Úvod > Aktuality > České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem
Zážitky

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem

Poslechněte si audio verzi článku
Česká republika patří mezi automobilové velmoci:, zatím ale žádná značka nepotvrzuje rčení o zlatých českých ručičkách tolik jako Kaipan. Seznamte se s příběhem originálních sportovních aut ze Smržovky. Z počátečního projektu zapáleného nadšence se vyvinula manufaktura na automobily, které budí pozornost všude, kde je potkáte, na silnicích, výstavách i motoristických srazech.
Velkým automobilkám se sice manufaktura na sportovní roadstery Kaipan rovnat nemůže, ale kabriolety ze Smržovky jsou na rozdíl od běžných aut na silnicích nepřehlédnutelné. Možná jste je ještě v běžném provozu nezaznamenali – a není divu. Ročně se jich totiž vyrobí jen pár desítek kusů.
 

Autíčko z dětských snů

Když auto značky Kaipan uvidíte, napadne vás, že jde o splněný klukovský sen. A nejste daleko od pravdy: šlo o sen majitele Michala Hradského jezdit v autě podobném nestárnoucímu Lotusu Seven. Jenže záměru dovézt si takové auto ze zahraničí se postavily do cesty byrokratické problémy, a tak nakonec všechno dopadlo jinak: Michal Hradský si zkrátka auto svých snů postavil sám.

Nezůstalo u jednoho kusu: maličká továrna na auta ve Smržovce od roku 1993 vyrábí vlastní modely. Protože jde o neobyčejná auta, ani jejich výroba není běžná: v automobilce pracuje jen několik lidí a auta nevznikají v obrovských sériích na montážních linkách, ročně se jich vyrobí zhruba dvacet až třicet kusů. Vyrábí se na zakázku pro konkrétní zájemce a potkat je můžete na silnicích v Česku i v zahraničí.
 

Budoucnost: elektro i auto pro mladé

Základní cena Kaipanu, který pro vás kompletně vyrobí ve Smržovce, přesahuje milion korun. Kutilové, nadšenci i ti, kdo chtějí ušetřit, si ale mohou objednat auto jako stavebnici a ze sady dodaných dílů si vůz pod odborným dohledem firmy postavit sami. Po dokončení musí auto absolvovat závěrečnou prohlídku a pak získá technický průkaz. Dodací lhůty ale nejsou krátké, na auto i stavebnici si počkáte přibližně půl roku. Říká se, že Češi jsou národ kutilů a Kaipan je jedním z důkazů: jako stavebnice se prodává 90 procent všech aut.

Vozy, které budí pozornost, samozřejmě mají svůj Kaipan klub, který organizuje pravidelné srazy. Majitelé se setkávají každoročně po zimě u Mnichova Hradiště, další akce v roce 2019 se konají v lednu v Herlíkovicích, v létě v Českém Krumlově a v listopadu na Vysočině.
 

Víte, že?

Ve slově Kaipan žádnou šifru nebo skrytou symboliku nenajdete: prý jde o zkomoleninu řeckého úsloví a zakladatel automobilky Michal Hradský ji od svého známého (a autora názvu) koupil za dvojku bílého vína.

Chcete odhalit tajemství výroby sportovních roadsterů? Zavolejte nebo napište a domluvte si exkurzi v továrně s odborným výkladem. Stojí 120 až 150 korun za osobu, pro náročnější zájemce je k dispozici rovněž autopůjčovna nebo rovnou objednávkový formulář.

Nejnovější kousek ze Smržovky nese označení Kaipan 415 (významově four-fifteen, tedy pro patnáctileté) a jde o lehkou elektrickou čtyřkolku vážící 350 kilogramů, kterou lze řídit už od 15 let. Elektromotor uložený vzadu má výkon 4 kW a samotný vůz dle typu baterie dojezd 40 nebo 80 kilometrů na jedno nabití. Na rozdíl od jiných modelů se prodává pouze jako hotový kousek, a to za 460 000 až 520 000 korun.

Pokud toužíte po modelu Kaipan 14, je nutné dodat staršího Favorita, Kaipan 16 má novější motor 1,2 TSI ze Škody Fabia. Jako stavebnice oba Kaipany stojí od 160 do 240 tisíc, přestavba vyjde na 437 000 (Kaipan 14) a 457 000 (Kaipan 16). Novější model si můžete objednat též jako hotové auto, a to za 680 000 korun.

Model 57a má motor VW/Audi 1.8 20V Turbo, na délku měří 3 650 mm, výrobce udává maximální rychlost 180 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/z za 5,9 sekundy.

Cena stavebnice se pohybuje od 175 do 710 tisíc, cena za auto postavené v továrně začíná na částce 1 280 000 korun.

Vývoj nových modelů je nákladný, ovšem Kaipan neustále inovuje a připravuje různé vychytávky. Dalším kouskem ze Smržovky by měl být rovněž elektrický vůz, tentokrát pro dospělejší, pro městský a příměstský provoz a s větším dojezdem.
7 věcí, které nevíte o… našich automobilkách a automobilech

7 věcí, které nevíte o… našich automobilkách a automobilech

Když se řekne Tatra, Škodovka nebo Praga, fandové motorismu ví, že bude řeč o autech. Projeďte se s portálem Kudy z nudy legendárními českými vozy, moderními i letitými, které nás dodnes uchvacují svými příběhy i elegantními liniemi. A připravte se na to, že to bude fakt jízda!

Rozhledna Černá Studnice

Rozhledna Černá Studnice

Vrchol s kamennou rozhlednou vysoký 869 m.n.m., který je viditelný snad ze všech koutů měst Liberec a Jablonec nad Nisou, se nazývá Černá studnice. Rozhledna poskytuje mimořádně skvělý kruhový výhled na okolní vrcholy Jizerských hor.

Exkurze do výroby automobilů Kaipan ve Smržovce

Exkurze do výroby automobilů Kaipan ve Smržovce

Znáte české sportovní kabriolety značky Kaipan? Ve Smržovce na Jablonecku na severu Čech se vyrábí již od roku 1992 a neobyčejná auta vznikají jako skládačky bez sériové pásové výroby. Na prohlídku továrny se můžete vydat po předchozí domluvě.

Čertovy skály u Smržovky

Čertovy skály u Smržovky

Na hřebenové cestě vedoucí od rozhledny Černá studnice do sedla v Beranech je po cca 1 km možno po pravé straně zhlédnout několik mohutných skalních skupin z místní tzv. černostudniční či železnobrodské žuly. Ty jsou nazývány Čertovy skály.

Malé Arboretum Černá Studnice

Malé Arboretum Černá Studnice

Malé arboretum z roku 1925, které zcela zpustlo po druhé světové válce bylo obnoveno v posledních letech.

Křížová cesta Petra Urbana ve Smržovce

Křížová cesta Petra Urbana ve Smržovce

Patnáct obrazových zastavení vytvořil místní rodák Petr Urban, vedou územím dříve zvaným Malé Polsko.

Muzeum obrněné techniky ve Smržovce

Muzeum obrněné techniky ve Smržovce

Sbírka obrněné techniky ve Smržovce začala vznikat v roce 1999. Jedná se o největší soukromé tankové muzeum ve střední Evropě. Přes 40 kusů exponátů.

Muzeum místní historie a výstavní síň Smržovka

Muzeum místní historie a výstavní síň Smržovka

Muzeum je umístěno v půdních prostorách zámečku ve Smržovce. V expozici najdete dobové předměty, fotografie a mapy, zapůjčené či darované jak místními obyvateli, tak přáteli Smržovky.

Smržovský vyhlídkový okruh

Smržovský vyhlídkový okruh

Výletní okruh zajímavými místy Smržovky, trasa dlouhá 12,5 km. Trasa vede z náměstí T. G. Masaryka přes vyhlídku zpět do Smržovky, značená je červenobíle.

Další aktuality

Lázně Libverda slavnostně zahájí lázeňskou sezónu

V sobotu 25. května 2024 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Liberecký kraj | Lázně a wellness

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Liberecký kraj | Památky

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky