ÚvodAktuality#světovéČesko a příběh japonské hraběnky na zámku Horšovský Týn
Památky

#světovéČesko a příběh japonské hraběnky na zámku Horšovský Týn

  • 12. července 2020
Horšovskému Týnu se občas říká Český Krumlov západních Čech, a to hlavně díky velkolepému renesančnímu zámku. Prohlídkové okruhy nenabízejí jen stylové interiéry, čeká tu celá řada překvapení. K těm nejzajímavějším patří příběh japonské hraběnky Mitsuko Coudenhove-Kalergi.

Na zámek v Poběžovicích rádi přijíždějí na návštěvu japonští turisté. Jako vzpomínka na hraběnku Mitsuko i pro jejich radost tu byla zřízena japonská kamenná zahrada míru.

Poběžovice
Japonsko
Díky knihám, filmům i divadelnímu zpracování je příběh Mitsuko Aoyama, dcery tokijského obchodníka se starožitnostmi, v Japonsku známý a velice populární.

Byla prý první Japonkou, která opustila rodnou zemi a natrvalo se usadila v Evropě. Naopak pro nás je jedním z prvních symbolů navázání styků Evropy s japonskou kulturou a asijským kontinentem.
 

Misuko a její cesta do Evropy

V roce 1895 se dcera tokijského starožitníka provdala za hraběte Heinricha Coudenhove-Kalergi, který v Japonsku působil jako rakousko-uherský konzul. Ona musela přestoupit na křesťanství, on se kvůli sňatku musel vzdát diplomatické kariéry. Společně se pak usadili v Poběžovicích, kde se hrabě ujal zanedbaného rodinného sídla.

Deset let pokojného života na poběžovickém zámku a letním sídle upraveném v bývalém pivoňském klášteře ukončila v roce 1906 náhlá Heinrichova smrt. Mitsuko se ujala řízení panství, sama vychovávala sedm dětí a poskytla jim prvotřídní vzdělání v prestižních vídeňských školách. Za první světové války nehleděla na to, že její vlast stojí na opačné straně fronty a v klášteře v Pivoni zřídila lazaret pro zraněné vojáky. Po vzniku samostatného Československa Mitsuko předala panství nejstaršímu synovi a sama se přestěhovala do Vídně. Ačkoli ve stáří žila jen vzpomínkami na rodnou zemi, do Japonska se už nikdy nevrátila. Zemřela v roce 1941 v sedmašedesáti letech.

Expozice na zámku v Horšovském Týně, který Mitsuko velice často navštěvovala, obsahuje zejména nábytek, obrazy, zbraně, porcelán a rodinné fotografie. Předměty spojené s jejím jménem můžete najít také v Náprstkově muzeuPraze, její oblíbená místa pak můžete využít jako tipy na výlet – třeba k zámečku Dianin dvůr, jehož ruiny objevíte v srdci Českého lesa téměř na česko-německých hranicích (GPS 49.4892692N, 12.6503364E) nedaleko obce Rybník.
 

Zámkem a krajinou kolem Horšovského Týna

Co ještě vás čeká na zámku v Horšovském Týně? Vybrat si můžete z pěti návštěvních okruhů, po objednávce předem je možná prohlídka kostela Všech svatých v Horšově, jedné z nejcennějších církevních staveb západních Čech. Zároveň se můžete projít bývalou zámeckou oborou a zastavit se u letohrádku Annaburg, který nechal v 18. století postavit hrabě František Norbert Trauttmansdorff. Malý osmiboký gloriet v rokokovém stylu, krytý mansardovou střechou a lucernou, sloužil panstvu jako odpočinkové místo při návštěvách obory. Původně stával na umělém ostrůvku, který s pevninou spojovala jen úzká cesta. Pokud se ještě vypravíte do zámeckého parku s několika drobnými stavbami, návštěva Horšovského Týna se může protáhnout na celý den.
 

