Úvod > Kalendář akcí > Romantická záře Oybin a Fara Krásná
Výstavy

Romantická záře Oybin a Fara Krásná

V Kittelově domě je od 1. 5. 2022 k vidění nová výstava. Její téma je vlastně dvojjediné. Oba základní náměty budou představeny dále. Co je ale pro společné, to jsou naše památky.
Výstava vznikla ve spolupráci s Obcí Oybin, proto nepřekvapí, že prvním hlavním tématem je tamní hrad a klášter. Co je novinkou, je to, že tato památka je představena očima romantických malířů, kteří tuto památku již od přelomu 18. a 19. století poznávali a zobrazovali velmi osobitým způsobem. Na cestu do Oybinské minulosti se proto můžeme vydat se světoznámými umělci, kteří hrad a klášter jezdili malovat již od konce století osmnáctého.  Slovo romantizmus je totiž odvozeno od slova "román". To vyjadřovalo skutečnost, že po harmonickém umění klasicismu se od počátku 19. století objevil novelistický způsob zobrazení, vystupňovaný ve svém výrazu. Působil na emoce a zasáhl psychiku čtenáře nebo diváka. Stejně jako dříve na antiku se nově umělci orientovali na idealizovaný středověk. Dávný a od přelomu 18. a 19. století teprve objevovaný hrad a klášter Oybin se tak stal námětem pro celou řadu výtvarných umělců.

Druhé téma je pak krásenská katolická fara. Ta byla postavena již v 18. století, díky Janu Josefu Antonínu Eleazarovi Kittelovi, jak bývalo u všech staveb na Krásné téměř pravidlem.  Na rozdíl od opravovaného kostela sv. Josefa a opraveného Kittelova domu tato památka na rekonstrukci teprve čeká. Právě to, co rekonstrukcím předchází, tedy průzkumy a projektová příprava je pak na výstavě zobrazeno.  Jsou zde nastíněny možné směry, jak bychom mohli při její rekonstrukci a následném využití postupovat.  Výstava představuje několik vybraných architektonických studií, z celkového množství 14 zpracovaných prací.

Architektonické dílo, obzvláště v podání Studia vernakulární architektury, které se věnuje venkovské architektuře, spojuje svět vědy, vědecké hodnocení a využití pramenů minulosti, se snovým uměním, jak to činí i malíři romantizmu. Vniklé studie se pak stanou podkladem pro další tvorbu architekta, který celou akci dovede do výsledné podoby rekonstrukce.

Výstava je ale pouze malou ochutnávkou k obou představeným tématům. O romantizmu na Oybině i o rekonstrukci fary v Krásné i o spoustě dalších zajímavostech se lze dočíst v nové publikaci o malířství romantizmu, jejíž vydání lze očekávat v nejbližší době.

Výstava bude k vidění v Kittelově domě v květnu a první červnový týden. Poté bude přenesena do Oybina, kde bude otevřena od 15. 6. 2022 v místním domě hostů – informačním centru.

 Společným rysem a vlastně cílem širšího snažení společného týmu z Pěnčína i Oybina  je propagace společného území Pěnčín/Krásná/Oybin, v tomto případě s jeho historií, současností a vizemi do budoucnosti, což je předpokladem pro vyvážený a udržitelný rozvoj cestovního ruchu v tomto území.

Cílem je přispět ke zlepšení informací obyvatelstva a návštěvníků o společné historii, současnosti a plánovanému rozvoji v budoucnosti. Věříme, že společná propagace také upevní přeshraniční kontakty mezi partnery projektu.

Provozovatel

Kittelovo muzeum p.o.

Krásná 10
468 21 Pěnčín
Tel.:
+420 488 588 695
Email:
sedlak@pencin.cz
WWW:
www.pencin-zittau.eu
GPS:
50,694876 15,215358
 
 

Vstupné

Cena: 70 Kč

Snížená cena: 50 Kč

Rodinné vstupné: 50 Kč

Poznámka:Venkovní část výstavy zdarma, volně přístupná.

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion U Potůčku ve Smržovce

Penzion U Potůčku ve Smržovce

Smržovka, Liberecký kraj
Apart Hotel Jablonec

Apart Hotel Jablonec

Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj