Úvod > Aktuality > Rozhledna na Velkém Javorníku je až do konce srpna uzavřena
Rozhledna na Velkém Javorníku je až do konce srpna uzavřena
">
Příroda

Rozhledna na Velkém Javorníku je až do konce srpna uzavřena

  • Vydáno9. srpna 2016
Dřevěná rozhledna na Velkém Javorníku v podhůří Beskyd postavená státním podnikem Lesy České republiky před třemi lety ve výšce 918 metrů nad mořem je v srpnu uzavřena. Stavbu je třeba opravit, dotáhnout kovové spoje a celkově zkontrolovat. Letní údržba je podle ní nutná vzhledem k extrémním povětrnostním podmínkám na Velkém Javorníku.
Velký JavorníkBezmála 26 metrovou dřevostavbu otevřenou v roce 2013 zpevňují ocelová táhla. Má dvě vyhlídkové plošiny - první ve výšce 15,3 metry a druhou ve 20,2 metrech. Vzhledem k extrémním povětrnostním podmínkám na Velkém Javorníku je nutná i letní údržba stavby.

Opravit se musí poškozené části, zkontrolovat a dotáhnout kovové spoje, obrousit a natřít dřevěná konstrukce. Na konci srpna by mělo být hotovo. Pokud ale bude počasí přát, mohla by se stavba otevřít turistům ještě před koncem prázdnin.

Velký Javorník (918 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko. Na severozápadních svazích Javorníka se nachází rezervace Velký Kámen. Jak napovídá název, ve starých bukových lesích můžete najít skalní stěny a velké balvany. Na vrchol Velkého Javorníka se můžete vydat po turistických trasách z Frenštátu pod Radhoštěm, z Rožnova pod Radhoštěm či z obce Veřovice.
Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Velký Javorník v Beskydech – pohleďte z rozhledny na na vrcholy Beskyd

Velký Javorník v Beskydech – pohleďte z rozhledny na na vrcholy Beskyd

Velký Javorník (918 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.