Husitské muzeum v Táboře otevře ve středu 21. února obnovenou expozici Husité. V rámci slavnostního večera bude představena i nová kniha Tábor III. Moderní doba 1781 – 1989.
Husitské muzeum v Táboře otevírá po rekonstrukci obnovenou expozici
Husité. Nová expozice je moderní, interaktivní a zároveň věrná muzejnímu poslání uchovávat a důstojně zprostředkovávat doklady o životě našich předků. Těšit se tak můžete na
předměty ze sbírek stejně jako na
multimediální prvky oživující husitskou minulost. Příběh husitství je vyprávěn v
deseti výstavních místnostech a sleduje vývoj od formování reformního hnutí v návaznosti na působení Jana Husa a jeho následovníků až po druhý život husitství v 19. a 20. století. Samostatnou kapitolu tvoří město
Tábor a jeho význam pro husitskou revoluci.
Expozice nezapomíná ani na děti či návštěvníky se specifickými potřebami. Součástí expozice jsou hry, kvízy, skládačky, rekvizity, modely, pro zrakově postižené je připravena haptická linka, která je provede celou expozicí. Stěžejní popisky jsou v Braillově písmu, o zbytek se postarají nahrávky v audioguidech, které budou k dispozici v několika jazycích včetně znakového jazyka. Texty k expozici jsou převedeny také do české znakové řeči. Prostory jsou bezbariérové, takže bez omezení se dovnitř dostanou i vozíčkáři.
Pro zájemce jsou k dispozici audioprůvodce 11 jazycích: angličtina, němčina, nizozemština, francouzština, ruština, japonština, korejština, maďarština, španělština, čeština s videostopou ve znakové řeči pro neslyšící.
Expozice bude slavnostně otevřena
ve středu 21. února od 17 hodin. Doprovodný program zahrnuje komentované prohlídky nové expozice i středověkou hudbu Dei Gratia.
Představena bude kniha
Tábor III. Moderní doba 1781–1989 (3. díl vědeckých dějin Tábora, autorsý kolektiv Lukáš Fasora, Miroslav Novotný, Jaroslav Šebek, Jitka Vandrovcová, Lenka Vandrovcová, Jiří Vaníček, vyd. NLN a Husitské muzeum, Praha 2023).