Úvod > Kalendář akcí > Moře u Mělníka
Stejně jako ve dvou předchozích letech, promění se i letos Mělnická náplavka v přímořské letovisko. Uskuteční se zde totiž festival kultury, chutí a vůní pro celou rodinu s názvem Moře u Mělníka. Letos bude akce dokonce pětidenní a těšit se na ni můžete ve dnech 5. – 10. července.
Přijeďte si užít dny plné divadelních představení, koncertů, tvůrčích dílen a skvělého jídla.
 
Divadelní představení na vodě i na souši
 
Těšit se můžete na kulturní vystoupení, z nichž se některá odehrají na lodi Tajemství bratří Formanů, která bude kotvit přímo u náplavky.  Největší atrakcí letošního ročníku je autorská hra Divadla bratří Formanů Deadtown. Jedná se o představení na pomezí divadla a němého filmu. Začíná dvacáté století a v magické Praze žije své sny kouzelník a iluzionista, majitel laciného kabaretu. Je posedlý technickými zázraky své doby: filmem, fotografií i chraplavým zvukem fonografu. Nejraději se však ve svých představách prohání po arizonských pláních, popíjí v saloonu s ošlehanými pistolníky a v náručí svírá nespoutané krásky. Alespoň takový obraz o Divokém západě v něm, naivním Evropanovi, zanechaly němé kovbojky a zažloutlé fotografie vyprávějící o daleké zemi. A protože jeho život je neustálým balancováním mezi iluzí a skutečností, není pro něho těžké vydat se na cestu do vysněného světa. 
 
Na představení Juri se můžete stát součástí vesmírné lodi, která vás ponese vstříc dobrodružství. Juri je meziplanetární průzkumník objevující nové planety, možná i nové formy života. Juri je statečný muž, hrdina, kosmonaut! … nebo možná je pouze to, co v něm lidé chtějí vidět… ale Juri je také člověk, který se bojí a má své sny. Juri je totiž stále dítě. Místo nacházení cesty ji však častěji ztrácí. Juri je osamělý muž. Juri je klaun. Ve vesmírné lodi zažijete na vlastní kůži širý a nekonečný vesmír. A Juri vás bude doprovázet nedbajíc nebezpečí! Poznáte kosmonautův denní režim – častou záminku pro klaunské situace. Giorgio Bertolotti a Petr Forman prozkoumávají svět videomappingu, který je pro ně velkou a stimulující výzvou. Zapojují jej do vyprávění příběhu tak, že se divák cítí být součástí opravdové cesty vesmírem.
 
Můžete se nechat nalákat také do světa pantomimy na představení s názvem Radim Vizváry: Sólo. Radim Vizváry představí Best of z pantomimické tvorby, za tuto inscenaci získal Cenu Thálie 2016.
 
Pohádkový svět pro děti
Moře u Mělníka je festival, který je určený pro celou rodinu, určitě s sebou proto vezměte i děti, je pro ně připravený bohatý program. Užít si můžou maňáskové a loutkové divadlo od souboru Loutky bez hranic. Vybrat si můžou ze dvou představení Tři medvědi a drzá Máša nebo Tři kouzelné dary. Nebo nejlépe navštívit obě dvě. Pohádka spletená z hlubokých mořských chvil, zelených řas a zpěvu vodních víl s názvem Frutti di mare od souboru Anička a letadýlko pak čeká děti a jejich rodiče na lodi Tajemství 7. července. Stejný soubor si připravil pro děti 8. července také představení Mia nosí Pradu, které vypráví příběh o tom, že cesta na vrchol je lehčí než cesta zpátky.
 
K tanci a poslechu
Součástí festivalu jsou také hudební vystoupení. O zahajovací koncert se postará skupina Fail together, která hraje folk-punk, který vyrostl z trávy a betonu pražských parků, přístavů a nádraží. Koncert se uskuteční na palubě lodi Tajemství. V pátek 8. července zahrají The Brownies, kapela, která nepatří přesně do žádné škatulky, nehrají vlastní skladby ale vše, co se jim líbí od reggae po pop. O den později, tedy v sobotu 9. července, si můžete poslechnout produkci argentinského Dua Calor a v latinské Americe zůstaneme hudebně i nadále s mexickými Mariachi Azteca de Praga. Odpoledne pak roztančí návštěvníky Der Šenster Gob, hudebníci, které spojuje židovská klezmer hudba a balkánské a romské melodie. Večer břehy pomyslného moře rozvlní Matylda-banda La Marina. Matylda hraje výhradně námořnické písničky, převážně trampského původu z první poloviny 20. století. Kapela koncertuje na vltavských parnících, náplavkách i v pobřežních krčmách. Zpracovává hudební klenoty a skládá též nové plavební písně ověřené vlastními zážitky, neboť všichni členové kapely plavili se již po mořích i řekách a někteří, jako kapitáni plují dodnes. Závěr festivalu bude v neděli 10. července patřit místním harcovníkům rockové scény, mělnické Páté dimenzy.
 
Festival chutí a vůní
Jedním z vrcholů bude v sobotu 9. července oblíbený Family food festival. V rámci něj se vám opět představí ty nejlepší food trucky a stánky s občerstvením. Mělnická náplavka se tak již potřetí promění v přímořský přístav plný vůni a chutí. V rámci doprovodného programu se na speciální gastro scéně představí špičkoví šéfkuchaři i známé tváře ze soutěže MasterChef Česko 2022. 
 
Generálním partnerem akce je Skupina ČEZ.
 
Partnery akce jsou Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Středočeský kraj, Technické služby města Mělníka, p.o., Hlavní město Praha, Auto Kralupy a. s., Rational Czech republic s.r.o., Trisbee s.r.o. (Boom) a Hraspo s.r.o.
 
Mediálními partnery akce je Radio 1 a Radio Relax.
 
Pořadatelem je město Mělník ve spolupráci s Divadlem bratří Formanů, organizátorem food festivalu je agentura Epoque events.
 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Ludmila – nejznámější mělnické víno

Ludmila – nejznámější mělnické víno

Mělník, Středočeský kraj
Restaurace na Hradbách v Mělníku

Restaurace na Hradbách v Mělníku

Mělník, Středočeský kraj
Kafe Mělník ve Věži

Kafe Mělník ve Věži

Mělník, Středočeský kraj
Kafe Mělník Bistro

Kafe Mělník Bistro

Mělník, Středočeský kraj