Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Z Chocenic na Velkou skálu u Bzí
Příroda

Naučná stezka Z Chocenic na Velkou skálu u Bzí

Naučná stezka Z Chocenic na Velkou skálu u Bzí nabízí sedm zastavení s informačními panely, jejichž texty zpracoval osmnáctiletý student Kryštof Vaniš, milovník historie. Na stezce byly vybudovány moderní cyklopointy a moderní odpočinková místa.

Naučná stezka, týkající se regionální historie Chocenicka na jižním Plzeňsku, vstřícná i cyklistům, velká část leží na trase cyklostezky 2145 a i při odklonu z ní je terén vyhovující cykloturistice, proto byly vybudovány dva moderní cyklopointy, moderní a originální sezení, které na venkově nemá obdoby.

Naučná stezka má celkem 7 zastávek s panely, texty se týkají historie zapomenutých významných památek okolí (zámek Chocenice, kulturní památka Starý zámek Chocenice, kulturní památka budova pivovaru v Chocenicích, špejchar, rybníky Vejsovák a Meljnčák, významné pravěké naleziště na Velké skále u Bzí ad. ...).

Stezka začíná panelem č. 1 u OÚ Chocenice, poté pokračuje v okolí starého panství Kokořovců Kokořova až dojde na rozcestí tří zastávek u velkého Vejsovského rybníka, zde je odbočka k panelu týkající se historie špejcharu a další je odbočka na vrch Chlumek s krásným výhledem například na hrad Radyně, nachází se zde 300 letý památný strom Chocenický Drnák. Poté stezka pokračuje zpět na rozcestí a poté odbočuje mimo cyklostezku.

U výhledu na Vejsovský rybník je panel týkající se rybníkářství v Čechách, další a poslední zastávkou je Velká skála na Bzí, kde je nezapomenutelný a krásný výhled až na Brdy, nacházejí se zde Korandovy kameny, místo, kde vyhlásil mistr Václav Koranda ml. husitský manifest, dále kaple sv. Rozárie a samozřejmě významné pravěké naleziště chamské kultury.

Cyklopointy se nacházejí u Starého zámku Chocenice a Vejsovského rybníka. Stezka zaujme nejen zajímavými kulturními místy, ale i přírodou a typickou jihoplzeňskou vrásčitou krajinou.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Zhůřák

Pivovar Zhůřák

Chocenice, Plzeňsko a Český les
Pivní hotel v Nepomuku

Pivní hotel v Nepomuku

Nepomuk, Plzeňsko a Český les
Penzion Stichenwirth Nepomuk

Penzion Stichenwirth Nepomuk

Nepomuk, Plzeňsko a Český les