Úvod > Co chcete dělat? > Staročeský život ve skanzenu Michalův statek v Pohledi
Památky

Staročeský život ve skanzenu Michalův statek v Pohledi

Návrat do života lidu v oblasti dnešní Vysočiny v období od konce třicetileté války až do zrušení roboty v roce 1848 přináší selské muzeum v Pohledi – skanzen Michalův statek. Přijeďte se podívat, jak se žilo za dob našich předků, třeba u příležitosti nějaké akce.

Návštěva Michalova statku seznamuje nejen s dřívějším způsobem žití, prací a zvyky, ale měla by přimět k zamyšlení nad životem dnešním. Obytná část zemědělské usedlosti se skládá ze síně, světnice, černé kuchyně a komory. Hospodářskou část pak tvoří chlév, špejchar, kolna na nářadí, sklepy na potraviny a brambory, studna a stodola. V bývalém sadu stojí od roku 1924 nejmladší stavba – vejminek. Celkový obraz zašlých časů oživuje chov hospodářských zvířat původních českých plemen. Všechno je tu zkrátka takové, aby se náhodný návštěvník z doby před dvěma sty lety nemusel ničemu divit. 

Obec Pohleď leží na pravém břehu řeky Sázavy mezi městy Havlíčkův Brod a Světlá nad Sázavou. Během roku zde můžete okusit oslavu Svatojánské noci, přiblížení staročeských Velikonoc a Vánoc, či se vydat na Pochod za České království.
 

Z historie statku

Rod Michalů byl na tomto statku usedlý dle zápisů v Registrech panství světelského již roku 1591. Další zmínky pocházejí ze soupisu obyvatel po třicetileté válce z roku 1651. Poté z berní ruly z roku 1654 a její revize z roku 1713. Roku 1788 vykoupil tento statek Václav Michal od vrchnosti za 195 zlatých a v roce 1798 byl rozdělen na dvě poloviny. Jeden z držitelů tohoto gruntu Matěj Michal byl v letech 1902-1926 také starostou obce.

V 50. a 60. letech 20. století byla celá hospodářská část statku v užívání místního zemědělského družstva a celý objekt začal pomalu chátrat. Rod Michalů vlastnil tuto usedlost až do roku 1997. Posledním majitelem byl Karel Michal. V roce 2000 odkoupila celý objekt obec Pohleď a začaly práce na jeho rekonsrukci. V roce 2003 byl celý soubor Michalova statku i s přilehlými pozemky prohlášen za kulturní památku. Dne 1. srpna 2004 se dočkal slavnostího otevření pro veřejnost.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Farma Služátky u Pelhřimova

Hotel Farma Služátky u Pelhřimova

Služátky, Kraj Vysočina
Hidden Retreat – plovoucí sauna na lomu Hranice

Hidden Retreat – plovoucí sauna na lomu Hranice

Lipnice nad Sázavou, Kraj Vysočina
Tree house Stvořidla

Tree house Stvořidla

Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina