!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V Gutech se začne s výstavbou repliky dřevěného kostela
V Gutech se začne s výstavbou repliky dřevěného kostela
"> "> "> ">
Památky

V Gutech se začne s výstavbou repliky dřevěného kostela

Vydáno 22. května 2020
V Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 dřevěný kostelík zničil úmyslně založený požár. Nyní se však blýská na lepší časy – v úterý 26. května 2020 se zde začne se stavbou repliky této stavby. Hotová by měla být do letošního podzimu.
kostel GutyV Třinci-Gutech začnou tesaři od úterý 26. května se stavbou repliky shořelého dřevěného kostela, který býval po mnoho let chloubou obce. Odborníci začnou obnovením poškozených základů, zčásti pak budou dělat nové. V červnu se pak bude pracovat se dřevem, stavba by měla být hotová do podzimu 2020. Pak se bude pokračovat v úpravě interiérů. Opavsko-ostravské biskupství odhaduje, že první bohoslužba se v novém kostele uskuteční nejspíše až v příštím roce.

tesařPůvodní kostel pocházel z roku 1563 a byl vystavěn jako stavba katolická, avšak jako podobné církevní stavby v okolí, přešel počátkem 17. století do rukou protestantů, kteří jej užívali až do roku 1654, kdy se opět navrátil do rukou katolické církve. V interiéru býval unikátní kůr ve tvaru písmene L, zdobený bohatým dekorem. Zvonice přistavěná k lodi kostela pocházela z roku 1781.
Dřevěný kostelík v Gutech

Dřevěný kostelík v Gutech

V Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil požár. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika, dokončena byla v květnu 2021.

Další aktuality

8.6.
2021
10 tipů na nejkrásnější fotomísta Karlovy Studánky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Karlovy Studánky

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
4.6.
2021
Obnovený dřevěný kostel v Gutech přivítá první věřící

Obnovený dřevěný kostel v Gutech přivítá první věřící

Severní Morava a Slezsko | Památky