Úvod > Aktuality > Česká hruška se postaví tisíciletým dubům i olivovníkům. Soutěž Evropský strom roku začíná!
Francie - Plačící dub
Příroda

Česká hruška se postaví tisíciletým dubům i olivovníkům. Soutěž Evropský strom roku začíná!

  • Vydáno3. února 2024
První únorový den se rozběhl další ročník populární soutěže o titul Evropský strom roku. Letos můžete vybírat z 15 stromů, které zvítězily v národních kolech napříč Evropou. Mezi soutěžní země se vrací Litva, svého reprezentanta podruhé v řadě vyslala také Ukrajina. Národní barvy reprezentuje Hruška v širém poli u Mrákotína, která vyhrála českou národní soutěž Strom roku. Hlasování probíhá od 1. do 22. února 2024.
hrušeňHlasování letos provází několik změn. Především se jedná o kratší dobu hlasování, aby byla soutěž dynamičtější a intenzivnější. Další novinkou je, že počty hlasů budou po celou dobu soutěže skryté, 8. února a 15. února ovšem pořadatelé odhalí průběžné pořadí. Celá soutěž je nově celá v angličtině, aby měly všechny soutěžní stromy stejné podmínky. Oblíbenou evropskou soutěž organizuje česká Nadace Partnerství, která vyhlásí výsledky 20. března 2024 během slavnostního večera v Evropském parlamentu v Bruselu. Do 22. února můžete hlasovat na webu treeoftheyear.org.

hruškaČeská vítězka – památná a chráněná hrušeň v Mrákotíně není příliš velká, kolem kmenu měří asi dva metry a na výšku osm, je ale nesmírně odolná a statečná. Přežila kolektivizaci, scelování polí, stavbu meliorací i neodborné zásahy. V jejím neobvyklém tvaru se odráží silný vítr, který na Vysočině vane nejčastěji ze západu a také její osamělá poloha uprostřed pole. Místní nejdříve vůbec nečekali, že by se probojovala do finále. O titul Strom roku 2023 pak hrušeň usilovala jako jediný zástupce ovocných stromů. Hlasující svým specifickým tvarem zaujala natolik, že ji poslali až do superfinálového kola, kde nakonec hrušeň zvítězila. Na počest vítězství hrušky se přímo u ní uskutečnila menší oslava za přítomnosti řady lidí. Opékaly se párky, zahrál i harmonikář a samozřejmě nemohla chybět kvalitní hruškovice... Na jaře roku 2024 ji zároveň čeká arboristické ošetření, které si jistě zaslouží – než ji anketa proslavila, nedostávalo se jí žádné péče.
 

Silná evropská konkurence: kamélie, morušovník i kaštany

dub francieJste zvědaví, jací soupeři letos naši hrušku v evropském kole čekají? Konkurence je velmi silná, soutěží rovnou 15  stromů z 15 zemí. A opravdu je z čeho vybírat – například Slovensko nominovalo přes 500 let starý dub rodiny Pálffyů, Portugalsko představuje 300 let starou kamélii v zahradě vily z 10. století, Belgie vysílá do soutěže cedr z vysoké školy Sainte-Marie a za Nizozemí bojuje 600 let stará Lípa Marie.

Mezi opravdové rarity pak náleží asi 400letá moruše bílá z Chorvatska, která roste v národním parku Krka a přezdívá se jí Zelená Paní. Tisíciletý olivovník ze Sardinie nominovala Itálie, majestátný strom je chloubou ostrova. Ve hře jsou ale i dva kaštany – jedlý kaštan, který přestál velké bouře i dvě světové války posílá do soutěže Velká Británie a jírovec, pod kterým se scházeli pronásledovaní vlastenci soutěží pod vlajkou Litvy.

Kamélie z PortugalskaHojná je i účast tradičních velikánů evropské přírody – dubů a buků. Národním skvostem Francie je Plačící buk z Bayeux s neobvykle došířky rozvětvenou korunou. Láska lidí k tomuto stromu se projevuje nejen velkou péčí, ale i tím, že strom dostává početné emaily... Lotyšsko posílá do soutěže solitérní dub úctyhodného stáří, které nůže dosahovat až 800 let. Naproti tomu Ukrajina si je jistá, že nejstarší dub Lvovské oblasti je stár více než 1000 let. Další vzrostlé duby má v anketě Španělsko a Estonsko, buk lesní láskyplně nazývaný Srdce zahrady má v soutěži Polsko.
Stromem roku 2023 je hruška v širém poli

Stromem roku 2023 je hruška v širém poli

Stromem roku 2023 se stala Hruška v širém poli z Mrákotína u Skutče v Železných horách. Na druhém místě se umístila Nepomyšlská lípa a bronzovou příčku obsadila Lípa na školní zahradě v Sulíkově. Hruška získala 6 433 hlasů z celkových 28 250 a stala se již třetím ovocným stromem, který ovládl tuzemské hlasování. Vloni zvítězila rovněž hrušeň z Příbramska, před třemi lety zase jabloň.

Mrákotínská hruška v širém poli

Mrákotínská hruška v širém poli

„Stojí hruška v širém poli, vršek se jí zelená,“ zpívá známá kapela Čechomor. Lze si pod tím představit hrušni obecnou z Mrákotína u Skutče, která se zkřivená větrem a stářím v poli tyčí už 110 let.

Další aktuality

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda