Úvod > Aktuality > Komentované prohlídky připomenou průmyslovou historii Frýdku-Místku
Komentované prohlídky připomenou průmyslovou historii Frýdku-Místku
">
Památky

Komentované prohlídky připomenou průmyslovou historii Frýdku-Místku

  • Vydáno17. června 2019
Turistické informační centrum Frýdek≈Místek po první letošní úspěšné komentované prohlídce po historické části Frýdku s vévodkyní sasko-těšínskou Marii Kristinu Habsbursko-Lotrinskou zavede opět do minulosti. Tentokrát do 19. a 20. století, kdy ve Frýdku-Místku byl na vzestupu textilní průmysl. Průvodkyně Kateřina Švarcová seznámí v neděli 23. června 2019 zájemce s vývojem textilnictví v moravskoslezském dvojměstí. To mělo na život ve městě velký vliv, jak na architekturu města, tak i na běžný život občanů.

Po stopách textilní výroby ve Frýdku-Místku

Frýdek MístekV v neděli 23. června se zájemci vydají po stopách textilek ve Frýdku-Místku, které měly v minulosti velký vliv na architekturu města. Na tehdy periferních částech byly postupně budovány jednotlivé továrny. V 9:00 hodin se tak mohou zájemci dostavit na místecké náměstí Svobody a v průběhu dvou hodin si společně s historikem připomenout provozy Czajanka, Elzera a Herliczky.

Historie textilnictví ve Frýdku-Místku je stará jako město samo. Vždy se tu dařilo tkalcům a soukeníkům, kteří své výrobky prodávali na místě i rozváželi do širokého okolí. V průběhu první poloviny 19. století už byly ve Frýdku i v Místku zakládány textilní továrny. Poslední podstatnější stavební akce probíhaly před hospodářskou krizí, která u ve Frýdku-Místku vypukla naplno ve 30. letech minulého století.
Hluboká ulice s kupeckými domy ve Frýdku

Hluboká ulice s kupeckými domy ve Frýdku

Ulice vede ze zámeckého náměstí k Revoluční ulici. Byla významná tím, že jí v minulosti procházela procesí k bazilice Navštívení Panny Marie. Až do roku 1985 tu stály tři polodřevěné domy z 2. poloviny 18. století, které byly ukázkou přežívání vesnické architektury v prostředí malého města.

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek – bývalé vězení zbojníka Ondráše

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek – bývalé vězení zbojníka Ondráše

Dříve strážní hrad nad řekou Ostravicí se během staletí proměnil v zámek. Dnes je sídlem Muzea Beskyd Frýdek-Místek. Během návštěvy na vás čekají zámecké interiéry nebo historii města Frýdku-Místku i výstavy, nejen z bohatých sbírek muzea.