Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Hrad a zámek Starý rybník
Památky

Hrad a zámek Starý rybník

Nedaleko Františkových Lázní se v obci Starý Rybník nachází zajímavý areál, který tvoří zřícenina hradu, zámek, hospodářské budovy a barokní kaple Panny Marie. V malé obci stával nejprve hrad, který roku 1792 vyhořel, a majitelé postavili hned vedle něj novou budovu pohodlnějšího zámku.
Gotický hrad byl v obci Starý Rybník vystavěn v polovině 14. století. Tehdy obec vlastnila měšťanská rodina Rabů z Mechelgrünu, a i když se jednalo pouze o měšťany, nechali si vystavět vodní hrad. Ten pak sloužil až do konce 18. století jako panské sídlo, ale v roce 1792 vyhořel. Tehdejší majitelé proto nechali vedle vystavět nový zámek. Hrad je dnes v soukromém vlastnictví, jeho majitel jej rekonstruuje a pracuje na jeho zpřístupnění pro veřejnost. Hrad byl pětibokého obdélného tvaru a vstupovalo se do něj od severu branou vedle čtverhranné věžovité stavby. Měl dvou palácovou dispozici, tj. 2 paláce proti sobě byly oddělené nádvořím. Z hradu se dochovaly vysoké zříceniny obou paláců – v severním paláci nad příkopem se zachovaly dvě přízemní místnosti, v jedné z nich bylo zřejmě hradní vězení, dále se dochovaly obvodové hradby a zbytek nárožní věžice.

Zámek Starý Rybník stojí asi 50 metrů severovýchodním směrem od hradní zříceniny. Byl postaven v letech 1823–1826 a je s hradem dodnes spojen nevelkým mostem. Postavit jej dal Jan Jiří Wilhelm, jehož syn Kašpar byl roku 1824 povýšen do šlechtického stavu a obdržel přídomek "z Helmfeldu". Jeho potomci vlastnili panství až do roku 1945, poté byl zámek využíván místním JZD a také v něm byly zřízeny byty. Jednopatrová obdélníková budova s mansardovou střechou se bohužel dochovala ve velmi špatném stavu. Postupně však dochází k revitalizaci hospodářského dvora, snad se rekonstrukce dočká také zámek.

Nedaleko zámku se rozkládá menší park s kaplí Panny Marie. Celý areál zříceniny hradu, zámku, hospodářských budov, most, špýchar, kaplička, kašna a ohradní zdi jsou díky své výjimečnosti zapsány na seznam kulturních památek České republiky.

Provozovatel

Hrad a zámek Starý rybník

Starý Rybník 1
351 34 Skalná
WWW:
https://www.faceb...
GPS:
50,161477 12,354213
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Zahájení lázeňské sezóny 2023 ve Františkových Lázních

Město Františkovy Lázně zahajuje již 230. lázeňskou sezónu. Při slavnostním zahájení se představí Františkovy Lázně na filmovém plátně a připomenou nám téměř stoleté výročí vzniku prvního snímku o městě.
Františkovy Lázně, Karlovarský kraj

Chebský hrad – zimní prohlídky

Brána Chebského hradu se nezavírá ani se zimním období.
Cheb, Karlovarský kraj

Chebský masopust 2023

Letošní masopustní průvod se vydá na svoji cestu historickou částí Chebu v sobotu 19. února. Přijďte se i vy společně pobavit s veselým průvodem masek. A nezapomeňte, že jsou to právě masky, které jsou jeho největší ozdobou a mělo by jich být co nejvíce, aby průvod byl pestrý a veselý!
Cheb, Karlovarský kraj

Agapé a jiné lásky

Výstava v Klubu G4. Volné sdružení profesionálních fotografů a výtvarníků představuje svou současnou tvorbu.
Cheb, Karlovarský kraj

Penzion Pod Komínem ve Skalné u Chebu

V krásné a klidné části obce Skalná u Chebu v blízkosti hradu Vildštejn najdete rodinný pension „Pod Komínem“. Svou polohou v krásné přírodě v blízkosti světoznámých lázní a státní hranice s Německem je turistickým lákadlem pro milovníky pěších tůr, cykloturistiky i autoturistiky.
Skalná, Karlovarský kraj

Muzeum hasičské techniky na hradě Vildštejn ve Skalné

Jedná se o největší muzeum svého druhu v Karlovarském kraji.
Skalná, Karlovarský kraj

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Románský hrad Vildštejn byl založen v roce 1166, až ale v roce 2001 byl poprvé zpřístupněn veřejnosti. Je jedním z nejstarších hradů na Chebsku. Dnes nabízí návštěvníkům bohatý program.
Skalná, Karlovarský kraj

Muzeum seismiky ve Skalné u Chebu

Geofyzikální muzeum ve Skalné poblíž Chebu se zaměřením na seismologii přibližuje návštěvníkům problematiku studia zemětřesení. Ukázány jsou měřící přístroje, a to od nejstarších až po nejmodernější, v současnosti používaných západočeskou seismickou sítí Webnet.
Skalná, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Nocležna na hradě Vildštejn

Hrad Vildštejn nabízí svým hostům přenocování v hradním areálu. K dispozici jsou zde čtyři pokoje a jeden apartmán. Krásné prostředí hradu je přímo stvořené pro rodinnou dovolenou či výlet.
Skalná, Karlovarský kraj

Restaurace Hodovna

Tradiční české pokrmy, speciality a vlastní uzenářské výrobky ve stylové restauraci na hradě Vildštejn.
Skalná, Karlovarský kraj

Pension Relax U Komína

Pension se nachází v prostorném objektu na okraji Františkových Lázní, cca 10 minut pěšky od centra města, v blízkosti silnice z Chebu do Aše.
Františkovy Lázně, Karlovarský kraj

Stellplatz Relax Františkovy Lázně

Stellplatz Relax je karavanové stání pro obytné vozy a obytné přívěsy v bezprostřední blízkosti (cca 200 metrů) mezinárodní silnice E49 (silnice I/21) z Chebu do Vojtanova a Aše a dále pak do Německa.
Františkovy Lázně, Karlovarský kraj