Úvod > Co chcete dělat? > Prohlídková trasa Pod střechami chebských domů v Chebu
Památky

Prohlídková trasa Pod střechami chebských domů v Chebu

Turistické infocentrum města Chebu připravilo prohlídkovou trasu, která vás provede po půdách městských domů na chebském náměstí. Představí vám technickou památku vysoké historické hodnoty – krovy zkonstruované v různých staletích.
Chebské krovy jsou fenomén, který svým významem přesahuje hranice republiky a možná i střední Evropy. Na malé ploše zde najdeme konstrukce, které vznikaly v různých časových obdobích. Jsou zde krovy gotické, barokní, renesanční. Podobnou komplex jinde v republice nenajdeme. Je jich tu tolik, že by zde mohl na základě jejich pasportizace vzniknout historický atlas krovů. V Chebu je i nejstarší krov v České republice, kterou je konstrukce na františkánském klášteře. Lidé z celého světa sem mohou jezdit prohlížet, zkoumat a obdivovat um tehdejších stavitelů, kteří často práci odvedli bez jediného železného spoje.

Jedinečnou atmosféru při obdivování zručnosti tesařských mistrů přináší tato trasa, na níž můžete obdivovat a porovnat, jak se měnila jejich práce od čtrnáctého století do století devatenáctého. Start prohlídky je od chebského infocentra, trasu je třeba rezervovat předem, volné termíny naleznete na webu historickycheb.cz.

Návštěva jedinečné památky s průvodcem a výkladem v českém jazyce stojí 150 Kč za osobu. Sraz je vždy před turistickým infocentrem nejpozději 10 minut před termínem prohlídky. Prohlídka trvá zhruba hodinu a půl. Na jednu prohlídku se může vydat maximálně 20, minimálně však 7 osob. V případě nedostatečného počtu zájemců vám průvodci dají nejpozději dva dny předem na výběr jiný termín. V turistickém infocentru lze také objednat prohlídku s odborným průvodcem nebo rezervovat pro skupiny s minimálním počtem 8 osob vlastní termín.


Expozice modelů 2021

K současné prohlídkové trase po půdách domů na náměstí přibyde v roce 2021 další prohlídkový okruh, jehož základem bude dvacet modelů krovů jak z České republiky, tak i Německa, které městu věnoval pan Hauer z Parksteinu. Tyto modely by měly být vystavenyt v objektu špýcharu u klášterní zahrady, kde jsou navíc i nádherné dřevěné konstrukce, které budou výstavu doplňovat.
Zobrazit více

Provozovatel

Nadační fond Historický Cheb

nám. Krále Jiřího z Poděbrad 14
350 02 Cheb
Tel.:
+420 731 643 643
Email:
brabacova@cheb.cz
WWW:
https://tic.cheb....
GPS:
50,079044 12,371099
 
 

Vstupné

Cena: 150 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Bagel Lounge v Chebu

Bagel Lounge v Chebu

Cheb, Karlovarský kraj
Bagel Lounge Cheb

Bagel Lounge Cheb

Cheb, Karlovarský kraj
Pivni lok v Chebu

Pivni lok v Chebu

Cheb, Karlovarský kraj
Pivovar Pivní Skaut v Chebu

Pivovar Pivní Skaut v Chebu

Cheb, Karlovarský kraj