Úvod > Aktuality > #světovéČesko a příběh japonské hraběnky na zámku Horšovský Týn
Památky

#světovéČesko a příběh japonské hraběnky na zámku Horšovský Týn

  • Vydáno12. července 2020
Horšovskému Týnu se občas říká Český Krumlov západních Čech, a to hlavně díky velkolepému renesančnímu zámku. Prohlídkové okruhy nenabízejí jen stylové interiéry, čeká tu celá řada překvapení. K těm nejzajímavějším patří příběh japonské hraběnky Mitsuko Coudenhove-Kalergi.

Na zámek v Poběžovicích rádi přijíždějí na návštěvu japonští turisté. Jako vzpomínka na hraběnku Mitsuko i pro jejich radost tu byla zřízena japonská kamenná zahrada míru.

Poběžovice
Japonsko
Díky knihám, filmům i divadelnímu zpracování je příběh Mitsuko Aoyama, dcery tokijského obchodníka se starožitnostmi, v Japonsku známý a velice populární.

Byla prý první Japonkou, která opustila rodnou zemi a natrvalo se usadila v Evropě. Naopak pro nás je jedním z prvních symbolů navázání styků Evropy s japonskou kulturou a asijským kontinentem.
 

Misuko a její cesta do Evropy

V roce 1895 se dcera tokijského starožitníka provdala za hraběte Heinricha Coudenhove-Kalergi, který v Japonsku působil jako rakousko-uherský konzul. Ona musela přestoupit na křesťanství, on se kvůli sňatku musel vzdát diplomatické kariéry. Společně se pak usadili v Poběžovicích, kde se hrabě ujal zanedbaného rodinného sídla.

Deset let pokojného života na poběžovickém zámku a letním sídle upraveném v bývalém pivoňském klášteře ukončila v roce 1906 náhlá Heinrichova smrt. Mitsuko se ujala řízení panství, sama vychovávala sedm dětí a poskytla jim prvotřídní vzdělání v prestižních vídeňských školách. Za první světové války nehleděla na to, že její vlast stojí na opačné straně fronty a v klášteře v Pivoni zřídila lazaret pro zraněné vojáky. Po vzniku samostatného Československa Mitsuko předala panství nejstaršímu synovi a sama se přestěhovala do Vídně. Ačkoli ve stáří žila jen vzpomínkami na rodnou zemi, do Japonska se už nikdy nevrátila. Zemřela v roce 1941 v sedmašedesáti letech.

Expozice na zámku v Horšovském Týně, který Mitsuko velice často navštěvovala, obsahuje zejména nábytek, obrazy, zbraně, porcelán a rodinné fotografie. Předměty spojené s jejím jménem můžete najít také v Náprstkově muzeuPraze, její oblíbená místa pak můžete využít jako tipy na výlet – třeba k zámečku Dianin dvůr, jehož ruiny objevíte v srdci Českého lesa téměř na česko-německých hranicích (GPS 49.4892692N, 12.6503364E) nedaleko obce Rybník.
 

Zámkem a krajinou kolem Horšovského Týna

Co ještě vás čeká na zámku v Horšovském Týně? Vybrat si můžete z pěti návštěvních okruhů, po objednávce předem je možná prohlídka kostela Všech svatých v Horšově, jedné z nejcennějších církevních staveb západních Čech. Zároveň se můžete projít bývalou zámeckou oborou a zastavit se u letohrádku Annaburg, který nechal v 18. století postavit hrabě František Norbert Trauttmansdorff. Malý osmiboký gloriet v rokokovém stylu, krytý mansardovou střechou a lucernou, sloužil panstvu jako odpočinkové místo při návštěvách obory. Původně stával na umělém ostrůvku, který s pevninou spojovala jen úzká cesta. Pokud se ještě vypravíte do zámeckého parku s několika drobnými stavbami, návštěva Horšovského Týna se může protáhnout na celý den.
 

Záchod pro krále, vyhlídková věž a japonská zahrada

  • Zámeckým parkem v Horšovském Týně prochází okružní naučná stezka Královská rokle, která město spojuje s okolními lesy. Na nejvzdálenějším místě parku na křižovatce lesních cest stojí altánek, v němž se dozvíte podrobnosti o návštěvě anglického krále Edvarda VII. Ten jezdíval na léčení do nedalekých Mariánských Lázní a na začátku 20. století se na panství Trauttmansdorffů zúčastnil honu. Na zámek v Horšovském Týně se několikrát vrátil a před jeho návštěvou sem dokonce instalovali jediný splachovací záchod.
  • Z výšky se na Horšovský Týn můžete podívat z věže kostela sv. Petra a Pavla na náměstí. Věž je otevřena v červenci a srpnu denně kromě pondělí vždy od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, v červnu a září pouze o víkendech.
  • Na zámek v Poběžovicích rádi přijíždějí na návštěvu japonští turisté. Jako vzpomínka na hraběnku Mitsuko i pro jejich radost tu byla zřízena japonská kamenná zahrada míru. Zahradu v místě, kde rodina Coudenhove-Kalergi prožívala společné chvíle, vytvořil tým japonských architektů a umělců. Jednotlivé kameny představují členy rodiny, ale jednotlivá pojmenování záměrně nemají, kamenná lucerna pak symbolizuje věčné světlo.
Hrad a zámek Horšovský Týn

Hrad a zámek Horšovský Týn

K nejvíce zpřístupněným objektům v České republice patří národní kulturní památka Státní hrad a zámek Horšovský Týn. Můžete si prohlédnout např. hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením, nebo unikátní obrazovou galerii českých panovníků.

Zámecký park Horšovský Týn

Zámecký park Horšovský Týn

Svou rozlohou vzácných dřevin patří zámecký park v Horšovském Týnu k nejvýznamnějším parkům v západních Čechách. Romantická zákoutí přírodně krajinářského parku dotváří a oživuje několik staveb.

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn

Věž kostela sv. Petra a Pavla, na náměstí v Horšovském Týně, je vysoká 38 m a umožňuje návštěvníkům po vystoupení 98 schodů překrásnou vyhlídku po okolním kraji.

Naučná stezka Královská rokle v Horšovském Týně

Naučná stezka Královská rokle v Horšovském Týně

Naučná stezka Lesů ČR „Královská rokle“ představuje asi 3 km dlouhý procházkový okruh zámeckým parkem přes známou Královskou rokli. Stezka začíná a končí u letohrádku v parku a spojuje město Horšovský Týn s místními lesy.

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody

Klidná řeka s množstvím starých jezů, které nejsou udržovány. Většinou se začíná sjíždění řeky v Horšovském Týnu a končí v Plzni. Nejhorší je poslední jez v Plzni, který se musí přenášet v délce 1 km. Řeka je vhodná pro vodáky začátečníky.

Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna

Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna

Nedaleko města Horšovský Týn na Šibeničním vrchu, kde stávala kaple Panny Marie Lurdské, byla v roce 2010 vybudována rozhledna. Dřevěná hranolová věž vysoká 21,5 metru poskytuje dokonalý výhled na město, jeho okolí a pásmo Šumavy a Českého lesa a je celoročně volně přístupná veřejnosti.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky