Úvod > Co chcete dělat? > Dřevěný kostelík v Albrechticích
Památky

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Hlavní pamětihodností Albrechtic u Českého Těšína je malebný dřevěný kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlovi. Roubená stavba byla postavena v barokním slohu v roce 1766.

Tento jednolodní filiální kostel se čtyřbokou vstupní věží ukončenou cibulovou bání je postaven z mohutných dubových klád pobitých jedlovými fošnami a se šindelovou střechou. Kostelík nalezneme v areálu místního hřbitova. Dřevěný barokní kostelík patří k několika málo dřeveným stavbám tohoto druhu, které se na Těšínsku zachovaly.

Na místě současného dřevěného kostela byl postaven kostel již před rokem 1447, který byl poničen častými povodněmi. Nově postavený dřevěný kostel v Albrechticích z roku 1766 byl jako ten předchozí zasvěcen svatému Petrovi a Pavlovi. Na lodi je sanktusník s křížkem, pokrytý šindelem. Šindelová krytina na střeše nahradila v roce 1970 dřívější dehtovou lepenku. Šindel je loupaný, 0,5 m dlouhý a bylo použito cca 90 000 kusů. V roce 1890 byl rozšířen hřbitov a byl na něm postaven nový dřevěný kříž. V roce 1900 byly pořízeny nové varhany jako náhrada starých, oltář pochází z roku 1902. Za 1. světové války byly v roce 1916 dva zvony tohoto kostela zabrány pro válečné účely.

V roce 2008 prošel kostel rekonstrukcí, kdy byly vyměněny všechny poškozené dřevěné prvky, střecha byla nově pokryta a dřevěné obložení kostela bylo také zcela obměněno. Při rekonstrukci byla na základě historických podkladů změněna technologie pokrytí sanktusníku a báně, kde byl plech nahrazen šindelem. Věž kostela byla ze stejného důvodu obložena stejně jako celý kostel prkny, namísto dosavadního pokrytí šindelem.

Prohlídku interiéru kostela je možno předem dohodnout na obecním úřadě na níže uvedeném telefonním čísle.

Jízdárna Pohoda

Jízdárna Pohoda

Albrechtice, Moravskoslezský kraj
Beskydy Radegast Cyklotrack

Beskydy Radegast Cyklotrack

Těrlicko, Moravskoslezský kraj
Bývalá strážní věž – hláska v Chotěbuzi

Bývalá strážní věž – hláska v Chotěbuzi

Chotěbuz, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hostinec v Zátoce u Těrlické přehrady

Hostinec v Zátoce u Těrlické přehrady

Těrlicko, Moravskoslezský kraj
Farma Domeček u oveček

Farma Domeček u oveček

Těrlicko, Moravskoslezský kraj
Shothouse

Shothouse

Havířov, Moravskoslezský kraj