Úvod > Kalendář akcí > Příroda a ekologie > Pozorování meteorického roje v Táboře
Perseidy
Příroda a ekologie

Pozorování meteorického roje v Táboře

Letošní pozorování meteorického roje Perseidy bude silně ovlivněno svitem Měsíce, který bude v době pozorování meteorického roje krátce po úplňku a na obloze po celou noc. Sraz účastníků je na autobusové zastávce Tábor – Náchod (stanice konečná, poblíž čerpací stanice EuroOil).
Maximum roje nastane ve 2 hodiny ráno dne 13. srpna 2022. Při pozorování meteorického roje můžeme spatřit až 100 meteorů za hodinu. Let meteorů je velmi rychlý, protože zrníčka křehkého kometárního materiálu vstupují do atmosféry rychlostí 60 km za vteřinu. Mateřským tělesem meteorického roje je krátkoperiodická kometa 109 P/Swift-Tuttle, která byla objevena roku 1862 a naposledy nás navštívila v roce 1992 (kometa s periodou přibližně 134 let opět přiletí ke Slunci v roce 2126). Jako první prokázal přímou souvislost mezi meteorickými roji a kometami italský astronom Giovani Schiaparelli ve druhé polovině 19. století.

První záznam o pozorování meteorického roje Perseidy je z roku 36 našeho letopočtu v Číně, další zmínky pocházejí ze 3. století v souvislosti s umučením svatého Vavřince, který byl jedním z církevních hodnostářů strážících majetek v Římské říši. Při pronásledování křesťanů prý neuposlechl příkaz krutého římského císaře Valeriána odevzdat církevní majetek vládci a raději ho rozdal chudým. Několik dní po jeho popravě dne 10. srpna 258 začaly podle lidí z nočního nebe padat třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako "slzy svatého Vavřince".

V letošním roce se opět pokusíme pozorovat Perseidy v lokalitě Tábor – Náchod poblíž mostu "pětimostí" za Malým Jordánem. Sraz všech zájemců je dne 12. srpna 2022 v 21 hodin na autobusové zastávce Tábor – Náchod (stanice konečná, poblíž čerpací stanice EuroOil). Vezměte si s sebou světlo na svícení při chůzi po polní cestě, deku, prostředky proti komárům, teplejší oblečení.

A když neuvidíme meteory, tak se podíváme na Měsíc a další zajímavé vesmírné objekty.
 

Provozovatel

Městská knihovna Tábor

Jiráskova 1775
390 01 Tábor
Tel.:
+420 381 200 587
Tel.:
+420 778 412 980
Email:
knihovna@mkta.cz
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
www.knihovnatabor.cz
WWW:
https://www.kniho...
GPS:
49,413322 14,667814
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Toulava
Město:
Tábor
Tipy na výlet:
Tábor a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Čertoviny

Uličky Starého Města zaplní družiny Mikuláše s čerty a anděly.
Tábor, Jihočeský kraj

Mikulášským vlakem po Bechyňce

Opět vyrážíme z Tábora do Bechyně v doprovodu Mikulášů, andělů i čertů a to v sobotu 3. prosince 2022! Těšit se můžete na partu Mikulášů, andělů i čertů, nadílku ve vlaku a otevřenou remízu s modelovým kolejištěm v Bechyni!
Tábor, Jihočeský kraj

Vánoce ve světě

Tradiční vánoční výstava.
Tábor, Jihočeský kraj

Staročeský vánoční trh v Táboře

Tradiční vánoční trh v kulisách historického centra.
Tábor, Jihočeský kraj

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR

Botanická zahrada v Táboře je druhou nejstarší botanickou zahradou v ČR. Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné.
Tábor, Jihočeský kraj

Zážitková karta Toulavka

Vezměte do rukou zážitkovou kartu turistické oblasti Toulava, od Tábora až k nám... a vydejte se objevovat Toulavu se spoustou výhod. Karta, kterou si vyzvednete zdarma v podobě papírové brožury na infocentrech, nebo se zaregistrujete do karty online, nabízí více než 50 bonusů a slev.
Tábor, Jihočeský kraj

Hotel Palcát v blízkosti historického centra Tábora

Hotel nabízí svým klientům velmi široké možnosti při pořádání konferencí, firemních setkání, veletrhů, team building a jiných společenských akcí. Díky své vybavenosti a velikosti konferenčních a wellness prostor patří hotel Palcát k největším kongresovým centrům v Jihočeském kraji.
Tábor, Jihočeský kraj

Safari herna v Táboře

Herna pro děti s možností občerstvení pro doprovod.
Tábor, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivní stezka Toulavy

Devět regionálních pivovarů i restaurace, kde regionální piva čepují, propojuje Pivní stezka Toulavy. Stačí přitom ochutnat 6 různých místních piv a získáte speciální půllitr pivní stezky.
Tábor, Jihočeský kraj

Výběr – koloniál a kafe bez zbytečných obalů

Obchod s dobrými potravinami bez zbytečných obalů a kavárna s výběrovou kávou v Táboře.
Tábor, Jihočeský kraj

Kávová zastávka v Táboře

Čerstvá výběrová káva z českých i zahraničních pražíren. Baví nás vše, co je dobré a hlavně kvalitní.
Tábor, Jihočeský kraj

Moccacafé Tábor – sweet shop & coffee bar

Cukrárna a coffee bar v Táboře vás nadchne. Mimo vynikající kávy si tu můžete dát řemeslnou zmrzlinu, domácí dorty a dortíky. Nechybí samozřejmě ani slané dobroty.
Tábor, Jihočeský kraj