ÚvodKalendář akcíHudební a divadelní akceTre Violini – housle v proměnách staletí
Hudební a divadelní akce

Tre Violini – housle v proměnách staletí

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Středočeský kraj nebo navštivte Hudební a divadelní akce v celé ČR.
Nenechte si ujít jedinečný hudební zážitek s rodinným triem Tre Violini.
Zvučné tóny se budou linout z houslí rodinného souboru Tre Violini (Jitka Nováková, Miroslav Vilímec, Libor Vilímec) na sále Dobrovických muzeí 6. dubna 2023 v 18 hodin.

Program koncertu:
J. B. de Boismortier: Sonáta pro 3 housle (Modérement, Légerement, Gigue)
Jean-Marie Leclair: Sonáta e moll pro 2 housle (Allegro ma poco, Gavotte, Presto)
Josef Suk: Melodie (úprava pro 3 housle)
Ch. de Bériot: Duo concertante 1. věta (Moderato)
10min přestávka
Bohuslav Martinů:  Études faciles pro 2 housle (Andante, Moderato, Moderato)
Béla Bartók: Dueta pro 2 housle (výběr)
Niccolo Paganini: Kánon pro 2 housle
Niccolo Paganini: Caprice č. 20 a 13 s doprovodem 2. houslí
Jiří Teml: Tři pro tři (Allegretto, Lamento, Allegro giocoso) – psáno skladatelem pro Tre Violini

O Tre Violini:
Houslistka Jitka Nováková je těsně spojena s mladoboleslavským regionem. Mladoboleslavská rodačka prožila své mládí v nedalekých Němčicích. Do této obce i nyní pravidelně jezdí za svojí maminkou Jaroslavou Novákovou, která dlouhá léta učila na základní škole právě v Dobrovici. Zde chodila do školy též Jitka, v té době již houslistka, známá svým talentem. Její houslové základy položil otec Josef Novák, dlouholetý ředitel hudební školy v Mladé Boleslavi. Pod jeho vedením získala Jitka první úspěchy v celostátních soutěžích hudebních škol, vyhrála významnou soutěž Concertino Praga a stala se absolutním vítězem Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí. Pro svoje mimořádné nadání byla přijata ze základní školy rovnou do Hudební akademie múzických umění (HAMU v Praze). Nejvýznamnějším z dalších úspěchů pak byla 2. cena a titul laureáta v silně obsazené mezinárodní soutěži v Záhřebu, které v komisi předsedal světový houslista Henryk Szeryng. Jitka Nováková pak rozvinula bohatou sólistickou kariéru, natočila řadu gramofonových a rozhlasových snímků, za nahrávku francouzské hudby s klavíristou Josefem Hálou a Symfonickým orchestrem FOK pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka pro firmu Panton obdržela vyznamenání „Zlatý štít Pantonu“. Vedle své sólistické činnosti se Jitka Nováková věnovala a dosud věnuje pedagogické práci jako profesorka pražské konzervatoře.

Při studiích na HAMU se Jitka seznámila se svým pozdějším manželem, houslistou Miroslavem Vilímcem, který bezprostředně po studiu úspěšně vykonal konkurz do České filharmonie, kde zastával před 20 let funkci koncertního mistra. S tímto orchestrem vystoupil Miroslav Vilímec v mnoha sólových vystoupeních, mimořádně významným počinem bylo například provedení houslového koncertu Jana Kubelíka B dur pod taktovkou Václava Neumanna a za osobní přítomnosti autorova syna, slavného dirigenta Rafaela Kubelíka v sále. Miroslav Vilímec působí v České filharmonii dodnes a kromě toho se věnuje vlastní sólové činnosti, ve světové premiéře uvedl například houslový koncert Jakuba Jana Ryby.

Ve šlépějích svých rodičů pokračuje i jejich syn, Libor Vilímec. Někdejší odchovanec mladoboleslavské hudební školy ve třídě svého dědečka Josefa Nováka vyhrál řadu žákovských soutěží, pokračoval ve studiu na pražské konzervatoři ve třídě své maminky Jitky a posléze vyhrál konkurz do tzv. Akademie při České filharmonii. Po boku svého otce Miroslava se pak stal řádným členem orchestru, kde několik sezón vedl skupinu 2. houslí orchestru, dnes se zde zaměřuje především na členství v několika komorních souborech pod rámcem České filharmonie.

Vstupenky si můžete rezervovat na recepci Dobrovických muzeí.

Cukrové slavnosti v Dobrovických muzeích

Dobrovická muzea zvou na další ročník cukrových slavností, které se konají v sobotu 5. října od 10–16 hodin. Můžete se těšit na sladký jarmark plný stánků a šikovných řemeslníků.
Dobrovice, Středočeský kraj

Výstava Výtvarného sdružení Jana Dědiny Nymburk

Výstava obrazů Výtvarného sdružení Jana Dědiny Nymburk v Dobrovických muzeích.
Dobrovice, Středočeský kraj

Gravel series – cyklistické závody

Třetí ročník série akcí pro kola kategorie gravel kol. Součástí série jsou závody typu start – cíl, rallye s měřenými úseky, ultra distance i pohodové nezávodní vyjížďky ve výjimečných lokalitách.
Dobrovice, Středočeský kraj

Dětský sportovní den

Dětský sportovní den je věnován radosti z pohybu a společenskému setkání při příležitosti rozloučení s prázdninami! Na programu budou různé sportovní disciplíny a soutěže pro jednotlivé věkové kategorie a s drobnými cenami pro vítěze.
Kosořice, Středočeský kraj

Sanatorium Sonorum

Sanatorium Sonorum: festival nové hudby a zvukových umění s ambicí překonat tradiční hudební představy. Podporujeme výjimečné soudobé inovativní tvůrce a nabízíme prostor pro dialog a vzdělávání mimo kulturní centra.
Pěčice, Středočeský kraj

