ÚvodAktualityKde si můžete letos prohlédnout ledové sochy a záhadné útvary z ledu?
Příroda

Kde si můžete letos prohlédnout ledové sochy a záhadné útvary z ledu?

Máme pro vás tipy na místa, která se díky sochařům a přírodním podmínkám každoročně proměňují v ledovou pohádku. Těšit se můžete nejen na nádherné sochy, ale také spoustu zábavy pro celou rodinu. Vyberete si ledové sochy na Pustevnách, kde pod rukama zkušených sochařů vznikají neuvěřitelná díla nebo, počkáte až ledovou výzdobu vykouzlí příroda?
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Ledopád u tábořiště Lhotka Příroda

Ledopád u tábořiště Lhotka

Velký "ledopád" vzniká každoročně při mrazivém počasí na veřejném tábořišti obce Lhotka, nedaleko Telče. Z trysek napojených na táborovou umývárnu vytváří mráz ledovou stěnu, která je každý rok jiná, ale vždy velmi krásná.

Petrova skála u Spálova Příroda

Petrova skála u Spálova

Drsný zapomenutý kraj Oderských vrchů vyhledávají hlavně ti, kteří milují romantickou, kouzelnou přírodu, ticho a klid. V okolí vesnice Spálov se nachází staré břidličné štoly, které zima každoročně vyzdobí ledovými krápníky. Vstup do dolu je však zakázán.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů Příroda

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Barevné ledopády Pulčínských skal Příroda

Barevné ledopády Pulčínských skal

Ledový poklad v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa.

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska Příroda

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko Příroda

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Víte jak se dostanete z přítomnosti rovnou do pohádky? Nedaleko Kyjova v Křinickém údolí se nachází skalní převis s podzemními prostorami ve kterých zima každoročně vykouzlí čarokrásnou ledovou výzdobu.

Sezonní ledotrysk v Karlově Studánce Příroda

Sezonní ledotrysk v Karlově Studánce

Každoroční zimní atrakcí empírových lázní Karlova Studánka v Jeseníkách je několik metrů vysoká ledová homole uprostřed jezírka u obecního úřadu.

Další aktuality

Kdy přichází letní slunovrat? Užijte si nejdelší dny v roce a skvělé letní programy

Astronomické léto 2025 začne v sobotu 21. června 2025 ve 4 hodiny a 42 minut našeho času, kdy vstoupí Slunce do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Užijte si letošní letní slunovrat, tajuplnou a mýty opředenou událost, kdy Slunce dosahuje při svém relativním pohybu vůči Zemi své nejsevernější polohy. Nedlouho poté si 24. června připomínáme svátek sv. Jana Křtitele, který je pověstmi neméně opředený. Léto bude skvělé a skončí až s podzimní rovnodenností, která nastane 22. září.
15. červen 2025 12:20
Příroda

Dědek, Pokličky nebo Čertova tchýně? Zvláštní skalní útvary, které musíte vidět!

Kdo by neměl rád kuriozity, zvlášť takové, které vám rozhodně neutečou? Zkameněly, už tisíce let sedí pevně na svém místě a lidská fantazie jim dala prazvláštní jména. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na Bábu a Dědka, pokličky, kamenné hříbky, vílí koupelny anebo na Ďáblovu prdel.
15. červen 2025 10:28
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kamenné výlety pro malé i velké objevitele

I kamenné výlety můžou být legrace, když víte, kam šlápnout. Žádné klopýtání, žádné „to je jen šutr“, ale spousta zajímavých míst, podivuhodných jmen a příběhů, co se do kamene vešly. Ať už hledáte výhled, legendu, nebo jen místo, kde si dát svačinu na kusu skály, v tomhle kamenném výběru si vyberete. Vydejte se s Kudy z nudy na báječné kamenné výlety!
15. červen 2025 10:14
Příroda

Kouzelná svatojánská noc: letní rituály, tradice a milostná magie

Svatojánská noc je vlastně takovým pokračováním oslav Letního slunovratu, kdy se vítá léto a teplé, úrodné období, zkrátila se noc a prodloužil den. Magická a kouzelná noc je opředená řadou pověstí a tradic, které sahají daleko do starověku. Po celé generace se v noci z 23. června na 24. června chodilo na sběr bylinek do léčivých nebo kouzelných lektvarů. Všichni toužili nalézt alespoň jednou pověstný kouzelný zlatý květ kapradí.
15. červen 2025 7:54
Příroda

20 tipů na návštěvu mokřadů a bažin

Mokřady patří mezi nejvýznamnější ale současně i světově nejohroženější ekosystémy. Podílejí se na koloběhu vody v přírodě, udržují vodu v krajině, příznivě ovlivňují podnebí velkým výparem, pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší, jsou zdrojem potravy. Na našem území se nachází řada unikátních míst – víte, že Úpské a Pančavské rašeliniště byla zařazena v roce 1993 v rámci Ramsarské konvence na světový seznam nejvýznamnějších mokřadů světa? Bažin, slatin a rašelinišť je však u nás mnohem víc, pojďte prozkoumat ta nejzajímavější. Víte, že Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští si připomínáme každoročně 17. června? Tůně a mokřady představují jeden z nejefektivnějších nástrojů pro zadržení vody v krajině a podporu biologické rozmanitosti. Řada organizací se tak pouští do jejich obnovy. O vodu je třeba aktivně bojovat a v krajině zadržet tolik vody, kolik si z ní bereme.
12. červen 2025 10:00
Příroda

Do výšky zdarma: tipy na volně přístupné rozhledny

Hledáte tip na pěkný výlet, ale nechce se vám platit žádné vstupné? Pak pro vás bude ideální výprava na některou z volně přístupných rozhleden. Někdy je sice výstup vykoupen prudkým stoupáním, o to sladší však bude odměna v podobě nádherného výhledu.
11. červen 2025 16:30
Příroda

Oslavte Mezinárodní den rysů výletem do oblastí, kde se tato šelma vyskytuje

Mezinárodní den rysů vyhlásilo před několika lety jedenáct organizací zapojených do rozsáhlého evropského projektu 3Lynx, který je financován programem Interreg Central Europe. Mezinárodní den rysů připadá každoročně na 11. června a jeho cílem je podpora ochrany těchto živočichů. V Evropě se ho aktivně účastní jedenáct organizací z pěti různých evropských zemí (Česká republika, Německo, Rakousko, Itálie a Slovinsko). Populace rysa, která žije na našem území, dosahuje počtu přibližně 140 jedinců, a je specifická tím, že je v převážné většině součástí česko-bavorsko-rakouské rysí populace. Nejčastěji se s rysem lze setkat na Šumavě, v Českém lese, Brdech a v některých oblastech Českomoravské Vysočiny.
11. červen 2025 9:00
Příroda

10 tipů, kde si v Česku užít safari

Také byste chtěli vidět exotická zvířata volně se pohybující savanou, ale nemáte zrovna na dovolenou v Africe anebo se vám nechce tak daleko cestovat? Řešení je jednoduché. Neřekli byste, kolik safari zážitků nabízí naše skromná republika. O safari ve Dvoře Králové určitě víte, ale existuje i řada dalších míst, kde uvidíte zvířata volně se pohybovat. Na safari se můžete vypravit například do Olomouce, Chomutova a do Ostravy. Jedinečným zážitkem je pak „safari“ v Národním parku Šumava.
10. červen 2025 10:31
Příroda