!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zahradní železnice v Chlumci nad Cidlinou
Zahradní železnice v Chlumci nad Cidlinou
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Zážitky

Zahradní železnice v Chlumci nad Cidlinou

Železniční koutek za depem v sobě skrývá zašlou slávu železnice: historické značky, cedule, lucerny, spojky na kolejnice, štítky a další návěsti. Stezka s pěti zastávkami vás seznámí o historii ČHŽ a se systémem řepařských železnic v Polabí. Součástí této připomínky je vůz o rozchodu 250 mm "řapák".
Mimo kolejí zde můžete zhlédnout i muzeum železnic. Vystaveny jsou lucerny, lampy, číslice a štítky z lokomotiv, návěsti a značky z tratí. Dále si můžete projít stezku, která vás seznamí s Čiernohronskou železnicí s rozchodem 250 mm. Dříve se takto uzoučké rozchody používaly hlavně v cihelnách, průmyslu, lomech, dolech, cukrovarech, na stavbách, ale také v lesích pro dopravu dřeva - tzv. lesní železnice.

Chlumecká zahradní železnice je občanské sdružení v Chlumci nad Cidlinou. Jako vstupenku obdržíte lepenkové jízdenky. Jízdenka je vytažena z ternionu (zásobník na jízdenky) dále je v kompostéru vyražen datum a v poslední fázi je cestujícímu jízdenka štípnuta historickými kleštičkami. CHZŽ dále vlastní 500 ks lepenkových jízdenek ČSD - tyto jízdenky jsou k nahlednutí pouze na požádání z důvodu zamezení poničení a vyblednutí.

V dnešní době je součástí CHZŽ i rozšířené LGBčko - rozsáhlé kolejiště není fiktivní, jedná se zde o modely skutečných úseků, stanic, tunelů a mostů ze Švýcarské RhB.

Další zajímavostí je pojizdný model motorového vozu ČSD M152.0500 v měřítku 1:10 na trati o rozchodu 150 mm. Model lesní železnice v Čiernom Balogu (která přepravovala dřevo od roku 1909 do roku 1982) najdete v měřítku cca 1:3 - 250mm. Na trati je několik prvků z lesních železnic - lesíky, koleje přibity skoby, typické mosty i vozidla. Zastávky a nákladiště jsou pojmenovány podle ČHLD. Nechybí ani lokomotiva BNE 20 -  typ  "gebuska" a maketa parní lokomotivy U34.901. Vůz byl vyroben v měřítku 1:2.

Trať 600 mm je unikátní průmyslový rozchod s cihelnami, lomy, doly, železárnami, cukrovarnickou dráhou a  dvěma unikátními symetrickými výhybkami. Vláček uveze 4 dospělé osoby. Vagonek vozí motorová lokomotiva BN60JW s motorem JAWA 250. Trať má 2 větvě - celkem cca 150 m kolejí. Jsou to tedy dvě samostatné tratě, které se na začátku a na konci zahrady spojí do jedné.

Malá Albula - zahradní kolejiště pod širým nebem, budované, modelované a provozované podle skutečné úzkorozchodné železnice - Rétské dráhy ( RhB ) v jihovýchodním Švýcarsku - regionu Graubünden, nedaleko světoznámého střediska nejenom zimních sportů, Svatého Mořice. Na 200 m kolejí rozchodu 45 mm je
ztvárněn aktraktivní úsek impozantní horské trati, která je zapsána i na seznamu kulturního dědictví Unesco. Jedná se o Albulabahn, od výhybny Muot spirálovými tunely a Albula viadukty na vrcholovou stanici Preda a dále Albula tunelem do stanice Spinas. Návštěvníkům naší Malé Albuly je při modelovém provozu poskytován i reproduktorovaný doprovodný komentář. Na kolejišti jezdí, stejně jako v reálu na Velké Albule ( RhB ) dva Regio expresy Chur - St. Moritz - Chur, Bernina expres, Glacier expres, elektrická jednotka Allegra, nákladní vlak i vyhlídkový vlak Erlebniszug Albula. I infocentru Albula, z jehož terasy je výhled na kolejiště a je zde i možnost občerstvení, je výstava fotografií, plakátů , DVD projekce a velké množství info materiálů o Velké Albule ( RhB ) i Švýcarsku všeobecně.
 
Rozchod 250mm je od roku 2017 na Chlumecké zahradní železnici opět v provozu. Vláček jezdí pro děti téměř po celé zahradě a také projíždí zalesněným úsekem a plánujeme postavit také most. Na konci tratě je depo, kde je deponována lokomotiva a vozy. Největší vůz je tzv. řepák - zmenšená replika vozu z cukrovarnické dráhy v Dymokurech. Vůz má původní spřáhla. Spolu s mašinkou tohoto rozchodu zde stojí velká lokomotiva na rozchodu 600mm - tento rozchod je v rekonstrukci, ale vozidla jsou vystaveny. U nástupiště stojí mechanický semafor a závory, které jsou funkční na kliku. Tyto exponáty jsou skutečné z velké železnice. U depa jsou také různé značky, štítky a cedule ze skutečných lokomotiv a tratí.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 26. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace na terase zámku Karlova Koruna

Restaurace na terase zámku Karlova Koruna

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecko
Zámecká restaurace Chlumec nad Cidlinou

Zámecká restaurace Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecko
Penzion Alwin - místo hvězdných nocí

Penzion Alwin - místo hvězdných nocí

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecko