Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Oktavián Kinský Memoriál
Parforsní hon
Společenské akce

Oktavián Kinský Memoriál

V sobotu 8. října, den před konáním Velké pardubické steeplechase, vás srdečně zveme do zámeckého parku Karlovy Koruny v Chlumci nad Cidlinou. Do místa, kde to všechno začalo.
Bez honu by totiž nebylo Velké pardubické. Nejslavnější české dostihy typu steeplechase se na sklonku 19. století vyvinuly z takzvaného parforsního honu, jemuž se věnovali především představitelé vyšší třídy.

Parforsní hony (z francouzského výrazu par force, česky silou) se zrodily ve Francii na dvoře Ludvíka XIV. a do českých zemí pronikly ve druhé polovině 17. století. První parforsní hon v Čechách podle anglického vzoru uspořádal v Chlumci nad Cidlinou hrabě Oktavián Kinský. Cílem lovu přestalo být ulovení štvané zvěře, hon se stal vznešenou společenskou a sportovní událostí za doprovodu fanfár a diváků v historických kočárech. V dalších letech se parforsní hony konaly na dalších místech v Čechách a o pět let později také v Pardubicích, kde se vyvinuli do dostihových závodů. První dostih se se zde běžel v roce 1874.

V zámeckém parku Karlovy Koruny budete mít v sobotu 8. října možnost spatřit řazení jezdců, jejich odjezd na hon a návrat za doprovodu loveckých fanfár. Nenechte si ujít tuto jedinečnou podívanou, kterou navíc zpestří připravený program v podobě výstavy koní Kinských, ukázky póla v podání Aviator Polo Club nebo historické prohlídky zámku s Oktaviánem Kinským a Latou Brandisovou.

TEMATICKÝ DEN NA ZÁMKU – PROGRAM:
10:00 zahájení historických prohlídek zámku s Oktaviánem Kinským a Latou Brandisovou (v každou celou hodinu až do 16:00)
11:00 Odjezd ze zámku na parforsní hon "Memoriál Oktaviána Kinského"
14:00 Výstava koní Kinských v zámeckém parku
15:00 Ukázka póla v zámeckém parku (Aviator Polo Club)
cca 16:00 Návrat z parforsního honu s loveckými fanfárami
 

Provozovatel

Kinský dal Borgo, a.s.

Pražská 1
503 51 Chlumec nad Cidlinou
Tel.:
+420 702 196 501
Email:
zamek@kinsky-dal-...
Email:
marketing@kinsky-...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.oktav...
WWW:
https://www.karlo...
GPS:
50,158983 15,451160
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

Poznámka:Program v parku zdarma. Prohlídky zámku dle ceníku.

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Vánoční prohlídky na zámku Karlova Koruna

Během prosincových adventních nedělí 4. 12., 11. 12. a 18. 12. 2022 máte možnost navštívit náš zámek a užít si jedinečnou atmosféru vánočně vyzdobených interiérů.
Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj

Vánoční prohlídky na zámku Karlova Koruna

Během prosincových adventních nedělí 4. 12., 11. 12. a 18. 12. 2022 máte možnost navštívit náš zámek a užít si jedinečnou atmosféru vánočně vyzdobených interiérů.
Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj

Sladká vůně vánoc v kostelíku Nejsvětější Trojice

Přijďte se předvánočně namlsat! Městské muzeum Loreta vás zve na adventní výstavu do kostela Nejsvětější Trojice v Chlumci n. C. Od 16:00 zahajujeme malým varhanním koncertem, který zazní ještě jednou od 18:00. Výstava je zaměřena na perník a vánoční cukroví. Nechybí ani betlémy a vánoční zvyky.
Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj

Expozice betlémů v muzeu hraček Stuchlíkovi

Od prosince bude v muzeu hraček Stuchlíkovi k vidění i nevídaná rozsáhlá sbírka betlémů p. Ondřeje Vávry.
Nový Bydžov, Královéhradecký kraj

Anglický park v Chlumci nad Cidlinou – park s francouzskou zahradou a oranžerií

V okolí zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou najdete park, který byl založen stejně jako zámek v letech 1721–23 podle projektu barokního architekta Giovanniho Santiniho-Aichela. Zahrada byla nejdříve koncipována jako barokní, až později byla proměněna na krajinářský park.
Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Karlova Koruna je považována za jeden z vrcholů iluzivního baroka v Čechách. Plány na zámek zpracoval jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů italského původu Jan Santini Aichel.
Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj

Pohádková cesta zámeckým parkem v Chlumci nad Cidlinou

Každý zámecký park má za svou bohatě tepanou bránou nějaké tajemství. I my ho máme a rádi se s vámi o něj podělíme. V našem parku byl zaznamenán zvýšený výskyt tajemných postav – skřítků a víl. Tyto bytosti střeží park a pomáhají stromům v našem parku a vy je můžete potkat na pohádkové cestě.
Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj

Zahradní železnice v Chlumci nad Cidlinou

Železniční koutek za depem v sobě skrývá zašlou slávu železnice: historické značky, cedule, lucerny, spojky na kolejnice, štítky a další návěsti. Stezka s pěti zastávkami vás seznámí o historii ČHŽ a se systémem řepařských železnic v Polabí.
Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká restaurace Chlumec nad Cidlinou

Jen pár kroků od zámku Karlova Koruna, v příjemném prostředí u zámeckého parku, najdete Zámeckou restauraci. Hledáte-li vhodné místo s výbornou kuchyní a pravou italskou pizzou na dřevě, přijďte rovnou k nám.
Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj

Penzion Alwin – místo hvězdných nocí

V malebném koutě východních Čech najdete Penzion Alwin, který leží necelé 2 km za Chlumcem nad Cidlinou v lokalitě zvané "Amerika". Nejen pro milovníky přírody a zvířat, ale i pro všechny, kteří mají rádi pohodu, klid a dobré jídlo je zde připraveno ubytování i posezení v typicky venkovském stylu.
Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj

Glamping u hraběte Kinského s nádechem safari v oboře Kněžičky

Ticho a klid s výhledem na rybník Žehuň nabízí prastará lovecká obora Kněžičky hraběte Francesco Kinského dal Borgo. Ten zde nabízí ubytování v luxusním stanu.
Kněžičky, Středočeský kraj

Restaurace Konírna

Restaurace se nachází za kulturním domem v Městci Králové.
Městec Králové, Středočeský kraj