Úvod > Aktuality > Alternativa v Praze: galerie / kultura / kavárny
Kultura

Alternativa v Praze: galerie / kultura / kavárny

  • Vydáno19. března 2017
Užijte si Prahu jako živé centrum kulturního dění, plné mladých umělců, bohémských projektů a alternativních kulturních scén. Ukážeme vám zajímavá zákoutí, ikonické galerie a kulturní kluby, neobvyklá výtvarná díla i místa, kde se rádi scházejí studenti, umělci a intelektuálové.
Vedle velkých a rozlehlých galerií najdete v Praze desítky malých nezávislých podniků. Patří k nim třeba galerie 35m2, jejíž název je odvozen od místa vzniku – dvou nevelkých místností v přízemí činžovního domu na Žižkově.
 

Styl starého i moderního Žižkova

Tohle místo je navíc typické „2v1“ – do galerie 35m2 se totiž dostanete výhradně přes Café Pavlač, podnik, který o galerii pečuje. Ideální den k návštěvě? Třeba čtvrtek nebo pátek, kdy je pro veřejnost otevřen zdejší klub Pavlač. A rozhodně v sezoně, abyste si užili zdejší pověstnou zahrádku! Žižkov vůbec stojí za bližší prozkoumání; někdejší pražská periferie se proměnila ve čtvrť s osobitou atmosférou, která nezapře dělnickou minulost. Zatímco pro sportovce je hitem zrušená železniční trať, která se proměnila v cyklostezku, ve strmých ulicích objevíte řadu kulturních stánků. Mezi ně patří kino Aero s dokonale fungujícím filmovým klubem, galerie Prokopka, Žižkovské divadlo Járy Cimrmana nebo Palác Akropolis, neobvyklý svým stylem art deco a originálně upravený podle návrhů Františka Skály. Je pro vás takové dějiště koncertů příliš uhlazené a málo in? Pak se v hlavní sezoně vydejte na Nákladové nádraží Žižkov, největší a nejlépe zachovanou industriální památku na území Prahy, kde se pořádají pravidelné filmové projekce v letním kině, koncerty Hudba v kolejích, divadlo, workshopy a výstavy.
 

Umění na zdi a na zdech

Podobně jako staré žižkovské nádraží je kolejemi obklíčená také MeetFactory, nezávislé mezinárodní multifunkční centrum současného umění a líheň pražské alternativní kultury, plná originálních uměleckých nápadů. Její zakladatel David Černý ale zdaleka neomezil svou tvorbu do industriální budovy na Smíchově, jeho díla najdete po celé Praze. Patří mezi ně miminka šplhající po žižkovské televizní věži, Viselec neboli socha Sigmunda Freuda visící za jednu ruku nad Husovou ulicí na Starém Městě, socha svatého Václava sedící na břiše mrtvého koně v pasáži paláce Lucerna na Novém Městě anebo čurající fontána na dvoře Hergetovy cihelny na Malé Straně. K nejnovějším přírůstkům patří obří stříbrná hlava Franze Kafky před obchodním centrem Quadrio u stanice metra Národní třída a kinetická socha Trifot před novou galerií Czech Photo Centre v Nových Butovicích. Ve smíchovském centru pro současné umění Futura uvidíte pětimetrové sousoší nahých zadnic dvou ohnutých mužských postav. Když budete mít štěstí, zahlédnete i jedno z nejstarších Černého děl, plastiku trabantu na nohách v zahradě německého velvyslanectví v Lobkovickém paláci na Malé Straně; socha symbolizuje exodus východních Němců přes velvyslanectví západního Německa v Praze v roce 1989. Další proslulé dílo Entropa je k vidění v plzeňské Techmanii.
 

Galerie pod širým nebem

K avantgardě měla Praha vždy velmi blízko, o tom svědčí i jedno z nejznámějších míst v centru metropole, Lennonova zeď. Jde o zeď Maltézské zahrady na severní straně Velkopřevorského náměstí na Malé Straně, plná nápisů a maleb na památku zpěváka Johna Lennona; zeď se v průběhu let nepřetržitě mění a nová díla mizí a přibývají. Originální street art a graffiti se objevují i na dalších místech Prahy, například v okolí Barrandovského mostu, na zdi poblíž tramvajové zastávky Těšnov nebo na opěrných zdech pod Letnou na nábřeží Edvarda Beneše. Hlavně v letních měsících jsou skvělým místem pro zábavu a akce všeho druhu náplavky Vltavy; najdete na nich tančírny, hospůdky, plovoucí bary i půjčovny kol a lodiček, to vše s výhledem na překrásné panorama Prahy.
 

