!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Výlety za krásou starých roubenek
Výlety za krásou starých roubenek
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Výlety za krásou starých roubenek

Vydáno 23. října 2020
Obyvatelé velkých měst znají roubenky a dřevěnky především ze skanzenů, ale možná právě vy žijete na venkově, kde o malebné domy a domky není nouze. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit na výlet spojený s pátráním po nejhezčích dřevěných stavbách.
Je úplně jedno, jestli jde o klasické a jednoduché roubené domy, domy s podstávkou anebo domy hrázděné, kde je prostor mezi dřevěnými trámy vyplněný hlínou. Společné mají jedno: jsou půvabné, mají osobitý, trochu pohádkový vzhled a často je doplňují zajímavé dekorativní prvky. A i když se vám možná zdá, že roubenky jsou jedna jako druhá, pohled zblízka vás vyvede z omylu.

Tentokrát se je ovšem vypravíme hledat jinam než do skanzenů – a možná vás překvapí, kde všude je objevíme a k čemu během let sloužily.
 

Rtyně: nejstarší roubenka a stará zvonice

Ve Rtyni v Podkrkonoší ještě před pár lety netušili, že právě tady stojí zřejmě nejstarší česká roubenka. Ještě před pár lety byla v dezolátním stavu, majitelé ji chtěli zbourat a na jejím místě postavit nový dům. Když ale zjistili, že její historie sahá až do 16. století, opravili ji a dnes ji můžete obdivovat jako chráněnou památku. I když s mírou: jde o soukromý objekt, který rodina využívá jako chalupu.

Není to ale jediná rtyňská vzácnost: na hřbitově u kostela sv. Jana Křtitele stojí pozdně gotická dřevěná zvonice. Je podobně stará jako zmíněná roubenka a unikátní je například tím, že nemá žádný kovový spoj; při stavbě byly použity výhradně kluzné čepy. Je tak vzácná, že se dokonce dostala do rtyňského městského znaku. Od roku 2014 byla v rekonstrukci, tu se podařilo dokončit letos (2020) v srpnu.
 

Roubenka v Úpici

Podobný osud jako roubenku ve Rtyni mohl potkat i Dřevěnku v nedaleké Úpici. Vznikla v polovině 16. století a do roku 1990 sloužila jako hospoda. Na přelomu tisíciletí byla na spadnutí, ale před několika lety prošla kompletní rekonstrukcí a dnes v ní je informační centrum, společenská místnost a expozice věnovaná provedené obnově a životu na malém městě v druhé polovině 19. a první polovině 20. století.

Dřevěnka se vyznačuje jednoduchým, rustikálním tesařským provedením téměř bez zdobných detailů a stará se o ni úpické Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové.
 

Lanškrounská Krčma

Unikátní příběh za sebou má i zájezdní hostinec Krčma na Malém náměstí v Lanškrouně. První písemné zmínky o domě s typickým podloubím neseným dřevěnými sloupy pocházejí již z roku 1568, ovšem jako zájezdní hostinec začal fungovat až o několik desítek let později.

Dodnes si ale uchoval nejen starobylý ráz, ale hlavně stále slouží jako restaurace. Dokonce podobně jako kdysi se můžete ubytovat v roubené světničce, vestavěné v patře kolmo do střechy.
 

Půvaby podstávkových domů

Leckde v oblasti trojmezí Česka, Německa a Polska objevíte malebné podstávkové domy. Jde o zvláštní dřevěné stavby se zdobnou dřevěnou konstrukcí, takzvanou podstávkou, umístěnou zvenčí podél obvodových stěn. Domy jsou obvykle 100 až 150 let staré a spousty z nich se v poslední době podařilo zachránit doslova na poslední chvíli.

Do nejmenších detailů si můžete prohlédnout například podstávkový dům v Lipové poblíž Šluknova, v němž po rekonstrukci našlo svůj domov informační centrum s expozicí věnovanou tomuto typu budov, galerie, malý obchod, dílny i podkrovní společenská a jednací místnost. Podstávkové domy najdete také v Rumburku a v Raspenavě, na Frýdlantsku, v DoubiciJindřichovicích pod Smrkem nebo v Krásné Lípě: dřevěný podstávkový dům z roku 1729 nazývaný U Frinda je dnes nejstarším domem ve městě a sídlí v něm Kavárna a cukrárna u Frinda.
 

Výjimečné domy, výjimečné příběhy

Každý dům má svůj příběh: například Gansův dům v Boleslavské ulici jen pár kroků od náměstí Míru v Sobotce pochází z 18. století a snad zázrakem jako jediný z roubených patrových domů přečkal všechny ničivé požáry. V Polici nad Metují zase objevíte starou barokní roubenou školu, které místní říkají Dřevěnka. Je celá bílá s hnědě natřenými okny, mansardová střecha je pokrytá šindelem. Byla postavená v roce 1785, až do roku 1857 se v ní vyučovalo a dnes tu najdete expozice městského muzea.

roubenkách dochovaných v úzké Jílovecké uličce pod návrším Koštofrank v Semilech se nevyučovalo, na to byly příliš malé. Žili v nich řemeslníci a dělníci a domkáři, v Červené roubence bývala až do roku 1956 pilníkářská dílna a dnes tu najdete zajímavou expozici. Dvě chalupy si můžete prohlédnout i zevnitř, vstupenky seženete v Turistickém informačním centru v budově muzea.
 

