Úvod > Aktuality > V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti
V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti
"> "> "> Zdroj foto: Prostějovský deník, autor Zdeněk Vysloužil "> Zdroj foto: prostejov.eu "> "> "> Prostejovské hanácké slavnosti "> Prostejovské hanácké slavnosti
Kultura

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti

  • Vydáno10. září 2022
U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže se konají v Prostějově v sobotu a neděli 10. a 11. září 2022 už 40. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 15:00 a v neděli už od 8:00 hodin.

hanácké slavnosti prostějovBěhem zářijového víkendu 10. a 11. 9. 2022 vás v Prostějově čeká tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů – největší folklorní slavnost ve městě, kde se prostějovským občanům a návštěvníkům města představují špičkové folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. Letos slaví Hanácké slavnosti jubileum v podobě kulaté čtyřicítky. Sobotní odpoledne a nedělní den zaplní náměstí T. G. Masaryka, Pernštýnské náměstí a kostel Povýšení svatého Kříže orchestr, kapely, mše, projížďky kočárem, průvod, kolotoče a mnoho dalšího.

Hanácké slavnosti, největší folklorní svátek v Prostějově na střední Moravě, připomínají svátek kostela Povýšení svatého Kříže. Víkendový program v centru města zahrnuje tradiční lidový jarmark, komponované programy s přehlídkou hanáckých folklorních souborů, cimbálových muzik i kapel jiných žánrů. V sobotu 10. září začnou slavnosti odpoledne v 15:00 hodin, kdy vystoupí dechový orchestr ZUŠ V. Ambrose, po něm bude na pódiu v 17:30 následovat hvězda české country Věra Martinová se skupinou Meritum a od 20:00 hodin zahraje ostravská legendární kapela Buty. Po celý den bude probíhat lidový jarmark.
 

Hlavním dnem hodů je neděle

Hanácké slavnostiHlavní den Hanáckých slavností je však tradičně neděle 11. září. Program tento den započne již v 8:00 ráno a příchozí se mohou těšit na vystoupení dechové hudby Vracovjáci, následovat budou hanácké folklórní soubory a půl hodiny před polednem se představí cimbálovka Primáš z Přerova. Ve 13:30 rozehraje folkové tóny Marien z Pardubic a úderem 15. hodiny projdou náměstím T. G. Masaryka Hanáci v krojích. Program je doplňován hostujícími soubory z jiných regionů, folkovými, kramářskými, cimbálovými a dechovými kapelami, které se na pódiu před městskou radnicí střídají po celý den, až do večera. Na závěr hodů vystoupí od 19:00 hodin Robert Křesťan se skupinou Druhá tráva.

prostějov hody kočárV neděli se navíc hosté i místní mohou těšit na projížďky historickým kočárem sběratele pana Václava Obra, které budou probíhat od 10:00 do 17:00 hodin. Kočár bude jezdit po trase: zámek – Pernštýnské náměstí – Kravařova – Fügnerova – Skálovo náměstí – zámek. Časové jízdenky se budou vydávat od 9:45 na nádvoří zámku. Zde si také prohlédnete ukázky restaurování kočárů.

Název Hanácké slavnosti se poprvé objevil v roce 1983, kdy se organizace slavností ujalo z pověření Městského národního výboru Okresní kulturní středisko v Prostějově. Od roku 1992 je hlavním pořadatelem slavností Kulturní klub DUHA společně s Městem Prostějovem. O tom, že lidový jarmark neztratil nic ze své původní přitažlivosti, svědčí každoročně přeplněné náměstí prodejními stánky a hlavně návštěvníky nejen z okresního města, ale z širokého okolí.

Nová radnice s orlojem a vyhlídkovou věží v Prostějově

Nová radnice s orlojem a vyhlídkovou věží v Prostějově

Náměstí T. G. Masaryka v Prostějově dominuje nová radnice s věží vysokou 66 m a orlojem. Zdejší hodinový stroj a orloj jsou unikátem, jedním z pouhých čtyř tohoto druhu u nás.

Prostějovský zámek

Prostějovský zámek

Zámek je jednopatrový, čtyřkřídlý s nevelkým obdélníkovým nádvořím. Vstupní portál patří mezi nejhezčí na Moravě. Dnes je zámek v majetku města Prostějova.

Hanácký Jeruzalém, to je Prostějov

Hanácký Jeruzalém, to je Prostějov

Městem poetických festivalů, divadelního života, elegance a módy, ale i městem sportu je Prostějov v Olomouckém kraji. Návštěvníky lákají svou návštěvou místní památky, ale i kulturní a sportovní nabídky. Dnešní historické jádro města je vyhlášenou památkovou zónou.

Letní aquapark v Prostějově

Letní aquapark v Prostějově

Aquapark Prostějov je jedním ze zábavních míst nejen pro obyvatele Prostějova. Jedná se o kompletní sportovní a relaxační zařízení s různými vodními atrakcemi.

Plumlovská přehrada

Plumlovská přehrada

Plumlovská přehrada byla vybudována na řece Hloučele z důvodu zamezení povodňových průtoků na dolním toku. Od středověku povodněmi trpěly převážně Stichovice s Mostkovicemi, ale i samotné město Prostějov, díky pravému ramenu Hloučely.

Aquapark Koupelky v Prostějově

Aquapark Koupelky v Prostějově

Venkovní aquapark nabízí kromě 3 bazénů také stometrový tobogán a dvacetimetrovou trojskluzavku. Dále si zde můžete zahrát volejbal, beachvolejbal, najdte tu ping-pong, minigolf i petanque. Nově se můžete občerstvit v Tropical baru.

Hvězdárna v Prostějově

Hvězdárna v Prostějově

Hvězdárna ve zdejším parku slouží od roku 1961, její činnost doplňuje i od roku 1973 meteorologická stanice. V jejích prostorách pod kopulí jsou dnes čtyři dalekohledy. Hvězdárna nabízí akce pro veřejnost jako noční pozorování oblohy, pozorování slunce a přednášky.

Muzeum a galerie v Prostějově

Muzeum a galerie v Prostějově

V muzeu umístěném na hlavním náměstí v bývalé renesanční radnici si můžete prohlédnout stálé expozice a další výstavy. Naleznete zde sbírky historických hodin, geologie, národopisu a novou sbírku archeologie na území Prostějovska.

Muzeum Prostějovska – Galerie Špalíček

Muzeum Prostějovska – Galerie Špalíček

Dům, kde sídlí Špalíček, je bývalým domem bývalého ghetta. Hlavní budova domu Uprkova 18 je pravděpodobně barokní s úpravami v období klasicismu. Naleznete zde stálé expozice věnované židům v Prostějově a také významnému rodákovi Edmundu Husserlovi.

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry

Národní dům, významná kulturní památka České republiky, patří mezi architektonické dominanty města Prostějova a je též jeho hlavním kulturním a společenským centrem. Byl postaven v letech 1905 – 1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry, předního představitele české secese.

Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově

Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově

Botanická zahrada byla založena městem a byla zaměřena na prezentaci regionální flóry (Kosíř, Předina, Grygov, Hněvotínské skály). Prostějovská botanická zahrada je překrásná na jaře, v létě i na podzim. Vstup je zdarma.

Exkurze s ochutnávkou ve výrobním podniku Starorežná Prostějov

Exkurze s ochutnávkou ve výrobním podniku Starorežná Prostějov

Navštivte exkurze, na nichž uvidíte stáčecí linku a v historické expozici se dozvíte zajímavosti z historie. Projdete část sklepů, kde v dubových sudech a nerezových tancích je stáčeno statisíce litrů značkových lihovin.