Úvod > Aktuality > Výlety za krásou starých roubenek
Památky

Výlety za krásou starých roubenek

  • Vydáno22. října 2022
Obyvatelé velkých měst znají roubenky a dřevěnky především ze skanzenů, ale možná právě vy žijete na venkově, kde o malebné domy a domky není nouze. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit na výlet spojený s pátráním po nejhezčích dřevěných stavbách.
Je úplně jedno, jestli jde o klasické a jednoduché roubené domy, domy s podstávkou anebo domy hrázděné, kde je prostor mezi dřevěnými trámy vyplněný hlínou. Společné mají jedno: jsou půvabné, mají osobitý, trochu pohádkový vzhled a často je doplňují zajímavé dekorativní prvky. A i když se vám možná zdá, že roubenky jsou jedna jako druhá, pohled zblízka vás vyvede z omylu.

Tentokrát se je ovšem vypravíme hledat jinam než do skanzenů – a možná vás překvapí, kde všude je objevíme a k čemu během let sloužily.
 

Rtyně: nejstarší roubenka a stará zvonice

Ve Rtyni v Podkrkonoší ještě před pár lety netušili, že právě tady stojí zřejmě nejstarší česká roubenka. Ještě před pár lety byla v dezolátním stavu, majitelé ji chtěli zbourat a na jejím místě postavit nový dům. Když ale zjistili, že její historie sahá až do 16. století, opravili ji a dnes ji můžete obdivovat jako chráněnou památku. I když s mírou: jde o soukromý objekt, který rodina využívá jako chalupu. Není to ale jediná rtyňská vzácnost: na hřbitově u kostela sv. Jana Křtitele stojí pozdně gotická dřevěná zvonice. Je podobně stará jako zmíněná roubenka a unikátní je například tím, že nemá žádný kovový spoj; při stavbě byly použity výhradně kluzné čepy. Je tak vzácná, že se dokonce dostala do rtyňského městského znaku.
 

Roubenka v Úpici

Podobný osud jako roubenku ve Rtyni mohl potkat i Dřevěnku v nedaleké Úpici. Vznikla v polovině 16. století a do roku 1990 sloužila jako hospoda. Na přelomu tisíciletí byla na spadnutí, ale před několika lety prošla kompletní rekonstrukcí a dnes v ní je informační centrum, společenská místnost a expozice věnovaná provedené obnově a životu na malém městě v druhé polovině 19. a první polovině 20. století.

Dřevěnka se vyznačuje jednoduchým, rustikálním tesařským provedením téměř bez zdobných detailů a stará se o ni úpické Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové.
 

Lanškrounská Krčma

Unikátní příběh za sebou má i zájezdní hostinec Krčma na Malém náměstí v Lanškrouně. První písemné zmínky o domě s typickým podloubím neseným dřevěnými sloupy pocházejí již z roku 1568, ovšem jako zájezdní hostinec začal fungovat až o několik desítek let později.

Dodnes si ale uchoval nejen starobylý ráz, ale hlavně stále slouží jako restaurace. Dokonce podobně jako kdysi se můžete ubytovat v roubené světničce, vestavěné v patře kolmo do střechy.
 

Půvaby podstávkových domů

Leckde v oblasti trojmezí Česka, Německa a Polska objevíte malebné podstávkové domy. Jde o zvláštní dřevěné stavby se zdobnou dřevěnou konstrukcí, takzvanou podstávkou, umístěnou zvenčí podél obvodových stěn. Domy jsou obvykle 100 až 150 let staré a spousty z nich se v poslední době podařilo zachránit doslova na poslední chvíli.

Do nejmenších detailů si můžete prohlédnout například podstávkový dům v Lipové poblíž Šluknova, v němž po rekonstrukci našlo svůj domov informační centrum s expozicí věnovanou tomuto typu budov, galerie, malý obchod, dílny i podkrovní společenská a jednací místnost. Podstávkové domy najdete také v Rumburku a v Raspenavě, na Frýdlantsku, v DoubiciJindřichovicích pod Smrkem nebo v Krásné Lípě: dřevěný podstávkový dům z roku 1729 nazývaný U Frinda je dnes nejstarším domem ve městě a sídlí v něm Kavárna a cukrárna u Frinda.
 

