Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Pavel Toman a Josef Macek – Tvary a barvy
Výstavy

Pavel Toman a Josef Macek – Tvary a barvy

Výstava představuje průřez tvorbou dvou výrazných jihlavských osobností, pedagogů a výtvarníků, ale především dlouholetých přátel – sochaře Pavla Tomana a malíře Josefa Macka.
Pavel Toman
Jihlavský rodák Pavel Toman (nar. 23. 1. 1956) je nejen pedagog, významný organizátor kulturního života v Jihlavě a dlouholetý předseda Spolku výtvarných umělců Vysočiny,               ale především sochař. Vystudoval Filozofickou fakultu UJEP v Brně, obory psychologie-ruština-dějepis. Jeho pedagogická činnost je spjata s jihlavskou Střední školou stavební, kde působil jako učitel a také její ředitel. Svoji sochařskou tvorbu zahájil drobnými šperky a miniaturami, postupně pak přecházel k rozměrnějším dílům a abstraktním skulpturám. I když na počátku experimentoval s různými materiály, zaměřil se později téměř výhradně na dřevo, které nejvíce odpovídá jeho tvůrčím záměrům, a které někdy kombinuje s kovem nebo přírodním kamenem. Vznikají tak většinou rozměrnější sochy abstraktních i organických tvarů, tematicky odrážející jeho zájem o vznik života, nekonečnost prostoru, působení přírodních živlů, ale   i zachycení emočních stavů a plynutí v čase. Od roku 2001 je členem Spolku (dříve Sdružení) výtvarných umělců Vysočiny, jehož vedení později převzal právě po Josefu Mackovi. Na svém kontě má řadu individuálních i skupinových výstav doma i v zahraničí.
 
Josef Macek
Mezi významné osobnosti Vysočiny neodmyslitelně spojené s Jihlavou patří také malíř, grafik a pedagog Josef Macek (12. 3. 1936 – 20. 2. 2021). Narodil se v Sázavě u Žďáru nad Sázavou, po maturitě na gymnáziu v Novém Městě na Moravě vystudoval v letech 1959–1963 jihlavský Pedagogický institut s aprobací český jazyk, dějepis a výtvarná výchova. V Jihlavě poté trvale zakotvil a věnoval se dlouhá letá právě pedagogické činnosti, tu od 80. let obohatil o vlastní výtvarnou tvorbu, která jej naplňovala pocitem volnosti, svobody a seberealizace. Vzdělání uměleckého směru získal především u jihlavských výtvarníků Josefa Kose, Josefa Bulanta, Karla Hyliše a Aloise Toufara. V Mackově abstraktní tvorbě se odráží zejména jeho vztah ke krajině, zájem o problematiku lidského bytí a vlastní prožívání skutečnosti. Jeho důmyslně promyšlené malířské kompozice se vyznačují spontánním malířským rukopisem plným dynamiky, tvarovou stylizací a expresívní barevností. Od roku 1985 byl členem Sdružení výtvarných umělců Vysočiny (při Unii výtvarných umělců ČR), kterému také několik let předsedal. Také jeho výstavní činnost ať už spolková, kolektivní nebo autorská je velmi bohatá.

kurátorka Jana Bojanovská

Provozovatel

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Masarykovo náměstí 24
586 01 Jihlava
Tel.:
+420 567 301 680
Email:
ogv@ogv.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.ogv.cz
GPS:
49,393954 15,592073
 
 

Vstupné

Cena: 40 Kč

Snížená cena: 20 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Šárka Trčková a její „žáci“

Plzeňská rodačka – malířka a grafička Šárka Trčková (1965–2015) bude sice vždycky patřit mezi vizuální umělce, jejichž život se naplnil příliš brzy, ale její práce přesto nese všechny znaky úplné a soustředěné výpovědi.
Jihlava, Kraj Vysočina

Nazlı Kaya – Mimochodem

Nazlı Kaya (*1980) v Ankaře získala bakalářský titul jako grafička, ve Zlíně vystudovala animaci a absolvovala audiovizuální studia na FAMU. Je autorkou animovanýchi dokumentárních filmů, které tvoří společně s Tomášem Doruškou.
Jihlava, Kraj Vysočina

Magdaléna Manderlová – A všechno je náhle pták a chce odletět

Zvuková esej doplněná o několik objektů zachycuje proud vzpomínek vyvolaných poslechem hlasů rorýsů. Kompozice je sestavená z terénních nahrávek, mluveného slova a z útržků písní.
Jihlava, Kraj Vysočina

Nekonečný svět fantazie Pavla Čecha

Výstava představí rozsáhlou a velmi rozmanitou tvorbu jednoho z nejosobitějších českých výtvarníků současnosti.
Jihlava, Kraj Vysočina

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě – expozice světového skladatele

V domě Gustava Mahlera v Jihlavě je místěna expozice tohoto světově proslulého dirigenta a hudebního skladatele s názvem Gustav Mahler a Jihlava. Expozice dokumentuje prostředí, v němž Mahler prožil své mládí, zdroje jeho tvorby i pozdější vzájemné vztahy s Jihlavou.
Jihlava, Kraj Vysočina

Dům Gustava Mahlera – expozice Jana Koblasy

Jihlavská Znojemská ulice se v roce 1860 na patnáct let stala domovem jednomu z největších hudebních velikánů – Gustavu Mahlerovi. Drobná expozice nabízí nápaditý pohled na Koblasovu tvorbu.
Jihlava, Kraj Vysočina

Galerie Nonstrop – výstavy pod širým nebem

Třetí nejužší ulička v České republice se proměnila v galerii. Ulice je široká jen 180 centimetrů a teď se v ní budou každého čtvrt roku střídat výstavy umělců.
Jihlava, Kraj Vysočina

Kostel sv. Jakuba Většího v Jihlavě

Stavba kostela byla zahájena před polovinou 13. století. V květnu 1257 byl kostel vysvěcen a zároveň sem byla přenesena fara. Počátkem 14. století byla postavena severní věž, která slouží dnes jako věž vyhlídková – její výška je 63 m.
Jihlava, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna Cafe Ignác

Cukrárna-kavárna vznikla v prostorách bývalé jezuitské koleje, což ve velké míře určuje její ráz. Krásné klenby, bytelné kamenné zdi a stylová okna jsou citlivě a vkusně doplněny ostatním zařízením a moderním barem, což dohromady vytváří příjemné a pohodové prostředí.
Jihlava, Kraj Vysočina

Skrz naskrz – pivní bar Jihlava

Pivní bar v centru Jihlavy s prosluněnou zahrádkou na městských hradbách. Na čepu piva z pivovaru WildCock a dalších minipivovarů. Dále vína z moravského sklípku, koktejly, grilované klobásy a tlačenka z lokálního řeznictví.
Jihlava, Kraj Vysočina

Mamma Mia Caffe

Milujeme skvělou kávu, výborné jídlo a také italskou Neapol s její nezapomenutelnou atmosférou, a proto vám chceme tuto zkušenost přenést k nám. Naše kavárna je tak místem, kde se snažíme toto vše spojit.
Jihlava, Kraj Vysočina

Penzion Joštovka v Jihlavě

Malý, vkusně zařízený penzion rodinného typu vzdálený pouze 100 metrů od masarykova náměstí v Jihlavě.
Jihlava, Kraj Vysočina