Úvod > Co chcete dělat? > Hanácký Jeruzalém, to je Prostějov
Památky

Hanácký Jeruzalém, to je Prostějov

Městem poetických festivalů, divadelního života, elegance a módy, ale i městem sportu je Prostějov v Olomouckém kraji. Návštěvníky lákají svou návštěvou místní památky, ale i kulturní a sportovní nabídky. Dnešní historické jádro města je vyhlášenou památkovou zónou.

Středu města dominuje nová radnice postavená v letech 1911-1914 s 66 m vysokou věží. Nad arkýřem dominuje orloj, který ukazuje kalendářní měsíce v roce, postavení měsíce a slunce na obloze. K dalším pamětihodnostem patří prostějovský zámek na Pernštýnském náměstí, kostel Povýšení sv. Kříže, Muzeum Prostějovska (bývalá radnice), Mariánský sloup se sochou P. Marie, rodný dům Jiřího Wolkera, barokní kostel sv. Jana Nepomuckého, farní kostel sv. Petra a Pavla a kostel sv. Cyrila a Metoděje. Hlavním kulturním a společenským centrem a současně jednou z architektonických dominant Prostějova je Národní dům, významná kulturní památka České republiky z let. Byl postaven v letech 1905-1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry.

Prostějov a jeho okolí je ideálním místem pro cykloturistiku. Městem prochází i mezinárodní cyklotrasa „Jantarová stezka“. Oblíbeným místem je také Plumlovská přehrada mezi obcemi Mostkovice a Plumlov, cca 7 km od Prostějova (v současné době je vypuštěna, probíhá její revitalizace). Přehrada nabízí řadu možností pro vodní i jiné sporty. Vykoupat se můžete také v letním aquaparku.

K aktivními odpočinku i relaxaci slouží Kolářovy sady, Smetanovy sady, lesopark Hloučela, víceúčelová sportovní hala a další zařízení pro sportovní vyžití. Turisté mohou zavítat do místní palírny u Zeleného stromu se zajímavou expozicí výroby lihovin a možností ochutnávek. Její historie sahá až do 16. století.

V červnu se v Prostějově koná celostátní festival poezie Wolkerův Prostějov s tradicí založenou již v roce 1957. Festival je pojmenovaný podle básníka a prostějovského rodáka Jiřího Wolkera.

Ubytování a restaurace v okolí