Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum seismiky ve Skalné u Chebu
Kultura

Muzeum seismiky ve Skalné u Chebu

Geofyzikální muzeum ve Skalné poblíž Chebu se zaměřením na seismologii přibližuje návštěvníkům problematiku studia zemětřesení. Ukázány jsou měřící přístroje, a to od nejstarších až po nejmodernější, v současnosti používaných západočeskou seismickou sítí Webnet.
Jedinečnou seismologickou expozici si můžete prohlédnout ve Skalné, nedaleko Chebu či Františkových Lázní. Zpřístupnil ji Geofyzikální ústav v Praze ve spolupráci s městem Skalná a manželi Noppersovými.

O zemětřeseních se většinou dočítáme jen v tisku. A ve spojení s více či méně vzdálenými končinami. Přitom i u nás máme oblast, kde se země chvěje takřka denně, a to na západě Čech. V expozici se dozvíte, že tektonická aktivita se projevuje takzvanými zemětřesnými roji, tedy zemětřesením bez hlavního otřesu. Jejich síla není naštěstí tak ničivá, aby ohrožovala životy, většinu z nich zachytí jen přístroje. Ty tu měří už zhruba sto let. Jeden z nich je například umístěn ve středověké štole pod hradem Vildštejn. A je jednou z nejstarších měřících stanic v České republice. Citlivost přístrojů v expozici dokonce můžete vyzkoušet. Mimo různých seismologických přístrojů (od nejstarších až po nejmodernější) se dozvíte, jakým způsobem se získaná data zpracovávají.

Ve druhé části muzea uvidíte dokument o měření zemětřesení a instalaci historického seismometru. Nechybí ani záznam nedávného zemětřesení, které zasáhlo Itálii, a které zaznamenaly i přístroje na českém území. Součástí nové expozice jsou i tabule, na kterých si přečtete informace o historických zemětřeseních.

Pro vstup do muzea volejte na tel. č. +420 354 596 935 (Knihovna Skalná, přízemí Městského úřadu).

Prohlídky s odborným výkladem prosím domluvte předem s pracovníky GFÚ prostřednictvím emailu (cermakova@ig.cas.cz). Součástí prohlídky může být návštěva seismické stanice Skalná (SKC), která je umístěna ve štole blízko hradu Vildštejn ve Skalné.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Nocležna na hradě Vildštejn

Nocležna na hradě Vildštejn

Skalná, Západočeské lázně
Restaurace Hodovna

Restaurace Hodovna

Skalná, Západočeské lázně
Stellplatz Relax Františkovy Lázně

Stellplatz Relax Františkovy Lázně

Františkovy Lázně, Západočeské lázně
Pension Josef ve Františkových Lázních

Pension Josef ve Františkových Lázních

Františkovy Lázně, Západočeské lázně