Úvod > Aktuality > Muzea v Králické pevnostní oblasti jsou o Velikonocích otevřena
Muzea v Králické pevnostní oblasti jsou o jarních prázdninách otevrena
Památky

Muzea v Králické pevnostní oblasti jsou o Velikonocích otevřena

  • Vydáno15. dubna 2019
Máte rádi vojenskou historii? Pokud ano, navštivte v průběhu letošních Velikonoc některá muzea v Králické pevnostní oblasti. Otevřena bude pevnost Bouda, Hůrka, srub K – S 14 "U cihelny", Vojenské muzeum v Králíkách a projít se můžete také po místních naučných stezkách.

Velikonoce na tvrzích Bouda a Hůrka

Pevnost HůrkaTvrz Bouda bude mít přes Velikonoce (19. – 22. 4. 2019) otevřeno denně. Na prohlídkové trase se nachází největší sbírka střílen, jejich torz a střepin pancéřových prvků, k jejichž vytrhání došlo za okupace či při pracích Kovošrotu v 50. letech minulého století. Kromě pozůstatků pancéřování jsou vystaveny ukázky munice, pevnostní výzbroje, vagóny podzemní úzkorozchodné železnice, která je zde dobře dochována. Na trase prohlídky se nachází rovněž pietní místo s pamětní deskou padlých a zavražděných obránců hranic z období podzimu 1938 – jara 1939. Připraveny jsou Miniprohlídky (cca 40 minut) a Kompletní prohlídky (cca 80 minut). Vstup do podzemí tvrze je však každý den trochu jindy. V pátek 11, 12, 13, 14 a v 15:00 hodin. Od soboty do neděle to bude každou celou hodinu od 10 do 16:00 a na Velikonoční pondělí od 10 do 14 hodin.

Tvrz HůrkaMuzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka bude otevřena každý den, speciální prohlídkyse konají v pátek, sobotu a neděli. Základní prohlídky trvají cca 80 minut, prodloužené se vstupem do dělostřeleckého srubu K-S 11 pak cca 110 minut. Časy vstupů do podzemí jsou v pátek a pondělí v 11, 13 a 15:00 hodin. O víkendu budou prohlídky probíhat každou hodinu od 10 do 15:00 hodin. Speciální prohlídky se na tvrzi Hůrka konají v pátek, sobotu a neděli. Tvrz Hůrka je tvořena pěti mohutnými objekty (sruby K-S 10, K-S 11, K-S 12, K-S 12 a, K-S 13). Tvrz propojuje hluboko pod zemským povrchem velmi rozsáhlý systém chodeb a sálů (celková délka 1,75 km) hluboko ve skalním masivu. Bojové objekty tvrze byly naprosto bezpečné proti účinkům všech tehdy známých zbraní.
 

Srub U cihelny, vojenské muzeum Králíky a Betonová hranice

Srub U CihelnyPěchotní srub K – S 14 "U cihelny" bude veřejnosti zpřístupněn v sobotu a v neděli 20. a 21. dubna. Muzeum čs. opevnění z let 1935–1938, Pěchotní srub „U cihelny“ je významnou památkou i pietním místem. Přijďte se podívat na unikátní expozici o Finanční stráži 1918 až 48 – jediné v ČR tohoto druhu, dále do expozic o historii čs. legií, výstavbě čs. opevnění, vzniku čs. armády do roku 1938, pamětní síně četaře A. Hrada a dalších zajímavostí a dobových prostor v pevnosti. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9:00 do 17:30 hodin.

Vojenské muzeum Králíky má otevřeno také každý den kromě pondělků, a to od 9 do 16 hodin. V expoziční hale s plochou 2 400 m2 představuje formou průřezu historii československé a české armády, její spojence a nepřátele v roce 1938, čs. opevnění, 2. světovou válku, historii odboje a okupaci, vojenské osobnosti a problematiku obrany státu.

Muzeum KrálíkyProjít se můžete také po místních naučných stezkách. Velmi zajímavá je naučná stezka Betonová hranice, která začíná a končí v obci Mladkov. Nastoupit na ní lze z obcí Těchonín, Lichkov a od Kramářovy chaty na Suchém vrchu. Vlastní naučná stezka měří 15 km a je opatřena třemi desítkami informačních tabulí s plány, fotografiemi a zajímavými informacemi.

NS vojenské historie Králíky začíná a končí na Velkém náměstí v Králíkách. Okruh má délku cca 6 km a propojuje Muzeum opevnění, dělostřeleckou tvrz Hůrku a její bojové objekty s Vojenským muzeem Králíky a Muzeem čs. opevnění z let 1935–1938 Pěchotním srubem K – S 14 "U cihelny".
Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice mapuje a propojuje Muzeum čs. opevnění – dělostřeleckou tvrz Bouda s Muzeem Vysoký kámen a po odbočce také s nedalekým Vojenským muzeem Lichkov. Stezka začíná u nádraží v Mladkově, je vedena po turistických značených trasách a měří 15 km.

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 – Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se s cestovatelem Emilem Holubem po stopách jeho afrických expedic do muzea v Holicích, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Moravská Třebová, do muzea českého karosářství ve Vysoké Mýtě a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.
Pardubický kraj | Památky

Výlety na hradní rozhledny s výhledem do širokého okolí

Výhledy z věží, teras a ochozů nabízí kdejaký hrad, ale víte, že někde mají skutečné, oficiální rozhledny? Je jich dokonce tolik, že byste je nespočítali na prstech jedné a dokonce ani obou rukou. Pojďte s námi vyšplhat na ty nejznámější z nich!
Pardubický kraj | Památky

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
Pardubický kraj | Lázně a wellness

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás v letošní sezoně přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.
Pardubický kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Pardubic

Pardubice jsou příjemné zelené město plné parků, provoněné sladkou vůní perníku i pivovarského chmele. Mají co nabídnout milovníkům historie, kultury, sportu i přírody. Dominantou je pardubický zámek, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek v České republice. Významnými památkami v blízkém okolí jsou i hrad Kunětická hora a renesanční zámek v Litomyšli, který je památkou UNESCO. Zážitkem pro milovníky koní bude návštěva dostihového závodiště v Pardubicích, i hřebčínů v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech. Bohdanečský rybník u Lázní Bohdaneč je vzácnou ornitologickou lokalitou a blízká CHKO Železné hory nabízí kromě přírodních krás romantický skanzen Veselý Kopec, zříceniny hradů Oheb a Lichnice i technickou památku, Berlovu vápenku v Třemošnici.
Pardubický kraj | Zážitky