ÚvodCo chcete dělat?PřírodaPramen Ploučnice – Ještěd – tip na skvělý pěší výlet
Příroda

Pramen Ploučnice – Ještěd – tip na skvělý pěší výlet

Cesta spojující dvě nejvíce mystická místa Ještědí – pramen řeky Ploučnice a vrchol Ještědu, pohanskou vodní svatyni v olších s vířícím pískem a ještědské skály ošlehané větry.

Cesta, která prochází téměř magickým lesem Holá, v němž podle podještědských pověstí odjakživa strašilo, míjí pomníčky jelenů zastřelených rohanskými lovci. Až na poslední velmi strmý úsek od kříže hraběnky Winkelbauerové na Ještěd je to nenáročná trasa, která ale není vhodná pro cykloturisty.

Osečná (náměstí, červeně značená turistická cesta) – Pramen Ploučnice 1,5 km – nad sedlem Na Výpřeži 7,5 km (část neznačená) – vrchol Ještědu 9 km.

Do Osečné se lze vcelku bezproblémově dopravit autobusem z Liberce. Z náměstí se vydáte po červené značce a během krátké chvíle přijdete na rozlehlou louku, na jejímž okraji stojí velmi známý Jenišovický mlýn; starobylá budova připomínaná již v 16. století. Skoro se ani nechce věřit, že mlýn mohla pohánět voda z pramene vzdáleného jen 200 metrů. Je to ovšem pravda, prameny řeky Ploučnice jsou tak silné, že na nich byl postaven velký Jenišovický rybník, který zadržoval vodu, přepouštěnou poté mlýnským náhonem. Řeka Ploučnice patří k významným vodním tokům severních Čech; poprvé je uváděna roku 1226 ještě jako Pulsnice (lze srovnat s německou říčkou Pulsnitz v Horní Lužici), od roku 1375 je již označována jako Plužnice, název se později ustálil na Ploučnice a německy bývala označována jako Polzen. Vlastní pramen Ploučnice je sice na severozápadním svahu Ještědu, ale potůček, který z něj teče, je tak nepatrný, že za hlavní prameny jsou odjakživa považovány právě ty, které víří bílý písek na dně rybníčku nedaleko Janova Dolu. K soutoku s Labem odsud zbývá Ploučnici ještě 74 kilometrů. O prameni Ploučnice jsou dochovány četné pověsti o bludičkách, vodnících a dalších nadpřirozených jevech.

Značená cesta pokračuje od rybníčku loukou k zástavbě vsi Janův Důl, kterou prochází, a před posledními domy odbočuje vlevo k rozsáhlému lesu Holá , který je ze všech stran obklopen vesnicemi a snad také proto býval často navštěvován pašeráky, pytláky a babkami, které tu tajně sbíraly klestí a hrabaly lesní trávu pro domácí zvířata. Nacházejí se zde pomníčky hajného Plachta a hajného Friedricha, zabitých podještědskými pytláky. Cesta vede příjemným lesem až na křižovatku šesti cest, vlevo jistě nepřehlédnete mohutný dřevěný Pruský kříž se zlacenou postavou Krista. Za prusko–rakouské války, roku 1866, bylo asi kilometr odtud ležení pruského vojska. Ještě dnes se tomu místu říká Prajzské mejto. Cesta u kříže nejvíce vpravo vede (cca 200 metrů) k jednomu z nejstarších lidských obydlí v Ještědí – mohutnému pískovcovému převisu Jeřmanská skála, přechodnému úkrytu lidu doby bronzové, v němž ještě v 19. století spávali kočovní cikáni. Minete nový seník vpravo a překračujete hlavní silnici. Za ní stoupá značená cesta půl kilometru absolutně rovně; asi po tři sta metrech stojí na křižovatce vysoký dřevěný kříž hraběnky Winkelbauerové z roku 1935. Míjíte vrchol Červeného kamene (841 m) s mohutnými křemencovými skalami, zbarvenými místy příměsí železa do růžova až červena, a stoupáte po poměrně široké cestě ke křižovatce Nad Výpřeží. Asi půl kilometru pod ní je v mladém lese Mohyla letců, památka obětem leteckého neštěstí z 20. srpna 1948, kdy zde při letu z Prahy na liberecké letiště ztratilo v mlze orientaci dvoumotorové letadlo Siebel a skončilo zde, na skalnatém úbočí Ještědu. Dva cestující, shodou okolností konstruktéři letadel, i tři členové posádky zahynuli. Okolo památky jsou dodnes roztroušeny trosky letadla.

Provozovatel

Hotel Ještěd

Horní Hanychov 153
460 08 Liberec
Tel.:
+420 485 104 291
Email:
recepce@jested.cz
WWW:
www.jested.cz
GPS:
50,764066 15,054905
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Jizerské hory
Město:
Liberec
Tipy na výlet:
Liberec a okolí
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Aktuality

Maker Faire Liberec – přehlídka inovátorů a vynálezců

Celosvětová přehlídka kreativity, tvořivosti a inovací přichází i do Liberce! Vyzkoušejte, poznejte a osahejte si nevšední projekty a experimenty z oblastí nových technologií, řemesel, 3D tisku, ale i vyšívání, elektroniky, designu, dronů, modelářství a mnoho dalších.
Liberec, Liberecký kraj

Den pro seniory v Zoo Liberec 2024

Tradiční aktivita pro starší návštěvníky, kdy mají snížené vstupné a navíc mohou využít nabídky komentované prohlídky zoologické zahrady s průvodcem.
Liberec, Liberecký kraj

Den zvířat v liberecké zoo 2024

Mezinárodní den zvířat téměř celý svět slaví 4. října, na svátek sv. Františka z Assisi. Ten je považován za ochránce a patrona všech zvířat. V liberecké zoo si tento den připomenou v sobotu 5. října.
Liberec, Liberecký kraj

Strašidelná zoo Liberec 2024

Nezapomeňte si udělat čas a přijít 26. nebo 27. října 2024 v době od 18.00 do 20.00 do zoo (areál se uzavírá ve 21.00). Opět je pro zájemce připravena Strašidelná zoo! Tato již tradiční večerní akce s tajuplnou a strašidelnou atmosférou bude i letos stát za to.
Liberec, Liberecký kraj

K pobytu neomezený vstup do Zoo Liberec v rámci ubytování

Máme skvělou novinku pro všechny milovníky ZOO!
Liberec, Liberecký kraj

Nabité léto v Babylonu

I pro letošní letní prázdniny jsme pro vás nachystali pestrý doprovodný program ve vodě i na souši.
Liberec, Liberecký kraj

Nabité léto v Babylonu

I pro letošní letní prázdniny jsme pro vás nachystali pestrý doprovodný program ve vodě i na souši.
Liberec, Liberecký kraj

Nabité léto v Babylonu

I pro letošní letní prázdniny jsme pro vás nachystali pestrý doprovodný program ve vodě i na souši.
Liberec, Liberecký kraj

Komentované prohlídky libereckého krytu civilní obrany

Město Liberec zpřístupnilo veřejnosti unikátní zajímavost – největší liberecký kryt civilní obrany. V kilometrovém labyrintu chodeb je pro návštěvníky mimo jiné připravena výstava Liberecké podzemí.
Liberec, Liberecký kraj

Motokáry Liberec – největší krytá motokárová trať na severu Čech

Opravdový adrenalinový zážitek představuje krytá trať s celoročním provozem v centru Liberce.
Liberec, Liberecký kraj

Liberecké náplavky – projet rekultivace okolí sídla Libereckého kraje

Na podzim 2023 by měla začít stavba a rekultivace okolí sídla Libereckého kraje a tím vznikne nová náplavka v Liberci, která bude sloužit k rekreaci obyvatelů a obyvatelek.
Liberec, Liberecký kraj

Mezinárodní cyklotrasa Odra – Nisa

Mezinárodní cyklotrasa Odra – Nisa prochází územím tří zemí: Česka, Německa a Polska. Vede celých 630 km cestou od pramene Nisy v Jizerských horách až k Baltskému moři.
Liberec, Liberecký kraj

Šolcův dům v Liberci

Šolcův dům je jedna ze zachovaných památek lidové architektury přímo v centru Liberce.
Liberec, Liberecký kraj

Via Czechia – dálkové stezky napříč Českem

Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Stezky propojují krajní body ČR a vedou napříč zemí, středem, pohraničím i po historických hranicích.
Liberec, Liberecký kraj

Rezidence RoSa

Rezidence RoSa je moderní alternativou k tradičním domovům pro seniory. Je příjemným, přátelským a kulturním prostředím, kde se každý senior cítí v bezpečí. Rezidenci RoSa najdete v Praze 8 a v Liberci.
Liberec, Liberecký kraj

Centrum RoSa

Centrum RoSa poskytuje seniorům možnost setkávat se s přáteli při pravidelných aktivitách a zajímavých akcích. Máte pocit, že jste v životě ještě nestihli spoustu věcí, po kterých jste v produktivním věku marně toužili? Ani ve vyšším věku život nekončí! Naopak, teď je ten pravý čas plnit si své sny!
Liberec, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Bylo, nebylo koktejl bar

V Liberci otevřel nový koktejlový bar Bylo, nebylo. Inspiraci našel ve filmovém světě, můžete zde ochutnat koktejly s názvy Americká krása, Milionář z chatrče či Tenkrát na západě.
Liberec, Liberecký kraj

Penzion Jasmín

Penzion Jasmín se nachází v centru krajského města Liberec.
Liberec, Liberecký kraj

Kofein Plac v Liberci

Je libo ranní káva? Liberecký Kofein Plac na Fügnerce otevírá už v 5:30 a ve svém stánku nabízí samé dobroty.
Liberec, Liberecký kraj

Chicago Bar & Grill Liberec

Chicago Bar & Grill přináší kousek Ameriky i do Liberce.
Liberec, Liberecký kraj

Catfé Kočičárna v Liberci

Catfé Kočičárna je první liberecká kočičí kavárna, která se nachází hned v centru města. Pyšní se útulným prostředím a příjemnou atmosférou. Vstup se mají však pouze dospělí a mladiství nad 15 let.
Liberec, Liberecký kraj

Pytloun Grand Hotel Imperial Liberec

Dopřejte si luxusní ubytování a delikátní kuchyni v hotelu, který je svým pojetím evropským unikátem. Designové pokoje jsou dílem předních architektů a nabízejí jedinečný zážitek – celý hotel je galerií soudobého interiérového designu.
Liberec, Liberecký kraj

Liberecké Vokno

Legendární bar, ve kterém ochutnáte kvalitní pivo. Zavítejte tam.
Liberec, Liberecký kraj

Restaurace Sagarmatha v Liberci

Nepálská a indická restaurace Sagarmatha je nejlépe hodnocenou restaurací v severních Čechách je podle uživatelských recenzí na Mapách Google. Tým restaurace tvoří rodilí Indové a Nepálci, kteří vám nabídnou s láskou připravenou orientální kuchyni.
Liberec, Liberecký kraj