Úvod > Kalendář akcí > Pálená hlína v historických stavbách Moravy
Vodojem na Žlutém Kopci, Brno
"> Vodojem na Žlutém Kopci, Brno
12.10.
3.4.
Přidat foto
Výstavy

Pálená hlína v historických stavbách Moravy

Pálená hlína v historických stavbách Moravy je nová výstava Technického muzea v Brně, která představí počátek užívání cihel ve středověku – v městech, šlechtických sídlech, sakrálních stavbách i vývoj cihlové architektury v dalších staletích.
První využití pálené hlíny ve stavitelství na Moravě lze doložit díky stopám římského osídlení v lokalitě Burgstall poblíž Pasohlávek. „Stavební keramika (pálená hlína) je bezesporu materiál, který asi nejzásadněji a historicky nejdéle pomáhal vytvářet architektonickou podobu nejen stavebních objektů všeho druhu,“ říká Radek Slabotínský, garant výstavy. „Ze starověkých civilizací se o rozvoj využití stavební keramiky jednoznačně nejvíce zasloužil antický Řím. A pokud se budeme držet zejména prostoru Moravy, po Burgstallu se sem cihly, dlažby, střešní krytiny naplno vrací ve 13. století.“ Vývoj použití pálené hlíny ve stavitelství následně pokračoval do 20. století. V té době začaly totiž keramiku nahrazovat nové technologie (např. železobeton).

Návštěvníci výstavy se na 25 grafických panelech seznámí s historickými stavbami na Moravě, ať už s brněnskými industriálními stavbami z období elektrifikace Brna, jako je např. elektrárna pro první plně elektrifikované divadlo v Evropě – Mahenovo divadlo – ve Vlhké ulici či městská elektrárna v Plynárenské ulici, tak i se sakrálními stavbami cihelné gotiky v podobě baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně a s podzemními zděnými vodojemy v Brně na Žlutém kopci, Špilberku a Petrově. Z mimobrněnských industriálních staveb výstava představí např. barokní bastionovou pevnost s pekárnou v Olomouci, baťovskou architekturu Zlína, strojírenské provozy a důl Jindřich na Ostravsku.

Vizuální vjemy z výstavy podpoří trojrozměrné exponáty cihel pro zdění, střešní krytiny a dlažby i méně známých druhů cihel, jako jsou klenačky, půdovky, komínovky, vápnitopísčité či nepálené cihly. Pozornost návštěvníků upoutají rovněž cihly kolkované, které jsou opatřeny značkami výrobců. Dobovou atmosféru navodí ukázky zednického a cihlářského nářadí, dioramata s tématem výroby cihel a zednického řemesla, ale i 3D modely staveb cihelny, kruhové pece a řetězového mostu.
Zobrazit více

Provozovatel

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105
612 00 Brno
Tel.:
+420 541 421 411
Email:
info@technicalmus...
WWW:
https://www.tmbrn...
GPS:
49,228157 16,581443
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Vstupné

Cena: 130 Kč

Snížená cena: 70 Kč

Rodinné vstupné: 320 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Vista v Brně

Hotel Vista v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Butcherʼs grill & pasta

Butcherʼs grill & pasta

Brno, Jihomoravský kraj
Exotický catering

Exotický catering

Brno, Jihomoravský kraj
Penzion Královská cesta

Penzion Královská cesta

Brno, Jihomoravský kraj