Úvod > Aktuality > Výlety za krásou starých roubenek
Památky

Výlety za krásou starých roubenek

  • Vydáno22. října 2022
Obyvatelé velkých měst znají roubenky a dřevěnky především ze skanzenů, ale možná právě vy žijete na venkově, kde o malebné domy a domky není nouze. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit na výlet spojený s pátráním po nejhezčích dřevěných stavbách.
Je úplně jedno, jestli jde o klasické a jednoduché roubené domy, domy s podstávkou anebo domy hrázděné, kde je prostor mezi dřevěnými trámy vyplněný hlínou. Společné mají jedno: jsou půvabné, mají osobitý, trochu pohádkový vzhled a často je doplňují zajímavé dekorativní prvky. A i když se vám možná zdá, že roubenky jsou jedna jako druhá, pohled zblízka vás vyvede z omylu.

Tentokrát se je ovšem vypravíme hledat jinam než do skanzenů – a možná vás překvapí, kde všude je objevíme a k čemu během let sloužily.
 

Rtyně: nejstarší roubenka a stará zvonice

Ve Rtyni v Podkrkonoší ještě před pár lety netušili, že právě tady stojí zřejmě nejstarší česká roubenka. Ještě před pár lety byla v dezolátním stavu, majitelé ji chtěli zbourat a na jejím místě postavit nový dům. Když ale zjistili, že její historie sahá až do 16. století, opravili ji a dnes ji můžete obdivovat jako chráněnou památku. I když s mírou: jde o soukromý objekt, který rodina využívá jako chalupu. Není to ale jediná rtyňská vzácnost: na hřbitově u kostela sv. Jana Křtitele stojí pozdně gotická dřevěná zvonice. Je podobně stará jako zmíněná roubenka a unikátní je například tím, že nemá žádný kovový spoj; při stavbě byly použity výhradně kluzné čepy. Je tak vzácná, že se dokonce dostala do rtyňského městského znaku.
 

Roubenka v Úpici

Podobný osud jako roubenku ve Rtyni mohl potkat i Dřevěnku v nedaleké Úpici. Vznikla v polovině 16. století a do roku 1990 sloužila jako hospoda. Na přelomu tisíciletí byla na spadnutí, ale před několika lety prošla kompletní rekonstrukcí a dnes v ní je informační centrum, společenská místnost a expozice věnovaná provedené obnově a životu na malém městě v druhé polovině 19. a první polovině 20. století.

Dřevěnka se vyznačuje jednoduchým, rustikálním tesařským provedením téměř bez zdobných detailů a stará se o ni úpické Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové.
 

Lanškrounská Krčma

Unikátní příběh za sebou má i zájezdní hostinec Krčma na Malém náměstí v Lanškrouně. První písemné zmínky o domě s typickým podloubím neseným dřevěnými sloupy pocházejí již z roku 1568, ovšem jako zájezdní hostinec začal fungovat až o několik desítek let později.

Dodnes si ale uchoval nejen starobylý ráz, ale hlavně stále slouží jako restaurace. Dokonce podobně jako kdysi se můžete ubytovat v roubené světničce, vestavěné v patře kolmo do střechy.
 

Půvaby podstávkových domů

Leckde v oblasti trojmezí Česka, Německa a Polska objevíte malebné podstávkové domy. Jde o zvláštní dřevěné stavby se zdobnou dřevěnou konstrukcí, takzvanou podstávkou, umístěnou zvenčí podél obvodových stěn. Domy jsou obvykle 100 až 150 let staré a spousty z nich se v poslední době podařilo zachránit doslova na poslední chvíli.

Do nejmenších detailů si můžete prohlédnout například podstávkový dům v Lipové poblíž Šluknova, v němž po rekonstrukci našlo svůj domov informační centrum s expozicí věnovanou tomuto typu budov, galerie, malý obchod, dílny i podkrovní společenská a jednací místnost. Podstávkové domy najdete také v Rumburku a v Raspenavě, na Frýdlantsku, v DoubiciJindřichovicích pod Smrkem nebo v Krásné Lípě: dřevěný podstávkový dům z roku 1729 nazývaný U Frinda je dnes nejstarším domem ve městě a sídlí v něm Kavárna a cukrárna u Frinda.
 

Výjimečné domy, výjimečné příběhy

Každý dům má svůj příběh: například Gansův dům v Boleslavské ulici jen pár kroků od náměstí Míru v Sobotce pochází z 18. století a snad zázrakem jako jediný z roubených patrových domů přečkal všechny ničivé požáry. V Polici nad Metují zase objevíte starou barokní roubenou školu, které místní říkají Dřevěnka. Je celá bílá s hnědě natřenými okny, mansardová střecha je pokrytá šindelem. Byla postavená v roce 1785, až do roku 1857 se v ní vyučovalo a dnes tu najdete expozice městského muzea.

roubenkách dochovaných v úzké Jílovecké uličce pod návrším Koštofrank v Semilech se nevyučovalo, na to byly příliš malé. Žili v nich řemeslníci a dělníci a domkáři, v Červené roubence bývala až do roku 1956 pilníkářská dílna a dnes tu najdete zajímavou expozici. Dvě chalupy si můžete prohlédnout i zevnitř, vstupenky seženete v Turistickém informačním centru v budově muzea.
 

