Památky

Zámek Paskov

Památkově chráněný zámecký areál v Paskově na Frýdecko-Místecku prochází postupnou rekonstrukcí, ale již nyní můžete v zrekonstruovaných částech zámku muzeum panství Paskov anebo přijít na výstavu či kulturní akce. Zámek má otevřeno o víkendech od dubna do října, volně přístupný je zámecký park.
Dominantou města Paskov je čtyřkřídlý zámek s novoklasicistní fasádou a rozlehlým anglickým parkem na břehu říčky Olešné.

Dřevěná gotická tvrz se v Paskově nacházela pravděpodobně již v druhé polovině 13. století, písemně je však doložena až kolem roku 1484. Do podoby renesančního zámku byla tvrz přestavěna koncem 16. století Ctiborem Syrakovským z Pěrkova. Během třicetileté války byl Paskov v roce 1643 vypálen a zničen byl i samotný zámek. Jeho tehdejší majitelé, rod Bruntálských z Vrbna, jej obnovili kolem roku 1650, tentokrát již v barokním stylu. Zámek doplňovalo předzámčí s malými nárožními věžemi, tzv. rondely.

V roce 1869 zámek vyhořel a jeho tehdejší vlastník, Saint Genois d´Aneaucourt, nechal budovu přestavět v klasicistním stylu, v jakém se dochovala do současnosti. Vstup byl zvýrazněn rizalitem s trojúhelným štítem a vázami, na východní straně zámku byl přistavěn balkón. Posledními šlechtickými majiteli byl hraběcí rod Stolbergů. Günther Stolberg nechal v roce 1893 osadit dosud plochou střechu věže předzámčí kopulovitou bání a v roce 1914 vybudoval vedle zámku pseudobarokní kapli, kterou nechal zasvětit patronce Stolbergů sv. Alžbětě Duryňské.

V roce 1945 byl zámek rodu Stolbergů kvůli spolupráci s nacisty konfiskován. Od počátku 50. let minulého století do roku 2004 byla v zámku zřízena onkologická léčebna. Po ukončení provozu byl zámecký areál Fakultní nemocnicí Ostrava opuštěn a několik let chátral.


Zámek Paskov v současnosti

V dubnu roku 2013 koupilo historické budovy a přírodně cennou část parku město Paskov, s vizí pro jejich nové využití. Během několika let se podařilo postupně opravit větší část zámku, který nyní slouží jako muzeum panství Paskov a zázemí pro kulturně-společenské akce města. V roce 2023 se podařilo opravit více než sto let starou zámeckou kapli sv. Alžběty, která se stala součástí prohlídkového okruhu. Po dokončení celkové rekonstrukce zámku zde bude sídlit městský úřad a knihovna.

Zámek je veřejnosti přístupný v letní sezóně vždy o sobotách a nedělích od 10 do 17 hodin. V horním patře zámku jsou v tuto dobu instalovány proměnné výstavy lokálních malířů a fotografů, které lákají návštěvníky z blízkého i vzdáleného okolí. Zámek obklopuje park, vybudovaný původně ve francouzském, později anglickém stylu. Park je návštěvníkům volně přístupný.


Významná lokalita s výskytem chráněného zlatohlávka

V zámeckém parku, který evropsky významnou lokalitou pod ochranou Natura 2000, se vyskytuje chráněný brouk čeledi zlatohlávků páchník hnědý. Návštěvníci si mohou odpočinout na lavičkách ve stínu vzrostlých stromů nebo v nedávno postaveném dřevěném pavilonu.
 

Aktuality

Adam Václav Michna z Otradovic: Loutna česká

Koncert.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Duo Flétna & Harfa

Svatováclavský hudební festival zve na koncert.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Jarmark v Brušperku

Historický řemeslný jarmark s ukázkami tradičních lidových řemesel, pestrou nabídkou originálních jarmarečních produktů a bohatým doprovodným programem pro děti a dospělé.
Brušperk, Moravskoslezský kraj

Frýdek-Místek žije vínem 2024

5. ročník největší vinařské akce v okolí! Užijete si den plný vína v krásném kulturním prostředí frýdeckého zámku!
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Edukační program – Modrá je dobrá aneb jak modrotisk vzniká

S oblíbenými tmavě modrými látkami zdobenými bílými ornamenty se stále můžeme setkat v lidovém prostředí, kde se staly součástí oděvů i interiérového textilu.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Amatér života – Cesta obrazy, smalty a člověčí fantazií Petra Bednáře

Výstava nestora uměleckého smaltu v Pobeskydí – výstava, která nepřibližuje pouze výtvarné (a básnické) dílo Petra Bednáře ale také jeho osobu, člověka vnímajícího, tvořícího a přemýšlejícího.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Smalt v Pobeskydí

Výstava představuje princip smaltování, historii smaltérství ve Frýdlantě nad Ostravicí, produkci výrobků do domácností, ale i pohled na smalt jako výtvarnou techniku ve výstavě, vzniklé díky Dílně uměleckého smaltu.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Koncert hudebních výletů – Jazzové trio Kahoma: In the Woods

Přijďte na koncert Jazzové trio Kahoma: In the Woods, který Svatováclavský hudební festival pořádá v rámci Hudebních výletů. Koná se dne 16.6.2024 v 18 hod v Rytířském sále frýdeckého zámku.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Veřejná sauna Amok arény

Nová finská sauna až pro 6 osob. Saunování velmi prospívá lidskému zdraví.
Paskov, Moravskoslezský kraj

Dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích

Dřevěný jednolodní kostel se stěnami pokrytými šindelem na kamenné podezdívce je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek a patří do souboru slezských dřevěných kostelů.
Řepiště, Moravskoslezský kraj

Restaurace Roubenka a relaxační rybaření u rybníku Vratimov

Kouzelné místo kousek od Ostravy, kam si můžete zajet na kole, autem, či se projít. Okolí rybníku Vratimov je vhodné jak k relaxaci, tak k aktivnímu odpočinku.
Vratimov, Moravskoslezský kraj

Cvičná štola dolu Paskov – Staříč

Podpovrchovoá výuková štola, která je dokonalou napodobeninou důlního prostředí, s venkovním skanzenem důlních vozů a lokomotiv. V chodbách jsou vybudována pracoviště pro těžbu černého uhlí jako ve skutečném dole a technická zařízení jsou předváděna v chodu.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Půjčovna kol Coolárna Vratimov

Ve Vratimově u Ostravy najdete Coolárnu, neobvyklou půjčovnu jízdních kol. Nabízí například tandemová kola, stylové pohodlné cruisery nebo historická repasovaná kola ze 30. let minulého století.
Vratimov, Moravskoslezský kraj

Kaplička v Hájku – zázračné místo v lesích u Frýdku-Místku

Lidé, kteří se účastnili procesí k Panně Marii Frýdecké, většinou neopominuli navštívit Hájek. Místo dostalo jméno podle bývalého arcivévodského lesa.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Centrum Relax ve Vratimově

Centrum Relax Vratimov se nachází nedaleko od centra Ostravy, Havířova a Frýdku-Místku.
Vratimov, Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-Hrabové

Dřevěný kostel je přesnou replikou původního kostela ze 14. století. V dubnu 2002 vyhořel kostel svaté Kateřiny v ostravské Hrabové.
Hrabová, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vila Art Tower ve Vratimově

Art Tower leží ve Vratimově, asi 10 km od Ostravy a 36 km od Těšína. Jedná se o netradiční ubytování s originálně vymyšleným interiérem v prostoru bývalé vodárny.
Vratimov, Moravskoslezský kraj

Minipivovar Krmelín a Bowling u Hodže

Minipivovar Krmelín nabízí kvasnicové pivo. K dispozici jsou i dvě dráhy bowlingu, kulečník, šipky a stolní fotbálek. Možnost pronájmu salónku "Spodní hospoda" se samostatným výčepem, sociálním zařízením a krbem, ideální místo pro různé oslavy, firemní akce a jiné příležitosti.
Krmelín, Moravskoslezský kraj

Rybářství Lískovec

Zabýváme se chovem a prodejem pstruha, kapra a sivena. Je možné si rybu zakoupit, nechat vykuchat, stáhnout či oškrábat šupiny. Rybářství se nachází 2 km od centra Frýdku-Místku v klidném prostředí v blízkosti lesa.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Návštěvnické centrum Marlenka ve Frýdku-Místku – exkurze za zázrakem z medu

Poodhalit tajemství zázraku z medu, dortu Marlenka, můžete ve Frýdku-Místku, během komentované prohlídky výrobního procesu tohoto oblíbeného medového dortu. Součástí Návštěvnického centra je i prodejna a kavárna Marlenka. Neváhejte a přijďte se k nám podívat a ochutnat!
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Pivovar Brabčák ve Vratimově

Minipivovar Brabčák vznikl v roce 2012 po dlouhém plánování, budování a zkoušení v budově Hostince Ve Dvoře ve Vratimově. Vařím se zde pouze z kvalitních surovin a klasickými postupy na dva rmuty, piva plzeňského typu, nebo piva ochucená.
Vratimov, Moravskoslezský kraj

Restaurace Ondráš Sviadnov

Secesní restaurace s barem, která nabízí mezinárodní kuchyni s denní nabídkou tradičních českých hotových jídel a specialit připravovaných podle původních receptur.
Sviadnov, Moravskoslezský kraj

Vila Callum

Vila Callum nabízí soukromé ubytování ve Václavovicích.
Václavovice, Moravskoslezský kraj

Pivovar létající bezdomovec v Ostravě

Létající pivovar v Ostravě proto, že nemá svůj vlastní pivovar a pivo si nechává vařit licenčně u jiných pivovarů. Od toho je odvozen i název Bezdomovec.
Ostrava, Moravskoslezský kraj