Úvod > Aktuality > Památník zapadlých vlastenců v Pasekách láká na nové expozice
Památník zapadlých vlastenců v Pasekách láká na nové expozice
"> "> ">
Kultura

Památník zapadlých vlastenců v Pasekách láká na nové expozice

  • Vydáno11. března 2015
Ve středu 11. března se oficiálně otevírají inovované expozice Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. Ve výstavních síních došlo úpravami hned k několika změnám. Vedle rozšíření některých témat a inovace krkonošské houslařské školy vznikla i miniexpozice zaměřující se na pasecké zajímavosti.
Památník zapadlým vlastencůmNejvětší změny doznala expozice krkonošské houslařské školy. Obsah nynější stálé výstavy se zaměřuje jen na hlavní příslušníky školy, ovšem podrobněji a více do hloubky. Podrobnější informace o dalších mistrech houslařích naleznete v knize Krkonošská houslařská škola, kterou si můžete volně prolistovat v koutku s posezením. Novou praktickou součástí je expozice Jak se rodí housle, která prezentuje za pomoci trojrozměrných předmětů, textů a fotografií postup stavby nástroje od hrubého klínu po hotové dílo.      
 
Na schodišti Památníku byly po dlouhou dobu vystavovány černobílé fotografie ze života paseckých obyvatel učitele Aloise Buluška ze 70. let 20. stol., ty nyní nahradila nová miniexpozice nazvaná Z cesty Buďárky za paseckými zajímavostmi. Zaměřuje se na jednu z nejstarších cest v Pasekách Zapadlí vlastencivůbec, jež v dávných dobách sloužila jako hlavní spojnice mezi Krkonošemi a Jizerskými horami. Chodívali po ní na Tanvaldsko a Jablonecko krkonošští budaři se svými výrobky – sýry, mlékem, máslem, tvarohem a vyhlášenými syrečky s přísadami různých bylin. Schodiště tu pomyslně představuje právě onu cestu, přičemž obrazy na přilehlých stěnách upozorňují na různá zajímavá zastavení nalevo a napravo od cesty tak, jak se po ní stoupá vzhůru od makovského mostu až po rejdický katastr. Podesta uprostřed schodiště je pak věnována hlavně budařům, a to včetně ukázek jejich vybavení pro sýrařskou výrobu.
 
Nové prvky obsahuje i expozice, věnovaná "zapadlému vlastenci" Věnceslavu Metelkovi a jím inspirovanému Karlu Václavu Raisovi. Metelkovi jsme věnovali další listovací knihu. Muzeum také rozšířilo část věnovanou podobě horské vesnické školy (jako byla ta pasecká) v 19. století.
Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Via fabrilis – cesta řemeslných tradic vede z Vrchlabí do polského Boleslavce. Na vyznačené trase je osm zastavení na české a šest na polské straně Krkonoš.

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník zapadlých vlastenců najdete v Pasekách nad Jizerou, uprostřed krásné přírody s působivým výhledem na západní Krkonoše, v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl