ÚvodAktualityČeský volejbal – Historie let 2000-2009
Letní sporty

Český volejbal – Historie let 2000-2009

  • 7. února 2021
Po turbulentním vývoji české společnosti v devadesátých letech minulého století, který zasáhl a ovlivnil také volejbalové dění, přichází období relativní stabilizace Českého volejbalového svazu, ale bohužel také hlubokého poklesu výkonnosti všech našich reprezentačních celků.

Historie let 2000-2009

Čtvrté místo mužů na „domácím“ ME 2001 v Ostravě a první místo juniorek na ME 2000 jsou vlastně pro celé toto desetiletí a další dlouhá léta nejlepšími výsledky českých reprezentací v prestižních mezinárodních resp. již pouze evropských soutěžích. K nim lze přiřadit ještě 4. místo mužů v oslabené Světové lize 2003, na které startovali v roli náhradníků a kde svými výkony překvapili. Zdánlivě cenné a oslavované vítězství mužů v 1. ročníku Evropské ligy v roce 2004 bylo pouhým vítězstvím v „druholigové“ soutěži evropských družstev, která neprošla do Světové ligy. Další medaile pro ČR získávají opět beachvolejbalové páry žen a juniorek.

2000

Největším úspěchem našeho šestkového volejbalu v olympijském roce se stávají zlaté medaile z Mistrovství Evropy juniorek ve Švýcarsku - dosud jediné v historii našeho mládežnického volejbalu. Spanilou jízdu juniorek si připomeňme: ve skupině vítězí po boji nad Německem a hladce nad Maďarskem, prohrávají s  Itálií 1:3 a pokračují hladkými výhrami nad Lotyšskem a Španělskem. V  semifinále poráží po nervy drásajícím průběhu utkání favorizované Rusky (po promarněném vedení 2:0 rozhoduje o naší výhře až pátý set s poměrem míčů 15:12) a ve finále vracejí Italkám porážku ze skupiny po dalším infarktovém průběhu (vedení 2:0 a 15:13 v páté sadě). Na ME juniorů v Itálii tvoří základ našeho týmu „bronzoví kadeti“ z MEK 1999 a končí na 7. místě. Na Olympijských hrách v Sydney máme opět zastoupení v beachvolejbalu a to trojicí párů: Lébl s Palinkem obsazují 17. místo, Celbová s Dosoudilovou úctyhodné 9. místo a Hudcová s Tobiášovou 19. místo. Na ME dívčí kategorie U18 v italském Riccione získává zlaté medaile náš pár Felbábová – Těknědžjanová.

2001

Ostrava hostí Mistrovství Evropy mužů, v jehož rámci probíhá také volební Kongres CEV. Po 4. místě mužů na předchozím ME je v domácím prostředí očekáván další úspěch. Po prvním vítězství nad Slovinskem přichází nečekaná prohra s Nizozemskem a následují výhry nad silným Bulharskem a se Slovenskem. Následuje  třísetové vítězství nad Ruskem, které nám definitivně zajišťuje postup do první „čtyřky“ a bojů o medaile. Tam přichází prohra s Itálií a druhá v opakovaném souboji s Ruskem (2:3), které nám vrací prohru ze skupiny a získává bronzové medaile. Na Mistrovství Evropy žen v Bulharsku se po neúčasti na předchozím šampionátu kvalifikují také naše ženy. Po prohrách s Rumunskem, Ruskem, Bulharskem a výhře nad Francií bojují s družstvy druhé výkonnostní skupiny a výhra nad Řeckem je zařazuje na dělené 9. - 10. místo spolu s Chorvatskem. Na MS juniorek v Dominikánské republice končí nás výběr na děleném 9.  - 12. místě, výběr kadetek na MS v Chorvatsku na 13. místě a na „domácím“ ME kadetek v Českém Dubu na 7. místě. Na MS kadetů v Egyptě obsazuje naše družstvo 9. místo a na „domácím“ ME kadetů v Liberci 6. místo. BV-pár Celbová - Dosoudilová získává na Mistrovství světa v rakouském Klagenfurtu zlaté medaile s titulem Mistryň světa.

2002

Tento rok předznamenává začátek výkonnostního sestupu všech našich reprezentací. Účast na seniorských MS si obě naše reprezentace zajišťují v předchozím roce v kvalifikacích. Na Mistrovství světa mužů v Argentině vede náš celek věhlasný argentinský trenér Velasco a před odletem on i vedení svazu „sní“ o 4. místě. V prvním utkání základní čtyřčlenné skupiny prohráváme 1:3 s Kubou a následuje další prohra s Nizozemskem (2:3). Výhra 3:2 nad Řeckem nás posouvá do osmifinále, kde prohráváme s Brazílií. Další dvě porážky s Nizozemskem (opakovaně 2:3) a Francií (1:3) nás zařazují na dělené 13. - 16. místo spolu s Bulharskem, ČLR a Španělskem. Prvním soupeřem volejbalistek ČR na Mistrovství světa žen v Německu je domácí celek, který vítězí po boji 3:2. Další dvojice porážek s Bulharskem a Itálií zařazuje náš tým do bojů poslední osmičky. Výhry nad Mexikem a Japonskem znamenají dělené 17. - 20. místo spolu s celky Argentiny, Kanady a Thajska. Junioři se na ME v Polsku nekvalifikovali a juniorky předvádějí po veleúspěšném roku 2000 nečekaný výkonnostní pád, když na ME v Chorvatsku končí až desáté. BV-pár Celbová - Dosoudilová přiváží z Mistrovství Evropy ve švýcarské Basileji bronzové medaile. Z juniorského ME kategorie U19 přiváží zlaté medaile pár Rotrekl - Kolář.

2003

Kuriozitou se stává nečekaná účast volejbalistů ČR ve Světové lize. Mezi šestnáctku vyvolených týmů se dostávají jako náhradníci za Argentinu a štěstí máme také s vylosováním. Tažení skupinou zahajujeme dvojicí proher ve Francii (1:3, 0:3), které soupeři vracíme za 14 dnů v Ostravě (3:1, 3:2). Mezitím v Řecku prohráváme první zápas 2:3 a ve druhém vítězíme 3:0. Pak přichází šňůra výher s Japonskem (doma dvakrát 3:0, venku 3:1 a 3:2) a sérii končíme v Ostravě s Řeckem výhrou 3:1 a prohrou 2:3. Ve skupině obsazujeme 1. místo a s druhým Řeckem postupujeme do závěrečných bojů v Madridu. Ve čtvrtfinále nás čekají opět hratelní soupeři (Srbsko & Černá Hora, Španělsko a Řecko). První zápas se Srby a Černohorci prohráváme  0:3, ale následující výhry nad Řeckem a Španělskem (dvakrát 3:1) nás posouvají do semifinále. Na pozdější vítěze Brazilce již nemáme (0:3), na Italy v boji o 3. místo uhráváme set (1:3) a konečné 4. místo je skvělým úspěchem. Do Mistrovství Evropy mužů v Německu vstupují naši volejbalisté dvojicí porážek s Itálií a Německem, vítězí nad Slovenskem a prohrávají se Španělskem a Francií. Znamená to 5. místo ve skupině a již bez dalších bojů dělené 9. - 12. místo spolu s Bulharskem, Řeckem a Slovenskem. Naše volejbalistky se vydávají na Mistrovství Evropy žen v Turecku. Ve skupině děvčata prohrávají všechna svá utkání: hladce s Itálií a Bulharskem, po pětisetových bojích s Nizozemskem a Ukrajinou a na závěr 1:3 s Polskem. Poslední místo ve skupině stačí jen na dělenou 9. - 12. příčku společně s celky Slovenska, Srbska & Černé Hory a Ukrajiny. Na MS kadetů v Thajsku končí náš výběr chlapců na 4. místě – nejlépe ze všech zástupců Evropy (5. Rusko, 9. - 12. Itálie a Nizozemsko), kadetky na MS v Polsku obsazují dělené 9. - 12. místo. Na ME kadetů v Chorvatsku končí naši chlapci na 6. místě. Sestry Kateřina a Markéta Tychnovy získávají na BV ME kategorie U23 v Polsku zlaté medaile.

2004

Na Olympijských hrách v Athénách nás reprezentuje pár Celbová - Nováková (roz. Dosoudilová) a daří se jim zopakovat 9. místo ze Sydney. Dalším beachvolejbalovým úspěchem se stávají zlaté medaile páru Klapalová – Petrová, vybojované na Akademickém mistrovství světa v Thajsku. V šestkách má v tomto roce premiéru nová mezinárodní soutěž - Evropská liga mužů. Startuje osmička týmů, kterým se nepodařilo probojovat do Světové ligy: Česko, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Německo, Nizozemsko, Rusko a Turecko. V úvodní čtyřčlenné skupině se náš výběr střetává postupně s Ruskem venku (1:3 a 3:0), doma s Tureckem (3:0 a 2:3) a venku s Chorvatskem (2:3 a 3:2). V odvetách pak doma s Chorvatskem (3:0 a 3:2), venku s Tureckem (1:3 a 2:3) a doma s Ruskem (3:0 a 3:2). Do finálové čtyřky postupujeme z 2. místa spolu s Ruskem a díky úspěšné diplomacii našich zástupců v CEV se závěrečná utkání nejlepší čtyřky Final four hraje v Opavě. V prvním utkání vyhráváme hladce 3:0 nad Nizozemci, kteří (stejně jako Rusové) mají tuto soutěž jako součást přípravy na olympijský turnaj v Aténách. V závěrečném duelu poráží volejbalisté ČR také Rusko (3:1) a stávají se prvními vítězi Evropské ligy. Na juniorských ME nás zastupují pouze chlapci a obsazují v Chorvatsku 5. místo.

2005

Rok 2005 je pro časký volejbal velice smutným rokem, neboť poznamenaný nevídaným půstem našich volejbalových reprezentací. Na osmi vrcholných soutěžích máme zastoupení pouze ve dvou: na ME mužů a ME kadetek. Zatímco neúčast žen ve finálovém turnaji ME je jasná již od nepovedené kvalifikace v předchozím roce, muži vstupují do přípravy na evropský šampionát s velkými ambicemi. Ty posiluje i vydařená kvalifikace na MS, hraná ve Francii. Na té prohrávají pouze s domácím celkem a po jasných výhrách nad Nizozemskem a Finskem si zajišťují postup na světový šampionát v Japonsku. Další částí přípravy na ME se stává 2. ročník Evropské ligy, který provází od samého počátku velká fluktuace a omluvy hráčů základního kádru naší reprezentace. Ve skupině EL končí náš výběr na posledním 4. místě za celky Turecka, Španělska a Slovenska s bilancí 4 výher a 8 porážek. Do Mistrovství Evropy mužů v Itálii a Srbsku vstupuje náš tým dvojicí proher s celky Francie a Srbska & Černé Hory. Obrat nastává po výhrách nad Nizozemskem a zvláště pozdějším semifinalistou Španělskem. Díky vyrovnanosti skupiny má družstvo šanci postoupit mezi nejlepší čtyřku, ale závěrečná prohra s Řeckem 1:3 znamená dělené 9. -12. místo. Zastoupení máme ještě na ME kadetek v Estonsku, kde náš výběr obsazuje 8. místo po závěrečném debaklu 0:3 s Rakouskem. K dalším úspěchům českého beache lze započítat zlaté medaile páru Markgráfová - Petrová na Akademickém ME ve Slovinsku a zlaté medaile páru Kolocová - Sluková na ME kategorie U18 na Ukrajině.

2006

Nejvýznamnějšími soutěžemi roku jsou světové šampionáty dospělých, kde máme zastoupení pouze v mužích, a juniorská ME s účastí našich děvčat. Mužský výběr má stanovené tři výkonnostní cíle: kvalifikovat se na další ME, probojovat se do finále Evropské ligy a uspět na MS, což znamená postoupit ze skupiny a pokusit se probojovat se mezi nejlepších osm celků. Ani jeden z cílů není splněn a již po první dvojici neúspěchů přichází výměna trenéra. Na Mistrovství světa mužů v Japonsku končí náš výběr v šestičlenné skupině na 4. místě s povinnými výhrami nad Iránem a Venezuelou a s porážkami od Itálie, USA a Bulharska. Následuje trojice dalších proher s Francií, Brazílií, Kubou. S turnajem se loučíme výhrou 3:1 nad Německem, která zajistila dělené 13. - 14. místo spolu s Argentinou. Na ME juniorek ve Francii poráží naše děvčata pouze Belgii a čtveřice porážek nás řadí na dělené 9. - 10. místo.

2007

Lichý rok přináší možnost startu na 8 prestižních soutěžích, ale zastoupení máme pouze na dvou: ME žen a ME kadetek (v tomto případě s přímým postupem díky pořadatelství turnaje v ČR). Na Mistrovství Evropy žen v Belgii a Lucembursku se našemu celku daří v prvním utkání zdolat 3:2 Bulharsko, vzápětí prohráváme s Polskem a porážíme hladce Španělsko. Do čtvrtfinále postupujeme z 2. místa, ale trojice proher s Belgií, Nizozemskem a Srbskem nás řadí na konečné 9. místo. Mistrovství Evropy kadetek v Brně zahajuje náš výběr dvojicí proher se Srbskem a Francií, což znamená 3. místo ve skupině a boje o 9. - 12. místo. Dvojice těsných výher 3:2 na Polskem a Estonskem znamená konečné 9. místo.

2008

Opět olympijský rok, ve kterém ale náš volejbal reprezentuje v Pekingu pouze rozhodčí Karin Záhorcová. Oběma našim seniorským reprezentacím se však daří v kvalifikacích na ME pro další rok, hraných na domácí půdě (ženy v Opavě, muži v Plzni). Ženy se kvalifikují hladce vítězstvím ve skupině, muži až v opravném kole v Makedonii. Z pravidelných soutěží na nás zbývá ještě účast na juniorských ME, tentokrát se zastoupením v obou kategoriích. Na Mistrovství Evropy juniorek v Itálii obsazují naše děvčata 10. místo po jediné výhře 3:2 s Nizozemskem a po prohrách s Tureckem, Itálií, Německem a v závěrečném duelu o 9. místo s Ukrajinou (2:3). Mistrovství Evropy juniorů se hraje v Brně, ale ani domácí publikum k lepším výsledkům našim chlapců nepomáhá. Po jediné výhře 3:0 nad Slovinskem a porážkách s Francií, Nizozemskem, Chorvatskem a Běloruskem obsazují dělené 9. - 12. místo společně s Poláky, Slovinci a Turky. Pražská Štvanice hostí poprvé turnaj světové beachvolejbalové série mužů „Prag Open“. Vítězí americký pár Gibb - Rosentahl, nejlepší z našich párů P. Beneš - Tichý končí na 17. místě.

2009

Účast na ME si vybojovaly obě seniorské reprezentace a zastoupení má český volejbal také na MS juniorek a ME kadetek. Přípravou mužů se stala kvalifikace na MS v dalším roce. V prvním kole (hraném doma v Liberci) skončili na 2. místě za Ukrajinou, druhé místo za Bulhary v opravném kole ve Varně znamená postup na MS. Na Mistrovství Evropy mužů v Turecku uhrává náš výběr pouze jeden set s Bulharskem a po hladkých prohrách se Srbskem a Itálií končí poslední ve skupině. O 13.  - 16. místo se již nehraje, ale díky nejhoršímu poměru setů je náš tým v historických přehledech uveden na posledním 16. místě. Ženy se na MS probojovaly také až po dvou kvalifikačních kolech. V prvním v Bulharsku skončily druhé za domácím celkem a stejné místo je čekalo v  dalším kole v Itálii, kde skončily rovněž druhé za domácím celkem. Na Mistrovství Evropy žen v Polsku prohrávají ve skupině v Katovicích úvodní zápas se Slovenskem (2:3), hladce také se Srbskem a postup do dalších bojů zajišťuje těsná výhra nad Ázerbájdžánem. Ve čtvrtfinálové skupině již neuhrávají s Německem, Itálií a Tureckem ani set a obsazují konečné 10. místo. Družstvo juniorek se dostává na MS do Mexika po omluvě tří kvalifikovaných zemí a na turnaji nahrazuje tým Itálie. Ve skupině končí se třemi porážkami na 4. místě a závěrečná výhra s USA je řadí na konečné 11. místo. Výběr kadetek startuje na ME v Nizozemsku, poslední místo bez výhry ve skupině v Rotterdamu znamená odsun do bojů o 9. - 12. místo. Výhra nad Řeckem a prohra s Ruskem znamenají umístění na konečné 10. příčce.

Anketa o nejlepší české volejbalisty 20. století

Začátkem nového století se ČVS zapojuje do projektu FIVB, hledajícího nejlepší hráče prvního století existence volejbalu. Anketu o nejlepší české volejbalisty 20. století vyhlásila Komise společenského významu ČVS v roce 2000. Zapojilo se do ní na 60 respondentů a došlé hlasy zpracovali svazoví trenéři Petr Kop a Pavel Řeřábek. Výsledky ankety zveřejnil březnový Zpravodaj v roce 2001. Mezi ženami se vítězkou stala Regina (Ina) Obadálková roz. Matalíková, na stříbrné příčce se umístila Bohumila Valášková a příčku bronzovou obsadila Běla Paclíková roz. Štulcová. Mezi muži jednoznačné prvenství získal Josef (Bulda) Musil (v anketě FIVB vyhodnocený jako pátý nejlepší hráč světa) následovaný jedním z nejlepších smečařů poválečné éry Josefem Tesařem a bronzovým Karlem Paulusem. A v kategorii trenérů s velkým bodovým náskokem zvítězil Josef Kozák.

Mistrovství Evropy mužů - Ostrava 2001

Nejdůležitější událostí nové první dekády 2. milénia se stal právě tento turnaj.  A to jak z pohledu organizace, tak i z hlediska mezinárodní prezentace českého volejbalu. Ostrava poskytla vyhovující zázemí jak pro vlastní mistrovství, tak i pro kongres CEV, který se v jeho průběhu konal. Naše mužstvo vybojovalo 4. místo po prohrané pětisetové bitvě s Ruskem o bronz. Nepodařilo se mu zopakovat vítězství nad ním ve skupině. Znovu se potvrdilo, že “Rusko můžeme porazit, ne porážet”. Volejbalisté potvrdili doposud nejlepší výsledek samostatného českého družstva na evropském mistrovství. Ačkoliv mistrovství samotné znamenalo úspěch, bylo poznamenáno několika událostmi. V průběhu došlo v USA k sérii teroristických útoků, známých jako “11. září” kvůli kterým hrozilo mistrovství okamžité přerušení a odklad.

Beachvolejbal

Nové tisíciletí přineslo pro světový beachvolejbal zásadní změny co do počtu turnajů, výše prize money v Evropě i ve světě, nárůstu popularity a hlavně změny pravidel. Ale český beachvolejbal v této době pomalu přicházel o své hvězdy, zatímco nové se ještě nezrodily. Beachvolejbalový výbor nově ustanovil a doplnil komise. Zejména trenérskou, jejímž hlavním úkolem bylo starat se o mládežnickou reprezentaci. Do jejího čela byl zvolen Ing. Michal Palinek, který však dal později přednost aktivnímu hraní, a tak jej nahradil Mgr. Milan Džavoronok.
Naše špička, Lébl-Kubala, se rozhodla pro reprezentaci v klasickém šestkovém volejbale. Další pár, Džavoronok s Pakostou ukočil svoji dlouholetou a úspěšnou kariéru. A zbývající hráč, Palinek, vytvořil dvojici se Stanislavem Pochopem. Tito hráči však nenavázali na úspěchy předchozích reprezentačních párů. Naší jedinou nadějí zůstával ženský pár Celbová-Dosoudilová, který ještě na počátku nového milénia zaznamenal několik úspěchů, např. 1. místo na Mistrovství světa 2001 a rovněž bronz na Mistrovství Evropy 2002. Tím završily svoji sbírku šesti medailí z evropských a světových šampionátů. Od té doby to ale šlo s českým beachvolejbalem dolů, nadějné mladé páry většinou nezvládly přestup mezi dospělé. V tomto duchu situace pokračovala několik dalších let. Mládežnické úspěchy a naděje, přechod mezi dospělé, rozpad páru, pokles výkonnosti, nemožnost konkurovat ve Světové sérii, konec nadějí.

Podpora mládeže

Nepříliš úspěšné působení obou reprezentací dospělých i všech reprezentačních družstev mládeže vedlo vedení ČVS ke snaze po zefektivnění činnosti celého systému středisek. Tento systém – SCM a TCM a sportovní třídy – vytvořený hluboko v devadesátých letech byl financovaný v naprosté většině z veřejných prostředků, přidělovaných mládežnickému volejbalu různými cestami. Veřejné prostředky, které byly striktně účelově vázány pro potřeby reprezentace a rozvoje mládeže, pokrývaly v některých letech až cca 40 – 45 % rozpočtovaných výdajů ČVS. V roce 2002 se celý tento systém rozmnožil ještě o krajská centra mládeže – krajské reprezentace mládeže – což ve svých důsledcích nejen rozšířilo okruh ovlivňování výkonnostního rozvoje mládeže, ale umožňovalo získávat podporu činnosti také z krajských úřadů.
Tak např. v roce 2005 měl svaz „pod svými křídly“ téměř 2000 dětí ve sportovních třídách na ZŠ, zřízených ministerstvem školství, 55 dětí ve třídách na ZŠ zřízených samotným svazem, téměř 450 hráčů v SCM, 171 žáků/žákyň ve sportovních gymnáziích, téměř 900 v krajských centrech mládeže (KCM) a ještě neuvedený počet dětí ve 13 tréninkových centrech mládeže (TCM).
Proto byl v r. 2002 vytvořen jejich nový vyhodnocovací systém, včetně zapojení krajských volejbalových svazů do kontroly. Byl vytvořen i systém finanční podpory družstev nejvyšších soutěží mládeže, nezařazených do systému SCM. Úspěchem bylo i rozšíření sítě sportovních gymnázií o dvě další.

Nové rysy metodiky

Zhruba v polovině dekády, vzhledem k nepříliš úspěšnému vývoji výkonnosti, svaz zaměstnal Zdeňka Haníka, jako profesionálního pracovníka pro metodickou oblast. Díky jeho vztahu k vedení svazu se mu hned zpočátku podařilo prosadit významné rozhodnutí, o které se metodický úsek snažil již mnohokrát před tím  v minulosti, ale nikdy neuspěl, a to povinnost extraligových klubů mít k družstvu trenéra I. třídy. Tím bylo možné výrazně posílit efektivnější práci s družstvy.
Další aspektem byla vlastní produkce metodických materiálů. Byl to důsledek ukončeného vydávání Zpravodaje ČVS, který překládal vysoce ceněné zahraniční publikace. V roce 2005 vyšla metodická příručka “Volejbal 1”, v roce 2007 “Volejbal 2” a nakonec “Volejbal - viděno třemi”; všechny byly směřovány převážně ke zdokonalení metodiky tréninku mládeže.
Současně byla inovována legislativa v oblasi vzdělávání, která významně posílila vzdělávací roli svazu.

Další aktuality

10 tipů, kam na rafting

Chcete si aktivně odpočinout a poznat, co ve vás je? Užijte si rafting! Zapomeňte však na bachraté laminátové kanoe, neforemné lodní pytle a všudypřítomné mokro! Obstarožní plavidla na českých řekách už dávno vystřídaly nafukovací rafty, lehoučké umělohmotné kanoe a moderní vybavení. Řady půjčoven vám lodě dopraví, kamkoliv si budete přát, a patřičně se postarají o veškerý komfort a zázemí. Vyberte si z tipů pro začátečníky i "hotové" vodáky.
Letní sporty

10 tipů, kam na windsurfing

Windsurfing je u nás velmi populární, mnohem více než v leckterých přímořských státech. Jde o poměrně mladý sport, který u nás přišel do módy v 70. letech a rychle u nás zdomácněl, ačkoliv pochází původně od havajských domorodců, kteří se na prknech po příbojových vlnách klouzali od nepaměti. Windsurfing – název vznikl z anglických slov wind (vítr) a surf (příboj) a přesně vystihuje oč se v tomto sportu jedná. V dnešních tipech pro vás máme lekce pod vedením našich nejlepších surfařů, půjčovny i místa kde najdete skvělou vodu, čistý vzduch a vítr na adrenalinové sporty, jako je nejen windsurfing, ale také kitesurfing nebo jachting.
Letní sporty

10 tipů na půjčovny motorových lodí

Toužíte po tom vydat se na plavbu po jezeře či řece na motorové lodi a strávit tak příjemné chvíle s rodinou či kamarády anebo rovnou celou dovolenou? Tak to není vůbec žádný problém. Kudy z nudy vám poradí, kde si lze loď vypůjčit, aniž byste potřebovali „lodní řidičák“. Stačí si jen vybrat a vzhůru na palubu!
Letní sporty

20 tipů, kde si užijete paddleboarding

Paddleboarding je mladý oblíbený sport, který má své kořeny (stejně jako windsurfing) na Havaji. Jde o vodní sport, při kterém jezdec na prkně podobném surfovému longboardu používá k pohybu vpřed dlouhé pádlo. Můžete se setkat i s označením SUP (Stand Up Paddle, tj. pádlování ve stoje). Paddleboarding jak ho známe dnes vznikl kolem roku 2000. Je nejrychleji rostoucím vodním sportem a lidé na něm soutěží v rychlosti, obratnosti nebo rybaření. Na plováku se můžete projíždět po klidných hladinách jezer nebo naopak na stojáka zkoušet sjet řeku. Někdo na něm cvičí jógu, druhý se opaluje. Kudy z nudy vám přináší přehled míst, kde si paddleboarding doslova zamilujete.
Letní sporty

Pár tipů, kde si půjčit lodičky či šlapadla

Také vás láká možnost projížďky po vodní hladině jezera, přehrady nebo řeky na šlapadle nebo malém motorovém člunu? Nechejte se inspirovat našimi tipy a zpestřete si slunečný den na Slapech, Labi anebo připravte romantický zážitek vaší drahé polovičce na Vltavě v centru Prahy.
Letní sporty

Věda a historie není nuda: naši nejstarší vodáci a Česko jako vodácký ráj

Co se vám vybaví, když zaslechnete slova jako háček, zadák, porcelán, cvaknout, květák, kontra nebo volej? Pokud nic, jste na správném místě: s Kudy z nudy si užijete svou první báječnou plavbu do světa vodáků. Pokud víte, že jde o slova z vodáckého slovníčku, užijete si s námi taky. Víme totiž o spoustě zajímavostí, o kterých jste doteď určitě neslyšeli.
Letní sporty

Užijte si výzvy pro milovníky hor a polykače kilometrů na kole i pěšky!

Závody, při nichž jde o zdolání co největšího množství vrcholů v co nejkratším čase, zvládnou jen lidé se skvělou fyzičkou a dobrým tréninkem. Na portálu Kudy z nudy ale najdete i pohodové akce, na kterých sice budete v centru dění, ale rozhodně se nemusíte uštvat. Jedná se o individuální závody, které si můžete rozvrhnout podle svých schopností, jak vám bude libo.
Letní sporty

Využijte na své cyklodovolené služeb s certifikací Cyklisté vítáni

Cykloturistická nabídka v Česku dokáže uspokojit všechny typy milovníků cyklistiky, od milovníků silniční cyklisty přes výletníky a pohodové cykloturisty až po rodinky s dětmi a seniory nebo adrenalinové bikery. Cyklisté vítáni je celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů. Certifikace obsahuje standardy srovnatelné se systémy, které můžete znát z jiných evropských zemí, například Bett & Bike v Německu nebo RADfreundliche Betriebe v Rakousku. Nabídku perfektního zázemí a služeb pro cykloturisty již od roku 2005 rozvíjí Nadace Partnerství.
Letní sporty