Úvod > Co chcete dělat? > Divadlo Na tahu – alternativní divadlo se zálibou v absurdním dramatu
Kultura

Divadlo Na tahu – alternativní divadlo se zálibou v absurdním dramatu

Objevte malé alternativní divadélko Na tahu, které ve svém repertoáru uvádí převážně hry Václava Havla. Od roku 1975 se v inscenacích divadla na tahu vystřídalo více než stovka účinkujících, mezi nimi Ivan Havel, Petruška Šustrová či Ladislav Smoljak.
Divadlem na tahu byli pojmenováni vyznavači divadelních her Václava Havla, kteří se koncem roku 1974 a v průběhu roku 1975 scházeli nad textem tehdy již zakázané Havlovy Žebrácké opery, aby ji později předvedli třem stovkám diváků v hospodském divadelním sále v Horních Počernicích. Od roku 2011 funguje poměrně nenápadně Divadlo Na tahu ve svém stálém prostoru. Po 36 letech putování tak bylo malé alternativní divadélko otevřeno za přítomnosti mnoha jeho přátel. Tím nejvzácnějším byl Václav Havel, který jej tehdy navštívil naposledy.

Když tehdy osiřela Havlova Žebrácká opera, která se měla původně inscenovat v Činoherním klubu, rozhodl se kulisák Divadla na zábradlí, že to tak nenechá. A nebyl sám. Světová premiéra Žebrácké opery v režii Andreje Kroba v hospodě u Čelikovských se stala legendární. Od té doby Divadlo na tahu funguje v různých podobách, skupenstvích, prostorách. Jedno zůstává ale stejné – zalíbení v absurdním dramatu. Především v textech Václava Havla, ale i k současných mladých autorech typu René Levinský.

Od roku 1975 se v inscenacích Divadla na tahu vystřídalo více než stovka účinkujících. Mezi nimi neherecké hvězdy Divadla Na tahu Viktor Spousta, Jan Hraběta, Jana Sekerová, Jan Kašpar, Ivan Havel, Dagmar Havlová – Lantayová, Jarmilka Bělíková, Petruška Šustrová, Aleš Duda, Lída Michalová, Petr Taťoun, Josef Žluťák Hrubý, Ivo Bureš, Milan Švehelka, Sylvie a Kateřina Krobovy, bratři Mravcové a mnoho dalších. Z profesionálních divadel nebo z uměleckých škol si v průběhu let přišli s DNT zahrát například Ladislav Smoljak, František Olšovský, Zdeněk Kupka, Eva Maierová, Vítek Březka, Ilona Semrádová, Jiří Reidinger, Karel Beseda, Radek Bár, Vojtěch Efler, Lenka Hušková, Eva Holubová, David Bělohradský, Tereza Dlasková, Doubravka Svobodová, Petr Reidinger, Marek Šimon, Jana Šťastná a další.

Z divadelního repertoáru:
  • Václav Havel – Zahradní slavnost
  • Václav Havel – Audience
  • Václav Havel – Vernisáž 2 + pět tet
  • Václav Havel – Protest
  • René Levinský – Fyzik a jeptiška
  • Eugène Ionesco – Plešatá zpěvačka

Studio Divadla Na tahu se nachází v centru Prahy na začátku Soukenické ulice (č. 29)směrem z Petrského náměstí. Dopravní spojení metrem trasy C do stanice Florenc a dále pěšky. Metrem trasa B do zastávky Nám. republiky a výstupem Masarykovo nádraží dále pak pěšky. Tramvají č. 3, 8, 24
do zastávky Bílá labuť.

Zobrazit více

Provozovatel

Divadlo Na tahu

Soukenická 29
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 603 554 031
Email:
DivadloNatahu@sez...
WWW:
www.divadlonatahu.cz
GPS:
50,091643 14,431422
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Vstupné

Cena: 200 Kč

Snížená cena: 100 Kč

 

Časová náročnost

2,5 hodiny