Záchod pro krále, vyhlídková věž a japonská zahrada

  • Zámeckým parkem v Horšovském Týně prochází okružní naučná stezka Královská rokle, která město spojuje s okolními lesy. Na nejvzdálenějším místě parku na křižovatce lesních cest stojí altánek, v němž se dozvíte podrobnosti o návštěvě anglického krále Edvarda VII. Ten jezdíval na léčení do nedalekých Mariánských Lázní a na začátku 20. století se na panství Trauttmansdorffů zúčastnil honu. Na zámek v Horšovském Týně se několikrát vrátil a před jeho návštěvou sem dokonce instalovali jediný splachovací záchod.
  • Z výšky se na Horšovský Týn můžete podívat z věže kostela sv. Petra a Pavla na náměstí. Věž je otevřena v červenci a srpnu denně kromě pondělí vždy od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, v červnu a září pouze o víkendech.
  • Na zámek v Poběžovicích rádi přijíždějí na návštěvu japonští turisté. Jako vzpomínka na hraběnku Mitsuko i pro jejich radost tu byla zřízena japonská kamenná zahrada míru. Zahradu v místě, kde rodina Coudenhove-Kalergi prožívala společné chvíle, vytvořil tým japonských architektů a umělců. Jednotlivé kameny představují členy rodiny, ale jednotlivá pojmenování záměrně nemají, kamenná lucerna pak symbolizuje věčné světlo.
Hrad a zámek Horšovský Týn Památky

Hrad a zámek Horšovský Týn

K nejvíce zpřístupněným objektům v České republice patří národní kulturní památka Státní hrad a zámek Horšovský Týn. Můžete si prohlédnout např. hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením, nebo unikátní obrazovou galerii českých panovníků.

Zámecký park Horšovský Týn Příroda

Zámecký park Horšovský Týn

Svou rozlohou vzácných dřevin patří zámecký park v Horšovském Týnu k nejvýznamnějším parkům v západních Čechách. Romantická zákoutí přírodně krajinářského parku dotváří a oživuje několik staveb.

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn – uzavřeno Památky

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn – uzavřeno

Věž kostela sv. Petra a Pavla, na náměstí v Horšovském Týně, je vysoká 38 m a umožňuje návštěvníkům po vystoupení 98 schodů překrásnou vyhlídku po okolním kraji. V současné době není věž veřejnosti přístupná.

Naučná stezka Královská rokle v Horšovském Týně Příroda

Naučná stezka Královská rokle v Horšovském Týně

Naučná stezka Lesů ČR „Královská rokle“ představuje asi 3 km dlouhý procházkový okruh zámeckým parkem přes známou Královskou rokli. Stezka začíná a končí u letohrádku v parku a spojuje město Horšovský Týn s místními lesy.

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody Letní sporty

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody

Klidná řeka s množstvím starých jezů, které nejsou udržovány. Většinou se začíná sjíždění řeky v Horšovském Týnu a končí v Plzni. Nejhorší je poslední jez v Plzni, který se musí přenášet v délce 1 km. Řeka je vhodná pro vodáky začátečníky.

Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna Příroda

Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna

Nedaleko města Horšovský Týn na Šibeničním vrchu, kde stávala kaple Panny Marie Lurdské, byla v roce 2010 vybudována rozhledna. Dřevěná hranolová věž vysoká 21,5 metru poskytuje dokonalý výhled na město, jeho okolí a pásmo Šumavy a Českého lesa a je celoročně volně přístupná veřejnosti.

Další aktuality

Za historií a tradicí se vypravte na Chodsko během celého roku

Lákají vás lidové tradice, skanzeny, řemesla a kouzlo svérázného Chodska? Poznejte turistickou oblast se specifickým nářečím, kroji i vynikajícími koláči! Až vám nepříznivé počasí nedovolí poznávat krásy Chodska na vlastní kůži, další možností jak objevovat tento svérázný kraj je návštěva některého z místních muzeí, jejichž expozice jsou věnovány bohaté historii a tradicím chodského regionu.
11. říjen 2024 6:33
Kultura, Plzeňský kraj

Podzimní Plzeň hraje všemi barvami

Podzim je magickým obdobím, kdy se město zahaluje do zlatavých odstínů a nižších teplot. Nenechte se však zmást, život v Plzni ani v tomto čase nestagnuje, ba naopak. Těšit se můžete na nespočet kulturních, uměleckých či gastronomických akcí. Poradíme vám také, kam v Plzni zajít na dýňové latté a kam si ho třeba vzít na tu pravou podzimní procházku. Výhodou podzimu je i to, že si spoustu památek můžete užít bez davů lidí. Tak co všechno se dá na podzim stihnout?
8. říjen 2024 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Gotický strážce Šumavy potřebuje vyměnit helmici: střecha hradu Kašperk prochází rekonstrukcí

Nejvýše položený královský hrad střeží Šumavu od poloviny 14. století. Střecha jeho západní věže, která pamatuje ještě dobu Karla IV., prochází nyní nutnou obnovou. I když byla vystavena extrémním povětrnostním podmínkám v horské oblasti, vydržela na svém místě 660 let! Až do konce října 2024 bude probíhat stavba krovů a provizorní zastřešení střechy torza cihelné střechy, tzv. helmice, na západní věži, která čeká na svou komplexní rekonstrukci. Hrad Kašperk k tomuto účelu pořádá veřejnou sbírku.
7. říjen 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj

Plzeňský ležák oslaví 182. narozeniny – přijďte na Pilsner Fest!

Letošní Pilsner Fest, oslava uvaření první várky plzeňského ležáku, se tradičně uskuteční v areálu plzeňského pivovaru v sobotu 5. října 2024. Festival nabídne návštěvníkům nefiltrovaný plzeňský ležák, kuchařskou show, speciální prohlídky pivovaru a tradiční přípitek. Chybět nebude ani bohatý hudební a doprovodný program.
2. říjen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Tip na originální svatební den? Pivovar Plzeňský Prazdroj nabízí tematickou zábavu i kompletní gastroservis

Jsou v životě okamžiky či události, které si zaslouží být ve všech ohledech dokonalé. Bezesporu k nim patří svatba a také předcházející rozlučka se svobodou ženicha i nevěsty. Neriskujte zklamání z nevhodného místa, špatné obsluhy nebo nepovedeného jídla a prožijte svůj velký den v srdci pivovaru Plzeňský Prazdroj.
23. září 2024 11:11
Zážitky, Plzeňský kraj

Filmový festival Finále Plzeň nabízí zábavu, světové premiéry i filmy natočené na Plzeňsku

37 ročník festivalu Finále Plzeň od 20. do 25. září 2024 nabízí intenzivní zážitky nejen v kinosálech! Každý den je pro návštěvníky připraven pozoruhodný doprovodný program na zajímavých místech západočeské metropole, který nabídne zábavu pro celou rodinu. Na Finále si přijdou na své i děti! Nejmenší diváky potěší minikino v klidném prostředí přímo za festivalovým centrem v Měšťanské besedě, kde na ně čeká pestrý program plný oblíbených večerníčků.
20. září 2024 7:03
Kultura, Plzeňský kraj

Veletrh cestovního ruchu ITEP v Plzni bude letos ve znamení aktivní dovolené

Mezinárodní veletrh cestovního ruchu ITEP 2024 v Plzni je po Brně a Praze třetí největší akcí svého druhu v ČR. Koná se v hale TJ Lokomotiva Plzeň, a to od čtvrtka 19. do soboty 21. září 2024. Vystavovatelé z celého Česka tu budou prezentovat zajímavé tipy na dovolenou a výlety, a to na kole, pěšky nebo třeba v roli vodáka. Školní skupiny a dětské návštěvníky určitě zaujme interaktivní výukový program, který je zavede do doby Karla IV. Připravena bude také speciální obrazová mapa Plzeňského kraje za dob Karla IV. Vstup na veletrh je zdarma.
19. září 2024 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystá jubilejní 30. setkání pod rokycanskou věží

Město Rokycany připravilo na pátek 20. a sobotu 21. září městské slavnosti Setkání pod rokycanskou věží. Program 30. městských oslav je připraven na čtyřech scénách a nabídne koncerty, předání městského ocenění i akce pro děti. Páteční podvečer bude patřit vystoupení Davida Kollera, Walda Gang a ohňostroji, oslavy vyvrcholí vystoupením skupiny No Name v sobotu večer. Zájemci se mohou podívat na Rokycany z druhé nejvyšší kostelní věže v Plzeňském kraji. Program je pro veřejnost zdarma.
19. září 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj