Úvod > Aktuality > V Raspenavě na Frýdlantsku byla otevřena nová geologická stezka
V Raspenave na Frýdlantsku byla otevrena nová geologická stezka
"> V Raspenave na Frýdlantsku byla otevrena nová geologická stezka "> Každý z kamenu je na stezce opatren plastovou cedulkou s príslušnými informacemi "> Geologická stezka vede podél cesty u chaty Zátiší, na žlute znacené trase z Frýdlantu na Skalní hrad
Příroda

V Raspenavě na Frýdlantsku byla otevřena nová geologická stezka

  • Vydáno17. října 2013
Díky státnímu podniku Lesy České republiky přibylo v těchto dnech půvabnému regionu Frýdlantska v Libereckém kraji nové lákadlo pro návštěvníky – je jím zcela nová geologická stezka nacházející se v katastru obce Raspenava. Stezku tvoří dvanáct kamenů – hornin, které pocházejí z místních Jizerských hor.
Geologická stezkaGeologická stezka vede podél cesty u chaty Zátiší, na žlutě značené trase z Frýdlantu na Skalní hrad. Skládá se z dvanácti nejtypičtějších nerostů a hornin Jizerských hor. Každý z kamenů je na stezce opatřen plastovou cedulkou s příslušnými informacemi a mikroskopickým snímkem. Nejstarší horninu na geologické stezce představuje žula, jednotlivé kameny jsou na vršku vybroušeny, aby byla detailně vidět jejich struktura.

K největším zajímavostem patří poslední z kamenů – pyrhotin, jehož výskyt je u nás spíše vzácný. Nejedná se o typický příklad geologického složení Jizerských hor, kámen byl vytažen z novoměstské štoly. Kámen je jedinečný v tom, že čpí sírou jako peklo samo. Geologická stezka je kromě turistů určena také dětem a studentům ze základních a středních škol.

Geologická stezka v Raspenavě

Geologická stezka v Raspenavě

Stezku tvoří dvanáct kamenů – hornin, které pocházejí z místních Jizerských hor. Nachází se podél cesty u chaty Zátiší, na žlutě značené trase z Frýdlantu na Skalní hrad.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Další aktuality