Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Kamenování apoštolů – setkání v Schlattauerově kavárně ve Valašském Meziříčí
Společenské akce

Kamenování apoštolů – setkání v Schlattauerově kavárně ve Valašském Meziříčí

Na konci března Moravská gobelínová manufaktura dokončila restaurování historického gobelínu Kamenování apoštolů z konce 16. století vytvořeného v Audenarde. Krátkou informaci o průběhu restaurování doplní přednáška faráře Českobratrské církve evangelické Daniela Hellera k novozákonnímu tématu.
Jak bývá již tradicí, studenti Gymnázia Františka Palackého ve Valašském Meziříčí pod vedením paní Marie Dufkové vytvoří živý obraz.

Scéna s kamenováním obou světců je popsána v Novém zákoně ve Skutcích apoštolů. Pavel a Barnabáš se setkali krátce po Pavlově obrácení na křesťanskou víru. Barnabáš se ho ujal a provázel na cestě na Kypru a v Lystře. Právě v Lystře zázrakem uzdravil chromého a lidé je začali pokládat za bohy Dia a Herma. Kněz jim chtěl dokonce obětovat býka. Apoštolové protestovali. Zatím ale dorazili z Antiochie a Ikonia Židé a podnítili dav, aby začal oba muže kamenovat. Právě tuto chvíli zachycuje výjev na tapiserii. Vlevo je Barnabáš a rozmlouvá s lystřanem. Vedle pozvedá ruce v děkovném gestu uzdravený chromý. Na zemi leží kněz z Diova chrámu. Klečící muž v oděvu římského vojáka, který si trhá plášť, aby ukázal, že není Zeus, je apoštol Pavel. Skupina lidí vpravo, muži i ženy, se chystají kamenovat. Tapiserie má borduru s květy, ovocem a lvími hlavami v dolních rozích.

Moravská gobelínová manufaktura je jediná dílna svého druhu na Moravě a ve Slezsku. Při prohlídce si lze prohlédnout historické, ale dodnes funkční tkalcovské vybavení a díla ze současné i starší tvorby manufaktury.

Nedávno byla ve výstavních prostorách otevřena Schlattauerova kavárna, pojmenovaná po zakladateli manufaktury, kde si mohou návštěvníci v klidu posedět a shlédnout mj. dobové týdeníky o Valašsku. Gobelínka vyráběla od roku 1898 v nedaleké obci Zašová, o deset let později ji její zakladatel Rudolf Schlattauer převedl do Meziříčí.

S láskou k Valašsku

Obsáhlá výstava k 130. výročí narození malíře, grafika, ilustrátora a spisovatele Jožky Barucha.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Vánoce na Valašsku – Od adventu po Tři krále

Jaké byly Vánoce na Valašsku kdysi a dnes?
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Vánoční tvoření

Přijďte si užít vánoční čas do MaGC, kde si společně vyrobíme zimní dekorace.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Valašský výtvarný salón 2022

Tradiční přehlídka lokálního umění.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Schlattauerova kavárna ve Valašském Meziříčí

Kavárna se nachází v Moravské gobelínové manufaktuře. Přijďte si prohlédnout galerii a vybrat některou z více než dvaceti druhů kávy. Nekuřácká kavárna je vybavena dětským koutkem. Za teplého počasí je možno využít letního posezení na zahrádce.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Naučná stezka Jana Karafiáta ve Valašském Meziříčí

Naučná stezka je věnována Janu Karafiátovi, autorovi známých Broučků, který 20 let sloužil jako evangelický farář na Velké Lhotě (1875 – 1895). Naučná stezka má délku 14 km a najdete na ní celkem 16 zastavení.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Naučná stezka T. G. Masaryka ve Valašském Meziříčí

Na 12 zastaveních představuje naučná stezka přírodu a historii Valašského Meziříčí a jeho okolí. Je dlouhá 13 km a je vhodná pro pěší a cyklisty na horských kolech.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Starobylé domy na náměstí ve Valašském Meziříčí

Náměstí s přilehlými ulicemi tvořily původně středověké město, které bylo ohraničeno již neexitujícími hradbami z druhé poloviny 16. století. Centrum je od roku 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou a náleží k němu 45 měšťanských domů, vesměs ze 16. a 17. století.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Apollo Valašské Meziříčí

Hotel Apollo ve Valašském Meziříčí je umístněn v klidné části města pouhých pět minut od centrálního náměstí. Kromě ubytování nabízí hotel také příjemné posezení v hotelové kavárně.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Kavárna Zašívárna ve Valašském Meziříčí

Ochutnejte lahodnou kávu z pražírny Mamacoffee, vynikající zákusky, pralinky a jiné dobroty.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Hotel Abácie & Wellness ve Valašském Meziříčí

Hotel Abácie je komfortní rodinný hotel, který nabízí pohostinnost, relaxaci a sportovní vyžití na vysoké úrovni, kde se hostům věnuje příjemný personál s osobním přístupem ke každému individuálnímu přání a požadavku klienta.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí

Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí zahájilo provoz v září 2015 a představuje vzácnou přehlídku desítky let starých řeznických strojů z 1. poloviny 20. století. Stroje navíc před očima návštěvníků skutečně ožívají, roztáčí je totiž funkční transmisní pohon poháněný stacionárním motorem...
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj