Úvod > Aktuality > Ledová stěna v Liberci láká příznivce lezení na ledu

Ledová stěna v Liberci láká příznivce lezení na ledu

Vydáno 31. ledna 2019 Zimní sporty
V bývalém žulovém lomu Na Bídě v centru Liberce vyrostla v minulých dnech největší ledová stěna ve střední Evropě. Bývalý žulový lom v samotném centru města se přeměnil na ideální tréninkový areál, který návštěvníkům nabízí velké množství různě náročných cest. Od začátku tohoto týdne si návštěvu ledové atrakce může vyzkoušet každý lezec.
Lezení po leduLedové aréně v Liberci mohou vyznavači lezení po ledu pilovat svou techniku. Ta vznikla přímo v centru Liberce, v bývalém žulovém lomu, nedaleko ulice Skřivánčí kámen. 27metrová ledová horolezecká stěna je svými rozměry největší ve střední Evropě.

Zpřístupněno je šest cest po ledu a dvě, které kombinují led a skálu. Nejdelší cesta k vrcholu měří zhruba 27 metrů, zatím ale není v provozu. Lezci se proto musí smířit se 17 metry. Ledová stěna je otevřena denně od 8:00 do 20:00 hodin. Vstup na ledolezení (180 min.) stojí 300 korun, den je rozdělen na čtyři tříhodinové bloky. Rezervaci lze zařídit přes rezervační formulář.

Lezení na leduMístní horolezci, kteří stěnu vytvářejí, využili mrazivého počasí v minulých dnech a na skálu rozprašovali pomocí trysek vodu. Led tak rychle pokryl plochu dvou tisíc metrů čtverečních. Výška kolmých stěn lomu místy přesahuje 25 metrů a nouze zde není ani o náročné drytoolové převisy. Led má tloušťku od pěti do deseti centimetrů a lezení po něm je jiné než u přírodních ledopádů. Jak dlouho ledová stěna vydrží není jasné, vše záleží na přízni počasí. Vyhlídky jsou však dobré. Přes den by v týdnu mělo být nad nulou a v noci mrznout. Když je přes den teplo a v noci mráz, tak se led zhutňuje a vzniká jednolitý kus, který je schopný vydržet relativně dlouho.

Bývalý lom Na Bídě mají horolezci dlouhodobě pronajatý od libereckého magistrátu. V Libereckém kraji se jedná o jedinou umělou ledovou stěnu. Ve volné přírodě jsou v kraji mezi lezci oblíbena zejména dvě místa v Jizerských horách, Štolpišský ledopád nedaleko Hejnic a ledopád v Oldřichově - v bývalém žulovém lomu, který je na soukromém pozemku (lezení je tolerováno).
Ledová aréna v Liberci - největší ledová stěna ve střední Evropě

Ledová aréna v Liberci - největší ledová stěna ve střední Evropě

Horolezecký oddíl HMS Liberec připravil nový projekt zaměřený na ledové lezení - ledovou arénu v Liberci. Přímo v centru Liberce, v bývalém žulovém lomu, vznikla 30metrová ledová horolezecká stěna, svými rozměry největší ve střední Evropě.

Další aktuality

2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Českolipsko a Jizerské hory

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Českolipsko a Jizerské hory

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
27.5.
2020
#světovéČesko a Liberecký kraj

#světovéČesko a Liberecký kraj

Českolipsko a Jizerské hory | Letní sporty
20.5.
2020
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci se opět těší na návštěvníky

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci se opět těší na návštěvníky

Českolipsko a Jizerské hory | Kultura