Úvod > Aktuality > Alternativa v Praze: galerie / kultura / kavárny
Alternativa v Praze: galerie / kultura / kavárny
">
Kultura

Alternativa v Praze: galerie / kultura / kavárny

  • Vydáno19. března 2017
Užijte si Prahu jako živé centrum kulturního dění, plné mladých umělců, bohémských projektů a alternativních kulturních scén. Ukážeme vám zajímavá zákoutí, ikonické galerie a kulturní kluby, neobvyklá výtvarná díla i místa, kde se rádi scházejí studenti, umělci a intelektuálové.
Vedle velkých a rozlehlých galerií najdete v Praze desítky malých nezávislých podniků. Patří k nim třeba galerie 35m2, jejíž název je odvozen od místa vzniku – dvou nevelkých místností v přízemí činžovního domu na Žižkově.
 

Styl starého i moderního Žižkova

Tohle místo je navíc typické „2v1“ – do galerie 35m2 se totiž dostanete výhradně přes Café Pavlač, podnik, který o galerii pečuje. Ideální den k návštěvě? Třeba čtvrtek nebo pátek, kdy je pro veřejnost otevřen zdejší klub Pavlač. A rozhodně v sezoně, abyste si užili zdejší pověstnou zahrádku! Žižkov vůbec stojí za bližší prozkoumání; někdejší pražská periferie se proměnila ve čtvrť s osobitou atmosférou, která nezapře dělnickou minulost. Zatímco pro sportovce je hitem zrušená železniční trať, která se proměnila v cyklostezku, ve strmých ulicích objevíte řadu kulturních stánků. Mezi ně patří kino Aero s dokonale fungujícím filmovým klubem, galerie Prokopka, pohybové divadlo Ponec, Žižkovské divadlo Járy Cimrmana nebo Palác Akropolis, neobvyklý svým stylem art deco a originálně upravený podle návrhů Františka Skály. Je pro vás takové dějiště koncertů příliš uhlazené a málo in? Pak se v hlavní sezoně vydejte na Nákladové nádraží Žižkov, největší a nejlépe zachovanou industriální památku na území Prahy, kde se pořádají pravidelné filmové projekce v letním kině, koncerty Hudba v kolejích, divadlo, workshopy a výstavy.
 

Umění na zdi a na zdech

Podobně jako staré žižkovské nádraží je kolejemi obklíčená také MeetFactory, nezávislé mezinárodní multifunkční centrum současného umění a líheň pražské alternativní kultury, plná originálních uměleckých nápadů. Její zakladatel David Černý ale zdaleka neomezil svou tvorbu do industriální budovy na Smíchově, jeho díla najdete po celé Praze. Patří mezi ně miminka šplhající po žižkovské televizní věži, Viselec neboli socha Sigmunda Freuda visící za jednu ruku nad Husovou ulicí na Starém Městě, socha svatého Václava sedící na břiše mrtvého koně v pasáži paláce Lucerna na Novém Městě anebo čurající fontána na dvoře Hergetovy cihelny na Malé Straně. K nejnovějším přírůstkům patří obří stříbrná hlava Franze Kafky před obchodním centrem Quadrio u stanice metra Národní třída a kinetická socha Trifot před novou galerií Czech Photo Centre v Nových Butovicích. Ve smíchovském centru pro současné umění Futura uvidíte pětimetrové sousoší nahých zadnic dvou ohnutých mužských postav. Když budete mít štěstí, zahlédnete i jedno z nejstarších Černého děl, plastiku trabantu na nohách v zahradě německého velvyslanectví v Lobkovickém paláci na Malé Straně; socha symbolizuje exodus východních Němců přes velvyslanectví západního Německa v Praze v roce 1989. Další proslulé dílo Entropa je k vidění v plzeňské Techmanii.
 

Galerie pod širým nebem

K avantgardě měla Praha vždy velmi blízko, o tom svědčí i jedno z nejznámějších míst v centru metropole, Lennonova zeď. Jde o zeď Maltézské zahrady na severní straně Velkopřevorského náměstí na Malé Straně, plná nápisů a maleb na památku zpěváka Johna Lennona; zeď se v průběhu let nepřetržitě mění a nová díla mizí a přibývají. Originální street art a graffiti se objevují i na dalších místech Prahy, například v okolí Barrandovského mostu, na zdi poblíž tramvajové zastávky Těšnov nebo na opěrných zdech pod Letnou na nábřeží Edvarda Beneše. Hlavně v letních měsících jsou skvělým místem pro zábavu a akce všeho druhu náplavky Vltavy; najdete na nich tančírny, hospůdky, plovoucí bary i půjčovny kol a lodiček, to vše s výhledem na překrásné panorama Prahy.
 

Umění, kreativita a ikonická kavárna ve Vršovicích

Jako super místo kde bývá pořád nabito, označují návštěvníci NoD, experimentální prostorDlouhé třídě na Starém Městě. Dole je hudební klub, nahoře kavárna a galerie současného umění. Bavit se budete také v Holešovicích, kde na vás čekají Jatka78, chrám kreativity s ideálními podmínkami pro nový cirkus, tanec, nonverbální, alternativní a loutkové divadlo i domovská scéna Cirku La Putyka.
A pokud zatoužíte po dobré kávě, vyzkoušejte některou z pražských kaváren. Psali jsme o nich například tady, ale vy se vydejte o kousek dál, do Café V lese. Jde o kultovní podnik v Krymské ulici, který prý rozpoutal vlnu současného zájmu o pražskou čtvrť Vršovice. Kromě kávy se můžete těšit na bohatý kulturní program a retro interiér jako vystřižený ze 70. let.
 
Cross Club – ráj pro příznivce alternativní kultury

Cross Club – ráj pro příznivce alternativní kultury

Můžete si tu vybrat z rozmanité škály stylů od dubu a drum and bass přes reggae, ska, punk až po world music. Nejzajímavějším rysem Cross Clubu je jeho interiér, který se bez ustání proměňuje. Interiér je uměleckým zážitkem o práci se sklem, kovy, dráty, vnitřnostmi autobusů a zemědělských strojů. Do Crossu si můžete zajít i do kavárny a čajárny.

Klub Roxy

Klub Roxy

Stylová art-deco architektura prvorepublikového kina, vášeň pro hudbu a cit pro umění charakterizují dnes již legendární ROXY. Kde jinde než v ROXY najdete prostředí pro koncerty světové úrovně, divoké taneční večírky nebo společenské eventy.

Divadlo Na tahu – alternativní divadlo se zálibou v absurdním dramatu

Divadlo Na tahu – alternativní divadlo se zálibou v absurdním dramatu

Objevte malé alternativní divadélko Na tahu, které ve svém repertoáru uvádí převážně hry Václava Havla. Od roku 1975 se v inscenacích divadla na tahu vystřídalo více než stovka účinkujících, mezi nimi Ivan Havel, Petruška Šustrová či Ladislav Smoljak.

Morna Art Gallery – galerie mladých umělců

Morna Art Gallery – galerie mladých umělců

Galerie Morna se zaměřuje na mladé začínající umělce z DAMU a AVU. Uvidíte zde díla studentů scénografie, designu a fotografie.

Museum Montanelli v Praze – sbírky současného umění

Museum Montanelli v Praze – sbírky současného umění

Muzeum Montanelli je jedním z mála privátních muzeí v České republice, ale spíše než muzeem by se mělo nazývat galerií. Převážnou většinou výstav totiž tvoří sbírky současného umění. Zažijte atmosféru, kde se snoubí moderní umělecké styly s historií.

Galerie Jaroslava Frágnera a restaurace Klubu architektů

Galerie Jaroslava Frágnera a restaurace Klubu architektů

Nadace české architektury se snaží odborníkům i veřejnosti představovat architekturu v tom nejlepším světle. Jen málo galerií u nás se specializuje na prezentaci architektury. Pražská Galerie Jaroslava Fragnera je jednou z nich.

Galerie Křehký v Praze

Galerie Křehký v Praze

Galerie Křehký, kterou najdete na Praze 1, představuje prostřednictvím prodejních výstav a vlastní kolekce předmětů velmi osobní pohled na současný design, domov a svět předmětů vůbec.

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory o. p. s. vytváří v Praze ojedinělou platformu uměleckého provozu, která nabízí přímý kontakt s umělci všech oborů a otevírá možnost k navázání spolupráce s představiteli mezinárodních kulturních institucí.

Dům uměleckého průmyslu na Národní třídě – DUP36

Dům uměleckého průmyslu na Národní třídě – DUP36

Prosklená fasáda perly české funkcionalistické architektury Domu uměleckého průmyslu Svazu československého díla zářila nad pražskou Národní třídou od roku 1936. Postupně však začala chátrat a donedávna se jen sumtně a tiše rozpadala. Novou šanci dal budově kulturní klub DUP36 s divadlem X10.

Leica Gallery Prague

Leica Gallery Prague

Fotografická galerie v centru Prahy s galerijní kavárnou a knihkupectvím zaměřeným na fotografii. Cílem galerie je zvyšování povědomí o fotografii mezi širokou veřejností.