Úvod > Aktuality > V Zoo Ostrava se po roce opět rozmnožili vzácní modroocí lemuři

V Zoo Ostrava se po roce opět rozmnožili vzácní modroocí lemuři

Vydáno 12. dubna 2018 Příroda
Je to rok, co se v ostravské zoologické zahradě po osmileté pauze narodilo mládě velmi vzácného lemura Sclaterova, který patří k nejohroženějším primátům světa. A je to týden, co se chovatelé těší z dalšího mláděte tohoto velevzácného druhu. Je vzácný nejen ve volné přírodě, ale i v zoologických zahradách. Každé narozené mládě je tak velkou nadějí na záchranu modrookého primáta před úplným vyhubením. I proto se ochránci přírody ze Zoo Ostrava rozhodli, že letošní již třetí charitativní běh bude věnován právě těmto lemurům.
V pořadí třetí životaschopné mládě lemura Sclaterova se v ostravské zoologické zahradě narodilo 3. dubna. Porodila je zkušená 22letá samice, která ostravský chov lemurů Sclaterových v roce 2004 začínala a jej matkou všech tří mláďat. Chovatelé byli napjati, jak bude odchov novorozeného mláděte probíhat, jelikož ve skupině bylo ještě loňské mládě – roční samička.

Chov lemurů Sclaterových v lidské péči je hodně složitý. Přestože se loni po dlouhé době narodilo více mláďat a čtyři z toho přežila (jeden samec a tři samice), nelze říci, že je úspěšný. Celá evropská populace čítá pouhých 29 zvířat. Ještě mnohem méně je jich v USA a několik jedinců žije i v zoologických zahradách na Madagaskaru. V České republice je tento druh lemura chován pouze v Zoo Ostrava a je zde jedním z nejvzácnějších zvířat. V Ostravě jsou chovány dva páry lemurů Sclaterových. V pavilonu primátů mohou návštěvníci vidět rodinu s mládětem, druhý pár je chován v zázemí.
 
Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Rozsáhlá Zoo leží v lesoparku v městské části Stromovka. Nejcennějšími chovanými zvířaty jsou vzácné druhy lemurů, např. lemuři Sclaterovy nebo lemuři rudobřiší. Ostravská Zoo je jedinou zahradou v ČR, která je chová. Mezi populární expozice patří Safari asijských kopytníků, Amazonie nebo Mokřady.

Další aktuality

23.1.
2019
Rozhledna na Velkém Javorníku čeká na turisty i v zimě

Rozhledna na Velkém Javorníku čeká na turisty i v zimě

Severní Morava a Slezsko | Příroda
19.12.
2018
Zoo Ostrava připravila speciální vánoční akce

Zoo Ostrava připravila speciální vánoční akce

Severní Morava a Slezsko | Příroda