Alexander Hess – Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Příběhy československých letců, kteří v období 2. světové války bojovali proti nacistům na křídlech britského Královského letectva, nás nepřestávají fascinovat. Letecké muzeum Metoděje Vlacha představuje od 17. 4. do 30. 9. 2024 letce Alexandra Hesse.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Putování za rodokmenem Bedřicha Smetany

Výstava v Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích přibližuje rodopisné pátrání spojené s osobností Bedřicha Smetany. Základem výstavy jsou dva ilustrované genealogické stromy, nahlédnete i do rodinných fotografií.
Jabkenice, Středočeský kraj

Oldtimer Bohemia Rally 2024 v Mladé Boleslavi

Setkání automobilových veteránů bude přehlídkou technické dovednosti našich předků, řemeslné zručnosti a láskyplnosti současných majitelů starých vozidel, sportovním soupeřením i společenskou událostí s doprovodným kulturním programem.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Dobrovická muzea – prohlídkový okruh cukrovaru

Během řepné kampaně (říjen–prosinec) lze návštěvu Dobrovických muzeí spojit s prohlídkou do průmyslového závodu cukrovaru a lihovaru včetně vnitřních prostor.
Dobrovice, Středočeský kraj

Dobrovické muzeum plné cukru i lihu

Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice připravilo pro návštěvníky čtyři expozice ve třech prohlídkových okruzích, které je možné kombinovat.
Dobrovice, Středočeský kraj

Zámek Vinařice u Mladé Boleslavi

Zámek vznikl renesanční přestavbou původní tvrze, která v průběhu 16. století za Adama z Valdštejna probíhala ve dvou fázích. Později prošel zámek ještě barokní úpravou. V současné době se zde konají kulturní akce, svatby a můžete se zde i ubytovat.
Dobrovice, Středočeský kraj

Obec Holé Vrchy – centrum cyklistiky na Mladoboleslavsku

Malebná středočeská vesnička je částí obce Dobrovice u Mladé Boleslavi. Jde sice o malou vesničku, která ovšem stále žije. Ctí se tu lidové tradice jako je velikonoční řehtání, pálení čarodějnic či masopustní průvody. Velkou tradici zde má i cyklistika.
Dobrovice, Středočeský kraj

Chlum – naučná stezka pro rodiny s dětmi

Chlum se nachází v blízkosti okresního města Mladé Boleslavi a je vyhledávaným cílem pro delší procházky a aktivní odpočinek. Lokalita je výjimečná především četností přírodních zajímavostí a archeologických památek.
Nepřevázka, Středočeský kraj

Městský bazén Mladá Boleslav Štěpánka

Městský bazén s restaurací, wellness zónou, tobogány a jinými atrakcemi se nachází v příjemném prostředí parku Štěpánka v Mladé Boleslavi.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.
Jabkenice, Středočeský kraj

Galerie soch pod širým nebem v Mladé Boleslavi

Galerii soch můžete navštívit v zahradě Kliniky Dr. Pírka v Mladé Boleslavi. Cílem galerie je dostat do podvědomí českých lidí sochařské umění nejenom to české, ale i to celosvětové. V současné době je zde 19 soch z různých koutů světa, včetně pěti soch, které pocházejí z Čech.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrová homole z Polabí

Dnes se s homolemi cukru běžně nesetkáváme, a tak působí trochu exoticky. V současnosti se vyrábí snadněji než za dob našich prababiček a slouží především jako suvenýr. Stále se však jedná o ruční výrobu a její tvar připomíná počátky řepného cukrovarnictví.
Dobrovice, Středočeský kraj

Restaurace Štěpánka v Mladé Boleslavi

Nově otevřená moderní restaurace v netradičních prostorech. Nachází se ve 3. patře nové budovy Kliniky Dr. Pírka, přináší nádherný výhled na lesopark Štěpánka a potok Klenice.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

MG restaurace Mladá Boleslav

MG restaurace nabízí pokrmy z čerstvých ryb, mořských plodů, výběrových mas, domácích těstovin, sýrů, salámů a vynikající šunky.Restaurace reprezentuje italskou a českou kuchyni s důrazem na kvalitní, čerstvé a lokální suroviny.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Penzion Viva Residence

Viva Residence nabízí pobyt v krásném a klidném prostředí na okraji parku Štěpánka. Moderní interiéry, prvky z pohledového betonu, fasády z patinovaného modřínového dřeva, to je design, který vás bude provázet po dobu vašeho pobytu a který vznikl právě z inspirace okolní krajinou.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Hotel La Romantica

Luxusní Boutique hotel na pomezí Českého ráje s osobitou architekturou a jedinečnou atmosférou. Na své si zde přijdou nejen páry na romantické dovolené, ale i ti, kteří do Mladé Boleslavi přijeli za prací.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Hotel U Hradu

Hotel U Hradu kategorie superior se nachází na okraji Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi. Strategická poloha vám umožní navštívit nejen turistické památky jako je mladoboleslavský hrad a městský palác Templ, ale především užívat atmosféru této historické části Mladé Boleslavi.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Kavárna V břiše velryby – na kávu i na film

Navštivte kavárnu, kde se budete chtít scházet se svými blízkými a vychutnat si kávu z vlastní pražírny, pivo z minipivovaru Slepý krtek a k tomu domácí čerstvé sladkosti či zapečené bagety.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Restaurace Krušovická šalanda

Boleslavská Šalanda se nachází v samotném centru města na třídě Václava Klementa. Znalcům a milovníkům pěnivého moku nabízí skvěle ošetřená a s láskou čepovaná piva.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj