Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Pramen Ploučnice – Ještěd – tip na skvělý pěší výlet
Příroda

Pramen Ploučnice – Ještěd – tip na skvělý pěší výlet

Cesta spojující dvě nejvíce mystická místa Ještědí – pramen řeky Ploučnice a vrchol Ještědu, pohanskou vodní svatyni v olších s vířícím pískem a ještědské skály ošlehané větry.

Cesta, která prochází téměř magickým lesem Holá, v němž podle podještědských pověstí odjakživa strašilo, míjí pomníčky jelenů zastřelených rohanskými lovci. Až na poslední velmi strmý úsek od kříže hraběnky Winkelbauerové na Ještěd je to nenáročná trasa, která ale není vhodná pro cykloturisty.

Osečná (náměstí, červeně značená turistická cesta) – Pramen Ploučnice 1,5 km – nad sedlem Na Výpřeži 7,5 km (část neznačená) – vrchol Ještědu 9 km.

Do Osečné se lze vcelku bezproblémově dopravit autobusem z Liberce. Z náměstí se vydáte po červené značce a během krátké chvíle přijdete na rozlehlou louku, na jejímž okraji stojí velmi známý Jenišovický mlýn; starobylá budova připomínaná již v 16. století. Skoro se ani nechce věřit, že mlýn mohla pohánět voda z pramene vzdáleného jen 200 metrů. Je to ovšem pravda, prameny řeky Ploučnice jsou tak silné, že na nich byl postaven velký Jenišovický rybník, který zadržoval vodu, přepouštěnou poté mlýnským náhonem. Řeka Ploučnice patří k významným vodním tokům severních Čech; poprvé je uváděna roku 1226 ještě jako Pulsnice (lze srovnat s německou říčkou Pulsnitz v Horní Lužici), od roku 1375 je již označována jako Plužnice, název se později ustálil na Ploučnice a německy bývala označována jako Polzen. Vlastní pramen Ploučnice je sice na severozápadním svahu Ještědu, ale potůček, který z něj teče, je tak nepatrný, že za hlavní prameny jsou odjakživa považovány právě ty, které víří bílý písek na dně rybníčku nedaleko Janova Dolu. K soutoku s Labem odsud zbývá Ploučnici ještě 74 kilometrů. O prameni Ploučnice jsou dochovány četné pověsti o bludičkách, vodnících a dalších nadpřirozených jevech.

Značená cesta pokračuje od rybníčku loukou k zástavbě vsi Janův Důl, kterou prochází, a před posledními domy odbočuje vlevo k rozsáhlému lesu Holá , který je ze všech stran obklopen vesnicemi a snad také proto býval často navštěvován pašeráky, pytláky a babkami, které tu tajně sbíraly klestí a hrabaly lesní trávu pro domácí zvířata. Nacházejí se zde pomníčky hajného Plachta a hajného Friedricha, zabitých podještědskými pytláky. Cesta vede příjemným lesem až na křižovatku šesti cest, vlevo jistě nepřehlédnete mohutný dřevěný Pruský kříž se zlacenou postavou Krista. Za prusko–rakouské války, roku 1866, bylo asi kilometr odtud ležení pruského vojska. Ještě dnes se tomu místu říká Prajzské mejto. Cesta u kříže nejvíce vpravo vede (cca 200 metrů) k jednomu z nejstarších lidských obydlí v Ještědí – mohutnému pískovcovému převisu Jeřmanská skála, přechodnému úkrytu lidu doby bronzové, v němž ještě v 19. století spávali kočovní cikáni. Minete nový seník vpravo a překračujete hlavní silnici. Za ní stoupá značená cesta půl kilometru absolutně rovně; asi po tři sta metrech stojí na křižovatce vysoký dřevěný kříž hraběnky Winkelbauerové z roku 1935. Míjíte vrchol Červeného kamene (841 m) s mohutnými křemencovými skalami, zbarvenými místy příměsí železa do růžova až červena, a stoupáte po poměrně široké cestě ke křižovatce Nad Výpřeží. Asi půl kilometru pod ní je v mladém lese Mohyla letců, památka obětem leteckého neštěstí z 20. srpna 1948, kdy zde při letu z Prahy na liberecké letiště ztratilo v mlze orientaci dvoumotorové letadlo Siebel a skončilo zde, na skalnatém úbočí Ještědu. Dva cestující, shodou okolností konstruktéři letadel, i tři členové posádky zahynuli. Okolo památky jsou dodnes roztroušeny trosky letadla.

Provozovatel

Hotel Ještěd

Horní Hanychov 153
460 08 Liberec
Tel.:
+420 485 104 291
Email:
recepce@jested.cz
WWW:
www.jested.cz
GPS:
50,764066 15,054905
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Jizerské hory
Město:
Liberec
Tipy na výlet:
Liberec a okolí
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Maker Faire Liberec – přehlídka inovátorů a vynálezců

Celosvětová přehlídka kreativity, tvořivosti a inovací přichází i do Liberce! Vyzkoušejte, poznejte a osahejte si nevšední projekty a experimenty z oblastí nových technologií, řemesel, 3D tisku, ale i vyšívání, elektroniky, designu, dronů, modelářství a mnoho dalších.
Liberec, Liberecký kraj

Street Food Festival Liberec

Druhý ročník Street Food Festivalu v Liberci!
Liberec, Liberecký kraj

K pobytu neomezený vstup do Zoo Liberec v rámci ubytování

Máme skvělou novinku pro všechny milovníky ZOO!
Liberec, Liberecký kraj

Otevření Paláce Liebieg

Objekt Paláce Liebieg bude zpřístupněn veřejnosti po více než 10 letech po celkové rozsáhlé rekonstrukci. Nově bude sloužit jako komunitní centrum pro všechny věkové i sociální skupiny. Pro své návštěvníky se slavnostně otevře 3. 6. 2023.
Liberec, Liberecký kraj

Tmání – film ve virtuální realitě

Jak vnímá svět člověk s depresí? Autobiografický snímek Ondřeje Moravce využívající virtuální realitu pomocí VR brýlí, oceňovaný nejen na domácí scéně.
Liberec, Liberecký kraj

Komentované procházky libereckou čtvrtí Janův Důl

Při letních komentovaných procházkách vás letos zveme do liberecké čtvrti Janův Důl na zajímavá místa dřívějších bitev i pozdější meziválečné výstavby.
Liberec, Liberecký kraj

Komentované procházky libereckou čtvrtí Janův Důl

Při letních komentovaných procházkách vás letos zveme do liberecké čtvrti Janův Důl na zajímavá místa dřívějších bitev i pozdější meziválečné výstavby.
Liberec, Liberecký kraj

Komentované procházky libereckou čtvrtí Janův Důl

Při letních komentovaných procházkách vás letos zveme do liberecké čtvrti Janův Důl na zajímavá místa dřívějších bitev i pozdější meziválečné výstavby.
Liberec, Liberecký kraj

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho zrekonstruované prostory, a nové moderní expozice otevřely začátkem roku 2021. Naleznete zde nové expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým je vyhrazeno celé jedno patro muzea.
Liberec, Liberecký kraj

Motokáry Liberec – největší krytá motokárová trať na severu Čech

Opravdový adrenalinový zážitek! Krytá trať s celoročním provozem v centru Liberce.
Liberec, Liberecký kraj

Komentované prohlídky libereckého krytu civilní obrany

Město Liberec zpřístupnilo veřejnosti unikátní zajímavost – největší liberecký kryt civilní obrany. V kilometrovém labyrintu chodeb je pro návštěvníky mimo jiné připravena výstava Liberecké podzemí.
Liberec, Liberecký kraj

Mezinárodní cyklotrasa Odra – Nisa

Mezinárodní cyklotrasa Odra – Nisa prochází územím tří zemí: Česka, Německa a Polska. Vede celých 630 km cestou od pramene Nisy v Jizerských horách až k Baltskému moři.
Liberec, Liberecký kraj

Šolcův dům v Liberci

Šolcův dům je jedna ze zachovaných památek lidové architektury přímo v centru Liberce.
Liberec, Liberecký kraj

Saunování v saunovém světě Saunia Forum Liberec

Saunia je se svými mnoha pobočkami jedničkou mezi saunovými světy v ČR. Je unikátní svým umístěním v obchodních centrech, takže disponuje skvělou dopravní dostupností. V ceně vstupu je osuška a prostěradlo, takže rozhodnout se pro návštěvu můžete skutečně kdykoli. Vstup je časově neomezený.
Liberec, Liberecký kraj

Ochutnávky potápění v bazénu nebo ve volné vodě

Ochutnávka potápění v bazénu je prvním krokem k vaší cestě za poznáním tohoto nádherného sportu. Poznejte nepopsatelnou svobodu, relaxaci, ale i zábavu, to vše přístrojové potápění přináší. Cílem je vyzkoušet si základní dovednosti nutné k zvládnutí tohoto překrásného sportu.
Liberec, Liberecký kraj

iQfablab – první chytrá dílna v Liberci

Chytrá dílna nabízející vyžití pro všechny milovníky tvoření a moderních technologií.
Liberec, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Bylo, nebylo koktejl bar

V Liberci otevřel nový koktejlový bar Bylo, nebylo. Inspiraci našel ve filmovém světě, můžete zde ochutnat koktejly s názvy Americká krása, Milionář z chatrče či Tenkrát na západě.
Liberec, Liberecký kraj

Kofein Plac v Liberci

Je libo ranní káva? Liberecký Kofein Plac na Fügnerce otevírá už v 5:30 a ve svém stánku nabízí samé dobroty.
Liberec, Liberecký kraj

Chicago Bar & Grill Liberec

Chicago Bar & Grill přináší kousek Ameriky i do Liberce.
Liberec, Liberecký kraj

Catfé Kočičárna v Liberci

Catfé Kočičárna je první liberecká kočičí kavárna, která se nachází hned v centru města. Pyšní se útulným prostředím a příjemnou atmosférou. Je vhodná pro rodiny s dětmi.
Liberec, Liberecký kraj

Pytloun Grand Hotel Imperial Liberec

Dopřejte si luxusní ubytování a delikátní kuchyni v hotelu, který je svým pojetím evropským unikátem. Designové pokoje jsou dílem předních architektů a nabízejí jedinečný zážitek – celý hotel je galerií soudobého interiérového designu.
Liberec, Liberecký kraj

Liberecké Vokno

Legendární bar, ve kterém ochutnáte kvalitní pivo. Zavítejte tam.
Liberec, Liberecký kraj

Restaurace Sagarmatha v Liberci

Nepálská a indická restaurace Sagarmatha je nejlépe hodnocenou restaurací v severních Čechách je podle uživatelských recenzí na Mapách Google. Tým restaurace tvoří rodilí Indové a Nepálci, kteří vám nabídnou s láskou připravenou orientální kuchyni.
Liberec, Liberecký kraj

Restaurace Potrefená husa Liberec

Restaurace Potrefená husa v Liberci se nachází v samém srdci města na kraji pěší zóny a je ideálním místem pro pracovní oběd i pro setkání s přáteli u kvalitního piva a dobrého jídla.
Liberec, Liberecký kraj