Úvod > Aktuality > Ostravská zoo zpřístupňuje každý víkend tropické skleníky

Ostravská zoo zpřístupňuje každý víkend tropické skleníky

Vydáno 17. srpna 2018 Zážitky
Léto je v plném proudu a návštěvníci ostravské zoologické zahrady mají stále možnost každý víkend nahlédnout do pěstebních skleníků s exotickými druhy rostlin z celého světa. Pro milovníky exotické flory jsou otevřeny jinak nepřístupné pěstební skleníky, v nichž se nachází bohatá kolekce tropických a subtropických rostlin. Prohlídky s průvodcem probíhají vždy v sobotu a neděli v 11 a ve 14 hodin, a potrvají až do konce října.
BanánPlody mnoha druhů rostoucích v ostravských sklenících budete znát z obchodů, například avokádo, banán či mango. Kromě tropického ovoce zde ale najdete i méně známé léčivé byliny z Jižní Ameriky nebo východní Asie. Sortiment rostlin se neustále rozrůstá a obohacuje tak komentované prohlídky skleníkového areálu.

Mezi zvláštní druhy exotických rostlin, které obohacují rostlinné sbírky ZOO Ostrava, patří třeba kalisie voňavá (Callisia fragrans). Je to rychle a bujně rostoucí tropická rostlina, která má ráda teplo a vlhko. Její domovinou je Střední a Jižní Amerika, Tichomoří a Austrálie. U nás ji můžete pěstovat jako pokojovou rostlinu, která snáší pokles teplot až na 12 °C, takže ji přes léto lze vysadit i do zahrady, do polostínu nebo do truhlíku na balkon. Velice snadno se rozmnožuje a zakořeňuje. Má tak široké spektrum léčivých účinků, že je použitelná téměř na všechny nemoci, a to v silné účinnosti. Za zmínku stojí třeba léčba roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby, Alzheimerovy nemoci nebo Crohnovy nemoci.

MangoNaopak angínovník čínský (Belamcanda chinensis), jehož domov je ve východní Asii, má specifické léčebné účinky. Oddenku se užívá při poruchách žláz s vnitřní sekrecí (např. pohlavní žlázy), při revmatismu, při nadýmáni a zácpě, a protože působí i močopudně využívá se při chorobách ledvin a močových cest. Vyžaduje slunné stanoviště s výživnou vlhkou půdou, propustnou a neutrální. Nesnáší zamokření a větší mrazy, proto je nutné jej na zimu důkladně chránit.

Do ostravských tropů je možné vyrazit každý víkend, až do konce října. Prohlídky probíhají pouze s průvodcem v 11:00 a 14:00 hod. Sraz zájemců je vždy u vstupu do zoo, kde si skupinu průvodce vyzvedne. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na tel. čísle 596 241 269 nebo osobně na vrátnici zoo při návštěvě areálu.
Komentované prohlídky skleníků v zoo Ostrava

Komentované prohlídky skleníků v zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava není k vidění jen pestrá kolekce zvířat z různých koutů světa, ale také velmi pestrá kolekce rostlin. Kromě planě rostoucích je to celá řada tropických a subtropických druhů.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích.

Další aktuality

12.10.
2019
Zámek Raduň láká na vinobraní

Zámek Raduň láká na vinobraní

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
2.10.
2019
Slezskoostravský hrad zve fanoušky dobrého jídla na Hradní hodokvas

Slezskoostravský hrad zve fanoušky dobrého jídla na Hradní hodokvas

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
18.9.
2019
Dny NATO připomenou 20 let od vstupu České republiky

Dny NATO připomenou 20 let od vstupu České republiky

Severní Morava a Slezsko | Zážitky