Do roubenky na dovolenou?

Uvažujete o stavbě roubenky a rádi byste si ji napřed vyzkoušeli? Anebo vás jen láká pohádková atmosféra a půvaby venkova? Spousty roubenek nabízejí jejich majitelé k rekreaci. Pokud toužíte po autentických zážitcích v historických stavbách, rezervujte si pobyt třeba v penzionu Roubenka 1791 na Kokořínsku anebo v roubence na Skalce u České Metuje.

Novotou naopak dýchá roubenka Melánka u Hlinska nebo nově postavené roubené chalupy v malebném údolí pod Červenohorským sedlem v Loučné nad Desnou.
Nejstarší roubenka v Čechách

Nejstarší roubenka v Čechách

Roubenka na okraji Rtyně v Podkrkonoší je nejstarší roubenou stavbou v Čechách, která byla postavena v letech 1547–1548. Řadu let byla v dezolátním stavu, ale v roce 2016 se ji povedlo zcela zrekonstruovat.

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy - památka lidové architektury

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy - památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Hrázděné domy v Hřensku

Hrázděné domy v Hřensku

Hřensko je centrem Českého Švýcarska. Najdete zde velmi zajímavou architekturu velkých hrázděných domů v německém stylu.

Stará škola Dřevěnka v Polici nad Metují

Stará škola Dřevěnka v Polici nad Metují

Roubená barokní stavba s mansardovou střechou byla postavená v roce 1785 v Hvězdecké ulici čp. 15. Nyní je zde rekonstruována dobová školní třída s učitelem a žáky.

Hnojový dům na Jizerce

Hnojový dům na Jizerce

K osadě Jizerka celá desetiletí neodmyslitelně patříval tzv. Hnojový dům, předposlední chalupa na pravé straně cesty vedoucí z Jizerky směrem k močálům a Smědavě. Proslula zejména díky svému majiteli – Gustavu Ginzelovi, známému horolezci, cestovateli, fotografovi a sběrateli kuriozit.

 Vesnická památková rezervace Ounuz

Vesnická památková rezervace Ounuz

Osada Ounuz, byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou, neboť jsou zde zachované původní roubené stavby lidové architektury, které posloužily jako kulisy pro natáčení pohádky Pyšná princezna.

Roubená krytá lávka v Chebu

Roubená krytá lávka v Chebu

Přes řeku Ohři vede zajímavá roubená zastřešená lávka pro pěší. V roce 1945 byla zničena, roku 1949 obnovena a v roce 1985 dostala novou kovovou konstrukci.

Osada Karba v údolí Peklo na Českolipsku

Osada Karba v údolí Peklo na Českolipsku

Karba je malá osada v údolí Robečského potoka na vstupu do údolí s národní přírodní památkou Peklo, nyní je součást obce Zahrádky na Českolipsku.

Hrázděné a roubené domy v Mšeně na Kokořínsku

Hrázděné a roubené domy v Mšeně na Kokořínsku

Až do poloviny 19. století ve městě výrazně převažovala dřevěná zástavba - domy byly většinou patrové, hrázděné i roubené, patřící k okruhu lidové architektury Kokořínska.

Selské baroko v Květově

Selské baroko v Květově

Obec Květov se nachází v severní části píseckého regionu, na pravém břehu Orlické přehrady, 7 km jihozápadně od Milevska. Ve vsi se dochovaly památky lidové architektury, tzv. selské baroko.

Roubenka Melánka u Hlinska

Roubenka Melánka u Hlinska

Roubenka byla postavena v letech 2014 až 2015 na zahradě manželů Štenglových, jako přesná imitace zdejších historických stavení. Nabízí krásné ubytování na Českomoravské vrchovině se saunou a slunnou terasou.

Roubenka Skalka v blízkosti Adršpašsko-teplických skal

Roubenka Skalka v blízkosti Adršpašsko-teplických skal

Máte chuť strávit příjemné chvíle s přáteli či rodinou v malebném údolí v CHKO Broumovsko? Přijeďte do roubenky Skalka, nudit se nebudete v žádném ročním období. Nabízí se zde útulné ubytování v klidném prostředí na dosah přírody.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Hrázděný statek v Milíkově

Hrázděný statek v Milíkově

V Milíkově nedaleko Chebu se můžete projít originálním dobovým statkem, který má klasický půdorys chebského hrázděného statku - přibližně čtvercový dvůr uzavřený obytným stavením s chlévem, stodolou, do dvora otevřenou kolnou a výminek postavený na místě původních samostatných chlévů.

Roubená chalupa Sněženka v blízkosti lanovky v centru Krkonoš

Roubená chalupa Sněženka v blízkosti lanovky v centru Krkonoš

Sněženka je romantická stylově zařízená rekreační chalupa, která se nachází v centru krkonošského národního parku. Nejbližší lyžařské vleky a sedačková lanovka jsou vzdáleny jen 100 m. V létě je k dipozici nové hřiště s umělotravním povrchem pro tenis a míčové hry.

Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné

Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné

Dřevěný patrový roubený dům s pavlačí na průčelí a rozsáhlým hospodářstvím, který v roce 1748 postavil Jiří Mikuláštík, je nejlépe dochovanou stavbou svého druhu na Valašsku.

Dřevěnka v Úpici

Dřevěnka v Úpici

Nejstarší památkou Úpice je dřevěnka z poloviny 16. století. V podobě z roku 1620 se dochovala dodnes. Po deseti letech se dočkala rekonstrukce, od červenece 2018 je Dřevěnka opět přístupná.

Barokní roubený dům U Frinda v Krásné Lípě

Barokní roubený dům U Frinda v Krásné Lípě

Z měšťanských domů na náměstí v Krásné Lípě je nejzajímavější dům U Frinda s roubeným přízemím a hrázděným patrem, podepřeným podstávkou, tvořící podloubí.

Roubený kostel sv. Petra a Pavla v obci Liberk u Rychnova nad Kněžnou

Roubený kostel sv. Petra a Pavla v obci Liberk u Rychnova nad Kněžnou

Roubený kostel sv. Petra a Pavla, který disponuje také farou a zvonicí, je v Orlických horách unikátem. Cenná památka lidové architektury má sedlovou střechu, barokní interiér s kazetovými stropy a na dřevě malované obrazy.

Dům Řemesel v Kryštofově Údolí

Dům Řemesel v Kryštofově Údolí

Dům Řemesel je památkově chráněná budova v centru Kryštofova Údolí. Pořádají se zde výstavy obrazů, keramické kurzy pro děti i dospěláky, dílničky pro příchozí a jiné aktivity.

Zvědavá ulička v Jilemnici - lidová architektura Krkonoš

Zvědavá ulička v Jilemnici - lidová architektura Krkonoš

Ulička reprezentuje vynikající soubor lidové architektury, postavený většinou po velikém požáru města r. 1788. Název uličky vychází z faktu, že domy na západní straně jsou za sebou postaveny tak, aby každý další byl posunut o jednu okenní osu blíž do ulice.

Roubený kostelík Veliny

Roubený kostelík Veliny

Obec Veliny u Holic se pyšní areálem dřevěných církevních staveb. Největší dominantou je barokní dřevěný kostel sv. Mikuláše z roku 1752, součástí hřbitova je i zvonice a márnice z roku 1750.

Podstávkový dům c. 424 v Lipové

Podstávkový dům c. 424 v Lipové

Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska otevřela kompletně zrenovovaný podstávkový dům č.p. 424. V současné době je plně vybavený a připravený k užívání.

Podkarpatský roubený kostelík v Dobříkově

Podkarpatský roubený kostelík v Dobříkově

Unikátní dřevěný kostel ze 17. století převezený z Podkarpatské Rusi roku 1930.

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Hlavní pamětihodností Albrechtic u Českého Těšína je malebný dřevěný kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlovi. Roubená stavba byla postavena v barokním slohu v roce 1766.

Dolení (Babákův) mlýn v Bradlecké Lhotě

Dolení (Babákův) mlýn v Bradlecké Lhotě

Vodní mlýn je poprvé písemně uváděný v roce 1568. V roce 1781 byl přestavěn do své současné podoby. Bývá označován také jako Babákův mlýn. Jedná se o první mlýn s obnoveným vodním kolem v Libereckém kraji.

Podstávkový dům v Doubici - Doubické muzeum

Podstávkový dům v Doubici - Doubické muzeum

V současné době je v domě umístěno Muzeum Doubice, které bylo vybudováno a je provozováno Spolkem přátel Doubice.

Roubenky pod oborou

Roubenky pod oborou

Máte rádi stylové ubytování, vůni dřeva, romantickou atmosféru, ale nechcete se vzdát nároků na komfortní vybavení a luxusní interiér?

Holánův statek v Příšovicích

Holánův statek v Příšovicích

Holánův statek je ukázkou lidové roubené architektury v obci Příšovice.

Roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje na Hlavaté v Beskydech

Roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje na Hlavaté v Beskydech

Malá pseudolidová kaple severského typu stojí v části Bílá (Horní Bečva). Roubená kaple obdélného půdorysu byla postavena v roce 1922 a zasvěcena sv. Cyrilu a Metodějovi.

Vesnická památková rezervace ve Vesci u Sobotky

Vesnická památková rezervace ve Vesci u Sobotky

Tradiční zástavbu obce Vesec charakterizují roubené obytné a hospodářské stavby převážně patrového uspořádání. Většina staveb pochází z období 18. a 19. století.