Úvod > Aktuality > České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem
České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem

  • Vydáno26. března 2021
Česká republika patří mezi automobilové velmoci:, zatím ale žádná značka nepotvrzuje rčení o zlatých českých ručičkách tolik jako Kaipan. Seznamte se s příběhem originálních sportovních aut ze Smržovky. Z počátečního projektu zapáleného nadšence se vyvinula manufaktura na automobily, které budí pozornost všude, kde je potkáte, na silnicích, výstavách i motoristických srazech.
Velkým automobilkám se sice manufaktura na sportovní roadstery Kaipan rovnat nemůže, ale kabriolety ze Smržovky jsou na rozdíl od běžných aut na silnicích nepřehlédnutelné. Možná jste je ještě v běžném provozu nezaznamenali – a není divu. Ročně se jich totiž vyrobí jen pár desítek kusů.
 

Autíčko z dětských snů

Když auto značky Kaipan uvidíte, napadne vás, že jde o splněný klukovský sen. A nejste daleko od pravdy: šlo o sen majitele Michala Hradského jezdit v autě podobném nestárnoucímu Lotusu Seven. Jenže záměru dovézt si takové auto ze zahraničí se postavily do cesty byrokratické problémy, a tak nakonec všechno dopadlo jinak: Michal Hradský si zkrátka auto svých snů postavil sám.

Nezůstalo u jednoho kusu: maličká továrna na auta ve Smržovce od roku 1993 vyrábí vlastní modely. Protože jde o neobyčejná auta, ani jejich výroba není běžná: v automobilce pracuje jen několik lidí a auta nevznikají v obrovských sériích na montážních linkách, ročně se jich vyrobí zhruba dvacet až třicet kusů. Vyrábí se na zakázku pro konkrétní zájemce a potkat je můžete na silnicích v Česku i v zahraničí.
 

Budoucnost: elektro i auto pro mladé

Základní cena Kaipanu, který pro vás kompletně vyrobí ve Smržovce, přesahuje milion korun. Kutilové, nadšenci i ti, kdo chtějí ušetřit, si ale mohou objednat auto jako stavebnici a ze sady dodaných dílů si vůz pod odborným dohledem firmy postavit sami. Po dokončení musí auto absolvovat závěrečnou prohlídku a pak získá technický průkaz. Dodací lhůty ale nejsou krátké, na auto i stavebnici si počkáte přibližně půl roku. Říká se, že Češi jsou národ kutilů a Kaipan je jedním z důkazů: jako stavebnice se prodává 90 procent všech aut.

Vozy, které budí pozornost, samozřejmě mají svůj Kaipan klub, který organizuje pravidelné srazy. Majitelé se setkávají každoročně po zimě u Mnichova Hradiště, další akce v roce 2019 se konají v lednu v Herlíkovicích, v létě v Českém Krumlově a v listopadu na Vysočině.
 

Víte, že?

Ve slově Kaipan žádnou šifru nebo skrytou symboliku nenajdete: prý jde o zkomoleninu řeckého úsloví a zakladatel automobilky Michal Hradský ji od svého známého (a autora názvu) koupil za dvojku bílého vína.

Chcete odhalit tajemství výroby sportovních roadsterů? Zavolejte nebo napište a domluvte si exkurzi v továrně s odborným výkladem. Stojí 120 až 150 korun za osobu, pro náročnější zájemce je k dispozici rovněž autopůjčovna nebo rovnou objednávkový formulář.

Nejnovější kousek ze Smržovky nese označení Kaipan 415 (významově four-fifteen, tedy pro patnáctileté) a jde o lehkou elektrickou čtyřkolku vážící 350 kilogramů, kterou lze řídit už od 15 let. Elektromotor uložený vzadu má výkon 4 kW a samotný vůz dle typu baterie dojezd 40 nebo 80 kilometrů na jedno nabití. Na rozdíl od jiných modelů se prodává pouze jako hotový kousek, a to za 460 000 až 520 000 korun.

Pokud toužíte po modelu Kaipan 14, je nutné dodat staršího Favorita, Kaipan 16 má novější motor 1,2 TSI ze Škody Fabia. Jako stavebnice oba Kaipany stojí od 160 do 240 tisíc, přestavba vyjde na 437 000 (Kaipan 14) a 457 000 (Kaipan 16). Novější model si můžete objednat též jako hotové auto, a to za 680 000 korun.

Model 57a má motor VW/Audi 1.8 20V Turbo, na délku měří 3 650 mm, výrobce udává maximální rychlost 180 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/z za 5,9 sekundy.

Cena stavebnice se pohybuje od 175 do 710 tisíc, cena za auto postavené v továrně začíná na částce 1 280 000 korun.

Vývoj nových modelů je nákladný, ovšem Kaipan neustále inovuje a připravuje různé vychytávky. Dalším kouskem ze Smržovky by měl být rovněž elektrický vůz, tentokrát pro dospělejší, pro městský a příměstský provoz a s větším dojezdem.
Rozhledna Černá Studnice

Rozhledna Černá Studnice

Vrchol s kamennou rozhlednou vysoký 869 m.n.m., který je viditelný snad ze všech koutů měst Liberec a Jablonec nad Nisou, se nazývá Černá studnice. Rozhledna poskytuje mimořádně skvělý kruhový výhled na okolní vrcholy Jizerských hor.

Křížová cesta Petra Urbana ve Smržovce

Křížová cesta Petra Urbana ve Smržovce

Patnáct obrazových zastavení vytvořil místní rodák Petr Urban, vedou územím dříve zvaným Malé Polsko.

Malé Arboretum Černá Studnice

Malé Arboretum Černá Studnice

Malé arboretum z roku 1925, které zcela zpustlo po druhé světové válce bylo obnoveno v posledních letech.

Čertovy skály u Smržovky

Čertovy skály u Smržovky

Na hřebenové cestě vedoucí od rozhledny Černá studnice do sedla v Beranech je po cca 1 km možno po pravé straně zhlédnout několik mohutných skalních skupin z místní tzv. černostudniční či železnobrodské žuly. Ty jsou nazývány Čertovy skály.

Exkurze do výroby automobilů Kaipan ve Smržovce

Exkurze do výroby automobilů Kaipan ve Smržovce

Znáte české sportovní kabriolety značky Kaipan? Ve Smržovce na Jablonecku na severu Čech se vyrábí již od roku 1992 a neobyčejná auta vznikají jako skládačky bez sériové pásové výroby. Na prohlídku továrny se můžete vydat po předchozí domluvě.

Smržovský vyhlídkový okruh

Smržovský vyhlídkový okruh

Výletní okruh zajímavými místy Smržovky, trasa dlouhá 12,5 km. Trasa vede z náměstí T. G. Masaryka přes vyhlídku zpět do Smržovky, značená je červenobíle.

Muzeum obrněné techniky ve Smržovce

Muzeum obrněné techniky ve Smržovce

Sbírka obrněné techniky ve Smržovce začala vznikat v roce 1999. Jedná se o největší soukromé tankové muzeum ve střední Evropě. Přes 40 kusů exponátů.

Muzeum místní historie a výstavní síň Smržovka

Muzeum místní historie a výstavní síň Smržovka

Muzeum je umístěno v půdních prostorách zámečku ve Smržovce. V expozici najdete dobové předměty, fotografie a mapy, zapůjčené či darované jak místními obyvateli, tak přáteli Smržovky.