Úvod > Co chcete dělat? > Pramen Císaře Josefa II. v Horní Lipové
Příroda

Pramen Císaře Josefa II. v Horní Lipové

Pramen pochází z roku 1822 a upomíná na návštěvu císaře Josefa II. v Horní Lipové, který tuto obec navštívil 1. září 1779 při své inspekční cestě po rakouském dílu Slezska. Pramen se nachází v Horní Lipové, mezi silnicí a železniční tratí, naproti penzionu Kovárna.
V Horní Lipové se nachází pramen, ze kterého pil na své inspekční cestě císař Josef II. Spoluvladař Marie Terezie vykonával 1. září 1779 inspekční cestu Slezskem a při návštěvě Horní Lipové si nechal přinést vodu z tohoto pramene.

Dne 8. září 1911 nechala obec, za finanční podpory Sudetského horského spolku z Frývaldova, na paměť této události u pramene postavit jehlanovitý pomník s podobiznou císaře.

V roce 2006 byl pramen z iniciativy obce Lipová-lázně a pana Josefa Sekuly opraven do původní podoby. Svědčí o tom nápis na cedulce umístěné na zdi vlevo od mohyly pramene: Rekonstrukci za přispění obce provedla roku 2006 společnost GRANO Skuteč spol. s. r. o. Za ním na kamenu nalezneme iniciály K J II. (Kaiser Josef II.) Slavnostní znovuotevření pramene proběhlo 9. září téhož roku. Pramen vysvětil pravoslavný kněz, přičemž zazpíval i starou rakouskou hymnu.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Kovárna v Jeseníkách

Penzion Kovárna v Jeseníkách

Lipová-lázně, Olomoucký kraj
Hotel Slatina

Hotel Slatina

Lipová-lázně, Olomoucký kraj
Hotýlek U Kance v Horní Lipové

Hotýlek U Kance v Horní Lipové

Lipová-lázně, Olomoucký kraj