Do roubenky na dovolenou?

Uvažujete o stavbě roubenky a rádi byste si ji napřed vyzkoušeli? Anebo vás jen láká pohádková atmosféra a půvaby venkova? Spousty roubenek nabízejí jejich majitelé k rekreaci. Pokud toužíte po autentických zážitcích v historických stavbách, rezervujte si pobyt třeba v penzionu Roubenka 1791 na Kokořínsku anebo v roubence na Skalce u České Metuje.

Novotou naopak dýchá roubenka Melánka u Hlinska nebo nově postavené roubené chalupy v malebném údolí pod Červenohorským sedlem v Loučné nad Desnou.
Hrázděný statek v Milíkově

Hrázděný statek v Milíkově

V Milíkově nedaleko Chebu se můžete projít originálním dobovým statkem, který má klasický půdorys chebského hrázděného statku – přibližně čtvercový dvůr uzavřený obytným stavením s chlévem, stodolou, do dvora otevřenou kolnou a výminek postavený na místě původních samostatných chlévů.

Stará škola Dřevěnka

Stará škola Dřevěnka

Expozice Muzea Náchodska ve Staré škole Dřevěnce v Polici nad Metují vám ukáže, jak dříve vypadalo školství.

Dřevěnka v Úpici

Dřevěnka v Úpici

Nejstarší památkou Úpice je dřevěnka z poloviny 16. století. V podobě z roku 1620 se dochovala dodnes. Po deseti letech se dočkala rekonstrukce, od červenece 2018 je Dřevěnka opět přístupná.

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Vesnická památková rezervace ve Vesci u Sobotky

Vesnická památková rezervace ve Vesci u Sobotky

Tradiční zástavbu obce Vesec charakterizují roubené obytné a hospodářské stavby převážně patrového uspořádání. Většina staveb pochází z období 18. a 19. století.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Roubenka na okraji Rtyně v Podkrkonoší – nejstarší roubenka u nás

Roubenka na okraji Rtyně v Podkrkonoší – nejstarší roubenka u nás

Roubenka na okraji Rtyně v Podkrkonoší je nejstarší roubenou stavbou v Čechách, která byla postavena v letech 1547–1548. Řadu let byla v dezolátním stavu, ale v roce 2016 se ji povedlo zcela zrekonstruovat.

Hnojový dům na Jizerce

Hnojový dům na Jizerce

K osadě Jizerka celá desetiletí neodmyslitelně patříval tzv. Hnojový dům, předposlední chalupa na pravé straně cesty vedoucí z Jizerky směrem k močálům a Smědavě. Proslula zejména díky svému majiteli – Gustavu Ginzelovi, známému horolezci, cestovateli, fotografovi a sběrateli kuriozit.

Roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje na Hlavaté v Beskydech

Roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje na Hlavaté v Beskydech

Malá pseudolidová kaple severského typu stojí v části Bílá (Horní Bečva). Roubená kaple obdélného půdorysu byla postavena v roce 1922 a zasvěcena sv. Cyrilu a Metodějovi.

Holánův statek v Příšovicích

Holánův statek v Příšovicích

Holánův statek je ukázkou lidové roubené architektury v obci Příšovice.

Roubenky pod oborou

Roubenky pod oborou

Máte rádi stylové ubytování, vůni dřeva, romantickou atmosféru, ale nechcete se vzdát nároků na komfortní vybavení a luxusní interiér?

Dolení (Babákův) mlýn v Bradlecké Lhotě

Dolení (Babákův) mlýn v Bradlecké Lhotě

Vodní mlýn je poprvé písemně uváděný v roce 1568. V roce 1781 byl přestavěn do své současné podoby. Bývá označován také jako Babákův mlýn. Jedná se o první mlýn s obnoveným vodním kolem v Libereckém kraji.

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Hlavní pamětihodností Albrechtic u Českého Těšína je malebný dřevěný kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlovi. Roubená stavba byla postavena v barokním slohu v roce 1766.

Podkarpatský roubený kostelík v Dobříkově

Podkarpatský roubený kostelík v Dobříkově

Unikátní dřevěný kostel ze 17. století převezený z Podkarpatské Rusi roku 1930.

Podstávkový dům c. 424 v Lipové

Podstávkový dům c. 424 v Lipové

Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska otevřela kompletně zrenovovaný podstávkový dům č.p. 424. V současné době je plně vybavený a připravený k užívání.

Roubený kostel sv. Petra a Pavla v obci Liberk u Rychnova nad Kněžnou

Roubený kostel sv. Petra a Pavla v obci Liberk u Rychnova nad Kněžnou

Roubený kostel sv. Petra a Pavla, který disponuje také farou a zvonicí, je v Orlických horách unikátem. Cenná památka lidové architektury má sedlovou střechu, barokní interiér s kazetovými stropy a na dřevě malované obrazy.

Barokní roubený dům U Frinda v Krásné Lípě

Barokní roubený dům U Frinda v Krásné Lípě

Z měšťanských domů na náměstí v Krásné Lípě je nejzajímavější dům U Frinda s roubeným přízemím a hrázděným patrem, podepřeným podstávkou, tvořící podloubí.

Roubená chalupa Sněženka v blízkosti lanovky v centru Krkonoš

Roubená chalupa Sněženka v blízkosti lanovky v centru Krkonoš

Sněženka je romantická stylově zařízená rekreační chalupa, která se nachází v centru krkonošského národního parku. Nejbližší lyžařské vleky a sedačková lanovka jsou vzdáleny jen 100 m. V létě je k dipozici nové hřiště s umělotravním povrchem pro tenis a míčové hry.

Roubenka Melánka u Hlinska

Roubenka Melánka u Hlinska

Roubenka byla postavena v letech 2014 až 2015 na zahradě manželů Štenglových, jako přesná imitace zdejších historických stavení. Nabízí krásné ubytování na Českomoravské vrchovině se saunou a slunnou terasou.

Osada Karba v údolí Peklo na Českolipsku

Osada Karba v údolí Peklo na Českolipsku

Karba je malá osada v údolí Robečského potoka na vstupu do údolí s národní přírodní památkou Peklo, nyní je součást obce Zahrádky na Českolipsku.

Roubená krytá lávka v Chebu

Roubená krytá lávka v Chebu

Přes řeku Ohři vede zajímavá roubená zastřešená lávka pro pěší. V roce 1945 byla zničena, roku 1949 obnovena a v roce 1985 dostala novou kovovou konstrukci.

 Vesnická památková rezervace Ounuz

Vesnická památková rezervace Ounuz

Osada Ounuz, byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou, neboť jsou zde zachované původní roubené stavby lidové architektury, které posloužily jako kulisy pro natáčení pohádky Pyšná princezna.

Roubený kostelík Veliny

Roubený kostelík Veliny

Obec Veliny u Holic se pyšní areálem dřevěných církevních staveb. Největší dominantou je barokní dřevěný kostel sv. Mikuláše z roku 1752, součástí hřbitova je i zvonice a márnice z roku 1750.

Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné

Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné

Dřevěný patrový roubený dům s pavlačí na průčelí a rozsáhlým hospodářstvím, který v roce 1748 postavil Jiří Mikuláštík, je nejlépe dochovanou stavbou svého druhu na Valašsku.

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Ulička reprezentuje vynikající soubor lidové architektury, postavený většinou po velikém požáru města r. 1788. Název uličky vychází z faktu, že domy na západní straně jsou za sebou postaveny tak, aby každý další byl posunut o jednu okenní osu blíž do ulice.

Roubenka Skalka v blízkosti Adršpašsko-teplických skal

Roubenka Skalka v blízkosti Adršpašsko-teplických skal

Máte chuť strávit příjemné chvíle s přáteli či rodinou v malebném údolí v CHKO Broumovsko? Přijeďte do roubenky Skalka, nudit se nebudete v žádném ročním období. Nabízí se zde útulné ubytování v klidném prostředí na dosah přírody.

Selské baroko v Květově

Selské baroko v Květově

Obec Květov se nachází v severní části píseckého regionu, na pravém břehu Orlické přehrady, 7 km jihozápadně od Milevska. Ve vsi se dochovaly památky lidové architektury, tzv. selské baroko.

Podstávkové domy v Doubici

Podstávkové domy v Doubici

Staré podstávkové chalupy v obci patří ke klenotům lidové architektury severních Čech, najdete je rozmístěné všemi směry.

Hrázděné domy v Hřensku

Hrázděné domy v Hřensku

Hřensko je centrem Českého Švýcarska. Najdete zde velmi zajímavou architekturu velkých hrázděných domů v německém stylu.

Hrázděné a roubené domy v Mšeně na Kokořínsku

Hrázděné a roubené domy v Mšeně na Kokořínsku

Až do poloviny 19. století ve městě výrazně převažovala dřevěná zástavba – domy byly většinou patrové, hrázděné i roubené, patřící k okruhu lidové architektury Kokořínska.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Další aktuality

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda