Úvod > Aktuality > Geologický pavilon v Ostravě se opět otevřel veřejnosti
Geologický pavilon v Ostrave se opet otevrel verejnosti
Kultura

Geologický pavilon v Ostravě se opět otevřel veřejnosti

  • Vydáno15. září 2014
Po roční přestávce, způsobené rekonstrukcí Geologického pavilonu, jsou od 15. září 2014 opět zpřístupněny prostory unikátních geovědních sbírek VŠB-Technické univerzity Ostrava. Pavilon nabízí nesčetné množství vystavených minerálů, hornin a jiného geovědního materiálu.

AmetystPo roční přestávce se od 15. září opět otevírají prostory Geologického pavilonu prof. Pošepného při Vysoké škole báňské Technické univerzity v Ostravě. V rámci oprav bylo provedeno zateplení budovy, výměna opláštění a byly vyměněny i veškeré inženýrské a komunikační sítě. Současně byl zřízen bezbariérový přístup a zajištěno vybavení objektu pro handicapované návštěvníky.

Geologický pavilon prof. Františka Pošepného nabízí nesčetné množství vystavených minerálů, hornin a jiného geovědního materiálu. K největším zajímavostem patří sbírka Ostravsko-karvinského revíru představující nejúplnější geologickou a mineralogicko-petrografickou dokumentaci české části hornoslezské pánve. Unikátem je potom sbírka radioaktivních minerálů a hornin z českých a slovenských uranových ložisek.Achát Mezi novější expozice pak patří sbírka věnovaná drahým kamenům Podkrkonoší a Krušných hor. Mezi odborníky je nejvíce ceněná sbírka Františka Pošepného, která mapuje příbramské rudní ložisko v druhé polovině 19. století.

Expozice jsou pro zájemce o krásy přírody zpřístupněny denně, od pondělí do pátku od 8 do 19 hodin. Pavilon se tradičně otevírá dvakrát ročně zdarma, nejbližší termín volné prohlídky je 18. října 2014.

Geologický pavilon prof. Františka Pošepného v Ostravě

Geologický pavilon prof. Františka Pošepného v Ostravě

V Geologickém pavilonu Technické univerzity v Ostravě si prohlédnete 15 000 exponátů, mezi nimi jedinou přístupnou sbírku radioaktivních surovin v České republice, ukázky zlata nebo ucelený přehled hornin ze kterých se vytvářela zemská kůra.

Další aktuality

Rozhledna na Velkém Javorníku čeká na turisty i v zimě

Velký Javorník, jehož vrchol leží 918 metrů nad hladinou moře, patří mezi nejoblíbenější cíle beskydských turistů. Nejvyšší vrchol Veřovických vrchů, láká ke krásným výhledům také v zimním období. Vršek hory je křižovatkou několika turistických cest a pro svůj jedinečný výhled je oblíbeným cílem návštěvníků ze širokého okolí již více než sto let. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Prožijte Valentýn v Zoo Ostrava za zvýhodněné vstupné

Hledáte pro svou drahou polovičku netradiční dárek u příležitosti oslav svátku zamilovaných? Můžete ji pozvat v sobotu 17. února do ostravské zoologické zahrady. Zamilované páry mohou využít zvýhodněné vstupné do zoo a zúčastnit se speciální komentované prohlídky zaměřené na partnerské soužití zvířat. A samozřejmě se nemusí jednat jen o čerstvě zamilované, ale také páry, kteří spolu již nějakou dobu žijí…
Moravskoslezský kraj | Příroda

Navštivte výukové centrum v ostravské zoo během jarních prázdnin

Chystáte-li se o jarních prázdninách navštívit ostravskou zoologickou zahradu, můžete během prohlídky zavítat také do výukového centra, které je ve dnech 5. 2. až 15. 3. 2024 mimořádně otevřeno pro veřejnost! S prodlužujícím se dnem se postupně prodlužuje i otvírací doba ostravské zoologické zahrady. Od února je totiž otevřena o hodinu déle, tj. od 9 do 17 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 2. února 2024 se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimo-sezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Halda Ema v Ostravě už není aktivní, bude více přístupná pro turisty

Halda Ema je oblíbené místo místních i turistů i fotografů lačnících po pěkné fotce Ostravy. Od listopadu 2023 již není aktivní haldou a město plánuje její revitalizaci. Dnes se po ni turisté mohou pohybovat jen po značené okružní turistické trase.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Skvosty našich národních parků a chráněných oblastí: 20 nejkrásnějších míst, která navštívit v Poodří

Chráněná krajinná oblast Poodří ochraňuje v severovýchodní části Moravské brány krajinu nivy řeky Odry a jejích přítoků. Ráz oblasti dává meandrující řeka Odra, její tůně a slepá ramena, a samozřejmě okolní lužní lesy, mokřadní louky a několik desítek rybníků. Poznejte území, které je domovem řady ohrožených, a zvláště chráněných druhů rostlin i živočichů.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Sedmý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 27. – 28. ledna 2024 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Ostravy

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Ostravy, anebo se do moravsko-slezské metropole chystáte, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Chybu neuděláte s Vítkovicemi, Porubou a ani se samotným centrem města.
Moravskoslezský kraj | Památky