Úvod > Co chcete dělat? > Kostel Všech svatých na Roudné
Památky

Kostel Všech svatých na Roudné

Kostel Všech svatých je cennou ukázkou vyspělé gotiky doby Václava IV., vykazující vlivy svatovítské huti. Obklopen jedním z nejstarších plzeňských hřbitovů s dochovaným souborem dobových náhrobků.
Kostel Všech svatých na Roudné je označován za "Matku katedrály sv. Bartoloměje", postaven byl v románském slohu jako farní kostel. Z roku 1322 se dochovala první písemná zmínka o kostele. V roce 1380 byl svatostánek přestavěn ve vrcholně gotickém slohu. Za husitských válek byl značně poškozen, ale již roku 1460 znovu posvěcen. Další úprava proběhla v roce 1590, kdy byla zaklenuta loď kostela a provedeny renesanční malby. Roku 1945 kostel zasáhly bomby, které zničily hlavní oltář. Po dvou letech se začalo s opravou kostela skupinou dobrovolných aktivistů, roku 1995 pak byl kostel slavnostně otevřen pro veřejnost. V současné době probíhá rovněž archeologický průzkum a obnova hřbitova.

Mezi uměleckými díly kostela patří renesanční malby z konce 16. století, skupina Ukřižování ve vítězném oblouku, náhrobníky děvčete Beatrix de Buchet a náhrobek Jana Lemona. Na hlavním oltáři se nachází kopie tzv. františkánské madony, nejstarší madony v Plzni. Vzácná obkročná klenba v dnešní sakristii. 

Přilehlý hřbitov je označován za druhý plzeňský Slavín, odpočívá na něm řada významných osobností naší historie. Na hřbitově se dochoval cenný soubor náhrobků a hrobek většinou z poslední čtvrtiny 19. století.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Irida v Plzni

Hotel Irida v Plzni

Plzeň, Plzeňský kraj
Vienna House Easy Pilsen

Vienna House Easy Pilsen

Plzeň, Plzeňský kraj