Výjimečné domy, výjimečné příběhy

Každý dům má svůj příběh: například Gansův dům v Boleslavské ulici jen pár kroků od náměstí Míru v Sobotce pochází z 18. století a snad zázrakem jako jediný z roubených patrových domů přečkal všechny ničivé požáry. V Polici nad Metují zase objevíte starou barokní roubenou školu, které místní říkají Dřevěnka. Je celá bílá s hnědě natřenými okny, mansardová střecha je pokrytá šindelem. Byla postavená v roce 1785, až do roku 1857 se v ní vyučovalo a dnes tu najdete expozice městského muzea.

roubenkách dochovaných v úzké Jílovecké uličce pod návrším Koštofrank v Semilech se nevyučovalo, na to byly příliš malé. Žili v nich řemeslníci a dělníci a domkáři, v Červené roubence bývala až do roku 1956 pilníkářská dílna a dnes tu najdete zajímavou expozici. Dvě chalupy si můžete prohlédnout i zevnitř, vstupenky seženete v Turistickém informačním centru v budově muzea.
 

Do roubenky na dovolenou?

Uvažujete o stavbě roubenky a rádi byste si ji napřed vyzkoušeli? Anebo vás jen láká pohádková atmosféra a půvaby venkova? Spousty roubenek nabízejí jejich majitelé k rekreaci. Pokud toužíte po autentických zážitcích v historických stavbách, rezervujte si pobyt třeba v penzionu Roubenka 1791 na Kokořínsku anebo v roubence na Skalce u České Metuje.

Novotou naopak dýchá roubenka Melánka u Hlinska nebo nově postavené roubené chalupy v malebném údolí pod Červenohorským sedlem v Loučné nad Desnou.
Hrázděný statek v Milíkově

Hrázděný statek v Milíkově

V Milíkově nedaleko Chebu se můžete projít originálním dobovým statkem, který má klasický půdorys chebského hrázděného statku – přibližně čtvercový dvůr uzavřený obytným stavením s chlévem, stodolou, do dvora otevřenou kolnou a výminek postavený na místě původních samostatných chlévů.

Stará škola Dřevěnka

Stará škola Dřevěnka

Expozice Muzea Náchodska ve Staré škole Dřevěnce v Polici nad Metují vám ukáže, jak dříve vypadalo školství.

Dřevěnka v Úpici

Dřevěnka v Úpici

Nejstarší památkou Úpice je dřevěnka z poloviny 16. století. V podobě z roku 1620 se dochovala dodnes. Po deseti letech se dočkala rekonstrukce, od červenece 2018 je Dřevěnka opět přístupná.

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Vesnická památková rezervace ve Vesci u Sobotky

Vesnická památková rezervace ve Vesci u Sobotky

Tradiční zástavbu obce Vesec charakterizují roubené obytné a hospodářské stavby převážně patrového uspořádání. Většina staveb pochází z období 18. a 19. století.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Roubenka na okraji Rtyně v Podkrkonoší – nejstarší roubenka u nás

Roubenka na okraji Rtyně v Podkrkonoší – nejstarší roubenka u nás

Roubenka na okraji Rtyně v Podkrkonoší je nejstarší roubenou stavbou v Čechách, která byla postavena v letech 1547–1548. Řadu let byla v dezolátním stavu, ale v roce 2016 se ji povedlo zcela zrekonstruovat.

Hnojový dům na Jizerce

Hnojový dům na Jizerce

K osadě Jizerka celá desetiletí neodmyslitelně patříval tzv. Hnojový dům, předposlední chalupa na pravé straně cesty vedoucí z Jizerky směrem k močálům a Smědavě. Proslula zejména díky svému majiteli – Gustavu Ginzelovi, známému horolezci, cestovateli, fotografovi a sběrateli kuriozit.

Roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje na Hlavaté v Beskydech

Roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje na Hlavaté v Beskydech

Malá pseudolidová kaple severského typu stojí v části Bílá (Horní Bečva). Roubená kaple obdélného půdorysu byla postavena v roce 1922 a zasvěcena sv. Cyrilu a Metodějovi.

Holánův statek v Příšovicích

Holánův statek v Příšovicích

Holánův statek je ukázkou lidové roubené architektury v obci Příšovice.

Roubenky pod oborou

Roubenky pod oborou

Máte rádi stylové ubytování, vůni dřeva, romantickou atmosféru, ale nechcete se vzdát nároků na komfortní vybavení a luxusní interiér?

Dolení (Babákův) mlýn v Bradlecké Lhotě

Dolení (Babákův) mlýn v Bradlecké Lhotě

Vodní mlýn je poprvé písemně uváděný v roce 1568. V roce 1781 byl přestavěn do své současné podoby. Bývá označován také jako Babákův mlýn. Jedná se o první mlýn s obnoveným vodním kolem v Libereckém kraji.

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Hlavní pamětihodností Albrechtic u Českého Těšína je malebný dřevěný kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlovi. Roubená stavba byla postavena v barokním slohu v roce 1766.

Podkarpatský roubený kostelík v Dobříkově

Podkarpatský roubený kostelík v Dobříkově

Unikátní dřevěný kostel ze 17. století převezený z Podkarpatské Rusi roku 1930.

Podstávkový dům c. 424 v Lipové

Podstávkový dům c. 424 v Lipové

Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska otevřela kompletně zrenovovaný podstávkový dům č.p. 424. V současné době je plně vybavený a připravený k užívání.

Roubený kostel sv. Petra a Pavla v obci Liberk u Rychnova nad Kněžnou

Roubený kostel sv. Petra a Pavla v obci Liberk u Rychnova nad Kněžnou

Roubený kostel sv. Petra a Pavla, který disponuje také farou a zvonicí, je v Orlických horách unikátem. Cenná památka lidové architektury má sedlovou střechu, barokní interiér s kazetovými stropy a na dřevě malované obrazy.

Barokní roubený dům U Frinda v Krásné Lípě

Barokní roubený dům U Frinda v Krásné Lípě

Z měšťanských domů na náměstí v Krásné Lípě je nejzajímavější dům U Frinda s roubeným přízemím a hrázděným patrem, podepřeným podstávkou, tvořící podloubí.

Roubená chalupa Sněženka v blízkosti lanovky v centru Krkonoš

Roubená chalupa Sněženka v blízkosti lanovky v centru Krkonoš

Sněženka je romantická stylově zařízená rekreační chalupa, která se nachází v centru krkonošského národního parku. Nejbližší lyžařské vleky a sedačková lanovka jsou vzdáleny jen 100 m. V létě je k dipozici nové hřiště s umělotravním povrchem pro tenis a míčové hry.

Roubenka Melánka u Hlinska

Roubenka Melánka u Hlinska

Roubenka byla postavena v letech 2014 až 2015 na zahradě manželů Štenglových, jako přesná imitace zdejších historických stavení. Nabízí krásné ubytování na Českomoravské vrchovině se saunou a slunnou terasou.

Osada Karba v údolí Peklo na Českolipsku

Osada Karba v údolí Peklo na Českolipsku

Karba je malá osada v údolí Robečského potoka na vstupu do údolí s národní přírodní památkou Peklo, nyní je součást obce Zahrádky na Českolipsku.

Roubená krytá lávka v Chebu

Roubená krytá lávka v Chebu

Přes řeku Ohři vede zajímavá roubená zastřešená lávka pro pěší. V roce 1945 byla zničena, roku 1949 obnovena a v roce 1985 dostala novou kovovou konstrukci.

 Vesnická památková rezervace Ounuz

Vesnická památková rezervace Ounuz

Osada Ounuz, byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou, neboť jsou zde zachované původní roubené stavby lidové architektury, které posloužily jako kulisy pro natáčení pohádky Pyšná princezna.

Roubený kostelík Veliny

Roubený kostelík Veliny

Obec Veliny u Holic se pyšní areálem dřevěných církevních staveb. Největší dominantou je barokní dřevěný kostel sv. Mikuláše z roku 1752, součástí hřbitova je i zvonice a márnice z roku 1750.

Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné

Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné

Dřevěný patrový roubený dům s pavlačí na průčelí a rozsáhlým hospodářstvím, který v roce 1748 postavil Jiří Mikuláštík, je nejlépe dochovanou stavbou svého druhu na Valašsku.

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Ulička reprezentuje vynikající soubor lidové architektury, postavený většinou po velikém požáru města r. 1788. Název uličky vychází z faktu, že domy na západní straně jsou za sebou postaveny tak, aby každý další byl posunut o jednu okenní osu blíž do ulice.

Roubenka Skalka v blízkosti Adršpašsko-teplických skal

Roubenka Skalka v blízkosti Adršpašsko-teplických skal

Máte chuť strávit příjemné chvíle s přáteli či rodinou v malebném údolí v CHKO Broumovsko? Přijeďte do roubenky Skalka, nudit se nebudete v žádném ročním období. Nabízí se zde útulné ubytování v klidném prostředí na dosah přírody.

Selské baroko v Květově

Selské baroko v Květově

Obec Květov se nachází v severní části píseckého regionu, na pravém břehu Orlické přehrady, 7 km jihozápadně od Milevska. Ve vsi se dochovaly památky lidové architektury, tzv. selské baroko.

Podstávkové domy v Doubici

Podstávkové domy v Doubici

Staré podstávkové chalupy v obci patří ke klenotům lidové architektury severních Čech, najdete je rozmístěné všemi směry.

Hrázděné domy v Hřensku

Hrázděné domy v Hřensku

Hřensko je centrem Českého Švýcarska. Najdete zde velmi zajímavou architekturu velkých hrázděných domů v německém stylu.

Hrázděné a roubené domy v Mšeně na Kokořínsku

Hrázděné a roubené domy v Mšeně na Kokořínsku

Až do poloviny 19. století ve městě výrazně převažovala dřevěná zástavba – domy byly většinou patrové, hrázděné i roubené, patřící k okruhu lidové architektury Kokořínska.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Další aktuality

Obří akvárium v Hradci Králové má o jarních prázdninách otevřeno i v pondělí

Tropická příroda a květiny Střední a Jižní Ameriky, obří sladkovodní akvárium, v němž žije přes 40 druhů ryb a podvodní tunel umožňující pohled ze dna tůně k hladině – to jsou hlavní lákadla pro návštěvníky Envi domu v centru Hradce Králové. Otevřeno je i v zimním období denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin, ale o jarních prázninách je otevřeno i v pondělí, a to od 11:00 do 16:00 hodin.
Královéhradecký kraj | Příroda

Nejkrásnější skalní města Českého ráje: skály, věže, soutěsky a další zajímavá místa

Skalní města Českého ráje jsou romantickou krajinou plnou pískovcových skal a útvarů, která je nádherná v každém ročním období. Fantastická seskupení skalních věží, bloků, průchodů a stěn vznikla zvětráváním různých typů hornin, v našich podmínkách především pískovců. Vydejte se s Kudy z nudy na nejkrásnější místa chráněné krajinné oblasti Český ráj, která je vůbec nejstarší v České republice (vyhlášena byla již roku 1955). Udělejte si procházku do Prachovských skal, na Hruboskalsko, Malou Skálu, poznejte labyrint Besedických skal či Klokočské průchody!
Královéhradecký kraj | Příroda

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

Před více než 100 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Poznejte národní kulturní památky Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je na památky všeho druhu velmi bohatý. Dovedli byste ale z velkého množství památných míst a objektů vybrat národní kulturní památky? Ty tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa a vyhlašuje je Vláda České republiky. Poznejte široké spektrum národních kulturních památek, které se v Královehradeckém kraji nachází. Vybrat, které to jsou, vám pomůže Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Památky

Nenechte si ujít volejbal na sněhu – Cev Snow Volleyball ve Špindlerově Mlýně

V roce 2024 bude celé CEV Volleyball European Tour probíhat ve znaku Evropy: Díky úzké spolupráci s Confédération Européenne de Volleyball (CEV) se bude poprvé konat mezinárodní volejbalová série na sněhu, a to již 24. a 25. února ve Špindlerově Mlýně. Turnaje budou probíhat po oba dny ve Skiareálu Svatý Petr. Snow volejbal zároveň usiluje o zařazení do zimních olympijských her.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: skalní města, kde nepotkáte davy lidí a nebudete platit vstupné

Adršpach, Prachovské skály nebo Hruboskalské skalní město znáte jako své boty a chcete navštívit jiná skalní města? Místa podobně krásná, ale často téměř neobjevená, kde se nemusí platit vstupné? Jeďte jinam, skalních měst je u nás habaděj. Neslibujeme, že v nich budete sami, ale rozhodně v nich nečekejte fronty a davy dalších návštěvníků.
Královéhradecký kraj | Příroda

Skiareál v Orlickém Záhoří spouští provoz!

Lyžaři dlouho očekávaný nový lyžařský areál v Orlickém Záhoří spouští od soboty 10. února 2024 provoz! Nová sjezdovka Orlických hor se nachází pod vrcholem hory Koruna a nabízí 1,7 km pěkného lyžování pro celou rodinu. Ve skiareálu uvítají také vyznavače běhu na lyžích, kteří se mohou svézt lenovkou nahoru anebo dolů.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Stezka korunami stromů v Krkonoších chystá zimní noční prohlídky

Stezka korunami stromů Krkonoše láká o jarních prázdninách na zajímavé noční prohlídky. o celé jarní prázdniny se mohou návštěvníci těšit na osvětlenou trasu po celé délce stezky. Nebudou chybět osvětlené 3D a 2D modely lesních zvířat v nadživotní velikosti. Každou středu se navíc konají komentované prohlídky za doprovodu průvodce Správy KRNAP.
Královéhradecký kraj | Zážitky