Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Paskov
Památky

Zámek Paskov

Památkově chráněný zámecký areál v Paskově na Frýdecko-Místecku, ve kterém v minulosti působila onkologická léčebna, se po deseti letech dočká rekonstrukce. Turistům však sloužit nebude. Stane se středobodem města – sídlit zde bude městský úřad, knihovna i domov pro seniory.
Dominantou městečka Paskov je čtyřkřídlý zámek s novoklasicistní fasádou a parkem na břehu říčky Olešné. Při vstupu do předzámčí se tyčí vysoká vstupní věž se slunečními hodinami a nad portálem stojí za pozornost erb Stolbergů. Každá strana předzámčí je ukončena baštovitými výběžky.
 

Spletitá historie

Patrně starším předchůdcem zámku byla gotická tvrz z 15. století. K tvrzi patřily silné zdi zřetelně znatelné z půdorysu. Ppo vydrancování Švédy nechal zámek po roce 1643 přestavět Václav Bruntálský z Vrbna. V 19. století byla budova renesančně přestavěna, o čemž svědčí vnější opevnění s válcovými baštami, které se částečně zachovalo do dnešní doby. Pseudobarokní kaple byla dostavěna v roce 1914. Poslední hrabě Stolberg se těsně po válce odstěhoval do Německa. Po roce 1945 byl zámek přebudován na nemocnici, později onkologickou léčebnu. Po jejím zrušení byl zámek dlouhá léta opuštěn, až jej roku 2013 odkoupilo samotné město Paskov, které jej upravuje na sídlo městského úřadu, knihovny a dalších municipálních institucí.
Kam pokročila rekonstrukce?

Od té doby je už zrekonstruované atrium, ve kterém se již konají svatební obřady. Opravené je i schodiště mezi přízemím a prvním patrem. Na chodbách v patře vznikl prostor pro galerii.


Významná lokalita s výskytem chráněného zlatohlávka

Zámecký park, který míval podobu francouzské zahrady, je chráněný Naturou 2000. Jde o významnou lokalitu výskytu chráněného brouka čeledi zlatohlávků páchníka hnědého. Park byl vybudován na památku rodného bojovníka Rudé Armády Vasilije Kirilova, který padl v boji o Paskov. Nalézá se v něm několik laviček a skýtá příjemné posezení v obklopení stromů.
 

Vážky ve světle knih

Přírodovědná výstava je určena nejen nadšencům a zájemcům o hmyz a zvláště vážky, ale také těm, kteří rádi čtou knihy. V rámci výstavy se dozvíte spoustu informací z říše vážek. Na výstavě se například můžete podívat na ojedinělou kolekci knih o vážkách z celého světa.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Karel Lepík – výběr z tvorby 1980-2022

Umělecká výstava se soustřeďuje na to nejlepší z tvorby Karla Lepíka mezi lety 1980 až 2022. Akademický malíř docent Karel Lepík patří mezi špičky výtvarného umění kraje v oboru malby.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Dámy a pánové, zadejte se

Plesová sezóna se pomalu blíží, je potřeba oprášit taneční boty a vzpomenout si na základní kroky tanců. Fenomén tanečních kurzů a všeho, co k nim patří, se pokusí přiblížit výstava.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Zlatá tretra Ostrava 2023

62. ročník jedné z nejprestižnějších a nejpopulárnějších akcí českého sportu Zlatá tretra Ostrava se bude konat 27. června 2023 a je součástí seriálu World Athletics Continental Tour Gold.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Veřejná sauna Amok arény

Nová finská sauna až pro 6 osob. Saunování velmi prospívá lidskému zdraví.
Paskov, Moravskoslezský kraj

Dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích

Dřevěný jednolodní kostel se stěnami pokrytými šindelem na kamenné podezdívce je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek a patří do souboru slezských dřevěných kostelů.
Řepiště, Moravskoslezský kraj

Restaurace Roubenka a relaxační rybaření u rybníku Vratimov

Kouzelné místo kousek od Ostravy, kam si můžete zajet na kole, autem, či se projít. Okolí rybníku Vratimov je vhodné jak k relaxaci, tak k aktivnímu odpočinku.
Vratimov, Moravskoslezský kraj

Cvičná štola dolu Paskov – Staříč

Podpovrchovoá výuková štola, která je dokonalou napodobeninou důlního prostředí, s venkovním skanzenem důlních vozů a lokomotiv. V chodbách jsou vybudována pracoviště pro těžbu černého uhlí jako ve skutečném dole a technická zařízení jsou předváděna v chodu.
Staříč, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vila Art Tower ve Vratimově

Art Tower leží ve Vratimově, asi 10 km od Ostravy a 36 km od Těšína. Jedná se o netradiční ubytování s originálně vymyšleným interiérem v prostoru bývalé vodárny.
Vratimov, Moravskoslezský kraj

Za tajemstvím Marlenky – zázrakem z medu

Poodhalit tajemství zázraku z medu, dortu Marlenka, můžete ve Frýdku-Místku, během komentované prohlídky výrobního procesu tohoto oblíbeného medového dortu.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Minipivovar Krmelín a Bowling u Hodže

Minipivovar Krmelín nabízí kvasnicové pivo. K dispozici jsou i dvě dráhy bowlingu, kulečník, šipky a stolní fotbálek. Možnost pronájmu salónku "Spodní hospoda" se samostatným výčepem, sociálním zařízením a krbem, ideální místo pro různé oslavy, firemní akce a jiné příležitosti.
Krmelín, Moravskoslezský kraj

Rybářství Lískovec

Zabýváme se chovem a prodejem pstruha, kapra a sivena. Je možné si rybu zakoupit, nechat vykuchat, stáhnout či oškrábat šupiny. Rybářství se nachází 2 km od centra Frýdku-Místku v klidném prostředí v blízkosti lesa.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj