malý výčet rostlin, které jsou zde k vidění.

Prohlídky skleníků probíhají o víkendech, vždy v 11:00 a ve 14:00 hod. Sraz zájemců je vždy u vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na tel. čísle 596 241 269 nebo osobně na vrátnici zoo. Do tropů s průvodcem se mohou návštěvníci vydat už tuto sobotu.
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.