Umění, kreativita a ikonická kavárna ve Vršovicích

Jako super místo kde bývá pořád nabito, označují návštěvníci NoD, experimentální prostorDlouhé třídě na Starém Městě. Dole je hudební klub, nahoře kavárna a galerie současného umění. Bavit se budete také v Holešovicích, kde na vás čekají Jatka78, chrám kreativity s ideálními podmínkami pro nový cirkus, tanec, nonverbální, alternativní a loutkové divadlo i domovská scéna Cirku La Putyka.
A pokud zatoužíte po dobré kávě, vyzkoušejte některou z pražských kaváren. Psali jsme o nich například tady, ale vy se vydejte o kousek dál, do Café V lese. Jde o kultovní podnik v Krymské ulici, který prý rozpoutal vlnu současného zájmu o pražskou čtvrť Vršovice. Kromě kávy se můžete těšit na bohatý kulturní program a retro interiér jako vystřižený ze 70. let.
 
Galerie Křehký v Praze

Galerie Křehký v Praze

Galerie Křehký, kterou najdete na Újezdě, představuje prostřednictvím prodejních výstav a vlastní kolekce předmětů velmi osobní pohled na současný design, domov a svět předmětů vůbec.

Museum Montanelli v Praze – sbírky současného umění

Museum Montanelli v Praze – sbírky současného umění

Muzeum Montanelli je jedním z mála privátních muzeí v České republice, ale spíše než muzeem by se mělo nazývat galerií. Převážnou většinou výstav totiž tvoří sbírky současného umění. Zažijte atmosféru, kde se snoubí moderní umělecké styly s historií.

Klub Roxy

Klub Roxy

Stylová art-deco architektura prvorepublikového kina, vášeň pro hudbu a cit pro umění charakterizují dnes již legendární Roxy. Kde jinde než v Roxy najdete prostředí pro koncerty světové úrovně, divoké taneční večírky nebo společenské eventy.

Leica Gallery Prague

Leica Gallery Prague

Fotografická galerie v centru Prahy s galerijní kavárnou a knihkupectvím zaměřeným na fotografii. Cílem galerie je zvyšování povědomí o fotografii mezi širokou veřejností.

Galerie Jaroslava Fragnera a restaurace Klubu architektů

Galerie Jaroslava Fragnera a restaurace Klubu architektů

Nadace české architektury se snaží odborníkům i veřejnosti představovat architekturu v tom nejlepším světle. Jen málo galerií u nás se specializuje na prezentaci architektury. Pražská Galerie Jaroslava Fragnera je jednou z nich.

Cross Club – ráj pro příznivce alternativní kultury

Cross Club – ráj pro příznivce alternativní kultury

Můžete si tu vybrat z rozmanité škály stylů od dubu a drum and bass přes reggae, ska, punk až po world music. Nejzajímavějším rysem Cross Clubu je jeho interiér, který se bez ustání proměňuje. Interiér je uměleckým zážitkem o práci se sklem, kovy, dráty, vnitřnostmi autobusů a zemědělských strojů. Do Crossu si můžete zajít i do kavárny a čajárny.

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory o. p. s. vytváří v Praze ojedinělou platformu uměleckého provozu, která nabízí přímý kontakt s umělci všech oborů a otevírá možnost k navázání spolupráce s představiteli mezinárodních kulturních institucí.

Morna Art Gallery – galerie mladých umělců

Morna Art Gallery – galerie mladých umělců

Galerie Morna se zaměřuje na mladé začínající umělce z DAMU a AVU. Uvidíte zde díla studentů scénografie, designu a fotografie.

Divadlo Na tahu – alternativní divadlo se zálibou v absurdním dramatu

Divadlo Na tahu – alternativní divadlo se zálibou v absurdním dramatu

Objevte malé alternativní divadélko Na tahu, které ve svém repertoáru uvádí převážně hry Václava Havla. Od roku 1975 se v inscenacích divadla na tahu vystřídalo více než stovka účinkujících, mezi nimi Ivan Havel, Petruška Šustrová či Ladislav Smoljak.

Dům uměleckého průmyslu na Národní třídě – DUP36

Dům uměleckého průmyslu na Národní třídě – DUP36

Prosklená fasáda perly české funkcionalistické architektury Domu uměleckého průmyslu Svazu československého díla zářila nad pražskou Národní třídou od roku 1936. Postupně však začala chátrat a donedávna se jen sumtně a tiše rozpadala. Novou šanci dal budově kulturní klub DUP36 s divadlem X10.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura