Úvod > Aktuality > Muzea v Králické pevnostní oblasti jsou o Velikonocích otevřena
Muzea v Králické pevnostní oblasti jsou o jarních prázdninách otevrena
"> Muzea v Králické pevnostní oblasti jsou o jarních prázdninách otevrena "> "> "> Projít se mužete také po místních naucných stezkách ">
Památky

Muzea v Králické pevnostní oblasti jsou o Velikonocích otevřena

  • Vydáno15. dubna 2019
Máte rádi vojenskou historii? Pokud ano, navštivte v průběhu letošních Velikonoc některá muzea v Králické pevnostní oblasti. Otevřena bude pevnost Bouda, Hůrka, srub K – S 14 "U cihelny", Vojenské muzeum v Králíkách a projít se můžete také po místních naučných stezkách.

Velikonoce na tvrzích Bouda a Hůrka

Pevnost HůrkaTvrz Bouda bude mít přes Velikonoce (19. – 22. 4. 2019) otevřeno denně. Na prohlídkové trase se nachází největší sbírka střílen, jejich torz a střepin pancéřových prvků, k jejichž vytrhání došlo za okupace či při pracích Kovošrotu v 50. letech minulého století. Kromě pozůstatků pancéřování jsou vystaveny ukázky munice, pevnostní výzbroje, vagóny podzemní úzkorozchodné železnice, která je zde dobře dochována. Na trase prohlídky se nachází rovněž pietní místo s pamětní deskou padlých a zavražděných obránců hranic z období podzimu 1938 – jara 1939. Připraveny jsou Miniprohlídky (cca 40 minut) a Kompletní prohlídky (cca 80 minut). Vstup do podzemí tvrze je však každý den trochu jindy. V pátek 11, 12, 13, 14 a v 15:00 hodin. Od soboty do neděle to bude každou celou hodinu od 10 do 16:00 a na Velikonoční pondělí od 10 do 14 hodin.

Tvrz HůrkaMuzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka bude otevřena každý den, speciální prohlídkyse konají v pátek, sobotu a neděli. Základní prohlídky trvají cca 80 minut, prodloužené se vstupem do dělostřeleckého srubu K-S 11 pak cca 110 minut. Časy vstupů do podzemí jsou v pátek a pondělí v 11, 13 a 15:00 hodin. O víkendu budou prohlídky probíhat každou hodinu od 10 do 15:00 hodin. Speciální prohlídky se na tvrzi Hůrka konají v pátek, sobotu a neděli. Tvrz Hůrka je tvořena pěti mohutnými objekty (sruby K-S 10, K-S 11, K-S 12, K-S 12 a, K-S 13). Tvrz propojuje hluboko pod zemským povrchem velmi rozsáhlý systém chodeb a sálů (celková délka 1,75 km) hluboko ve skalním masivu. Bojové objekty tvrze byly naprosto bezpečné proti účinkům všech tehdy známých zbraní.
 

Srub U cihelny, vojenské muzeum Králíky a Betonová hranice

Srub U CihelnyPěchotní srub K – S 14 "U cihelny" bude veřejnosti zpřístupněn v sobotu a v neděli 20. a 21. dubna. Muzeum čs. opevnění z let 1935–1938, Pěchotní srub „U cihelny“ je významnou památkou i pietním místem. Přijďte se podívat na unikátní expozici o Finanční stráži 1918 až 48 – jediné v ČR tohoto druhu, dále do expozic o historii čs. legií, výstavbě čs. opevnění, vzniku čs. armády do roku 1938, pamětní síně četaře A. Hrada a dalších zajímavostí a dobových prostor v pevnosti. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9:00 do 17:30 hodin.

Vojenské muzeum Králíky má otevřeno také každý den kromě pondělků, a to od 9 do 16 hodin. V expoziční hale s plochou 2 400 m2 představuje formou průřezu historii československé a české armády, její spojence a nepřátele v roce 1938, čs. opevnění, 2. světovou válku, historii odboje a okupaci, vojenské osobnosti a problematiku obrany státu.

Muzeum KrálíkyProjít se můžete také po místních naučných stezkách. Velmi zajímavá je naučná stezka Betonová hranice, která začíná a končí v obci Mladkov. Nastoupit na ní lze z obcí Těchonín, Lichkov a od Kramářovy chaty na Suchém vrchu. Vlastní naučná stezka měří 15 km a je opatřena třemi desítkami informačních tabulí s plány, fotografiemi a zajímavými informacemi.

NS vojenské historie Králíky začíná a končí na Velkém náměstí v Králíkách. Okruh má délku cca 6 km a propojuje Muzeum opevnění, dělostřeleckou tvrz Hůrku a její bojové objekty s Vojenským muzeem Králíky a Muzeem čs. opevnění z let 1935–1938 Pěchotním srubem K – S 14 "U cihelny".
Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice mapuje a propojuje Muzeum čs. opevnění – dělostřeleckou tvrz Bouda s Muzeem Vysoký kámen a po odbočce také s nedalekým Vojenským muzeem Lichkov. Stezka začíná u nádraží v Mladkově, je vedena po turistických značených trasách a měří 15 km.

Pěchotní srub K–S 14

Pěchotní srub K–S 14 "U cihelny" v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 – Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky