Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Jak se lidé bavili – výstava v Chebu
Anonym, Inscenace jízdy autem s dámou, kolem 1905, kopie z negativu 18 x 13 cm
Výstavy

Jak se lidé bavili – výstava v Chebu

Galerie 4 zve na výstavu fotografií z let 1860 – 1914 ze Sbírky Scheufler k jubileu 175 let fotografie. Výstava potrvá do 2. prosince 2014.
Výstava Jak se lidé bavili představuje všechny podstatné fotograficky zaznamenatelné formy trávení volného času v prvních 75 letech fotografie.

Pro řadu lidí již sama návštěva fotografa byla určitým druhem zábavy, uvolněním ze všedního rytmu dne. Z důvodů nízké citlivosti fotomateriálů se fotografie až do konce 19. století vesměs aranžovaly a bezprostřední zachycení přirozeného pohybu bývalo vzácné. V aranžmá, pořizovaných v prvních čtyřech desetiletích fotografie převážně v ateliérech, se mnohdy uplatnil dobový smysl pro humor a ten míval často jiné polohy než v současnosti.

Mnohé, čemu se smějeme, by bylo pro naše předky nesrozumitelné. Podobně se nám nezdají být ani trochu zábavné mnohé scény komponované jako humorné fotografy v 19. století. Na vizitkách a kabinetkách žertovného zabarvení se portrétovaní často odívali do různých kostýmů a hráli role, které si vymysleli nebo jim je podsunul fotograf.

S pokrokem fototechniky ke konci 19. století se rozvinuly možnosti zachycovat v exteriéru nearanžované živé akce, čehož se s nadšením chopili mnozí fotoamatéři. Vytváření žertovných scén zejména na výletech bývalo oblíbenou zábavou milovníků fotografie. Samotné fotografování se stávalo hrou. Vznikaly tak upomínkové snímky, které jsou ze současného pohledu zajímavým dokumentem soudobého životního stylu.
Sport, který je významnou formou prožívání volného času v současnosti, se v raných dobách fotografie teprve rodil.

Při sportovních aktivitách byl tehdy fotograf v roli dokumentaristy, přičemž řešil komplikovanou technickou stránku zachycení pohybu. Proto třeba rané snímky cyklistů se aranžovaly v ateliérech. V oblasti sportu byl českým specifikem Sokol, který vznikl v době všestranného rozmachu národního života. Jeho myšlenkový tvůrce Miroslav Tyrš navázal na antické, renesanční a tehdejší západoevropské představy o tělesné výchově s tím, že tělesná výchova má ohromný vliv na fyzický i duševní život člověka. Ve srovnání s tělovýchovným úsilím jinde ve světě zaujímal Sokol zvláštní postavení právě sepětím s myšlenkou povznesení národa.

Pavel Scheufler. Historik fotografie, fotograf, lektor fotografických kurzů, pedagog FAMU od roku 1991, autor téměř 50 knih z dějin fotografie a mnoha výstav a článků.

Ivana Čamková – Čas řeky

Výstava v Klubu G4.
Cheb, Karlovarský kraj

Výroční zpráva – 37 let G4

Odložená výstava ze sbírky studijního a dokumentačního materiálu galerie k 35. výročí založení Galerie 4, které oslavila v roce 2020, z důvodu pandemie se ale nemohla uskutečnit. Výstava představí výsledky workshopů, dokumentární fotografie akcí a práce dříve vystavujících autorů.
Cheb, Karlovarský kraj

Kluziště na náměstí v Chebu

I letos si v Chebu můžete na náměstí zabruslit! Na náměstí stojí ledová plocha, na které se vyřádí velcí i malí návštěvnícic.
Cheb, Karlovarský kraj

Chebský hrad – zimní prohlídky

Brána Chebského hradu se nezavírá ani se zimním období.
Cheb, Karlovarský kraj

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.
Cheb, Karlovarský kraj

Plastika David a Goliáš v Chebu

Novodobá bronzová socha Jaroslava Róny je umístěná do prázdné niky chebského Špalíčku, směrem k muzeu. Plastika zobrazuje Davida v brnění sedícího na hlavě obra Goliáše.
Cheb, Karlovarský kraj

Kostel sv. Mikuláše v Chebu

Na Kostelním náměstí v Chebu se nachází katolický farní kostel sv. Mikuláše, který je nejstarším chebským kostelem. Svatý Mikuláš je vedle Černé věže a Špalíčku jedním ze symbolů města.
Cheb, Karlovarský kraj

Prohlídková trasa Chebské niky

Tématická prohlídková trasa Chebské niky vás provede po významných chebských památkách a místech v centru města, které je městskou památkovou rezervací již od roku 1981.
Cheb, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Gelateria Corso v Chebu

Výbornou zmrzlinu vyrobenou z přírodních surovin, tradičními postupy výroby a s láskou, nabízí v Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Gallery Coffee v Chebu

Kavárna s nezaměnitelnou atmosférou vám nabídne nejen výbornou čerstvou kávu, domácí dorty a mnoho dalšího.
Cheb, Karlovarský kraj

Bagel Lounge v Chebu

Houska s dírou uvnitř se jako spousta „imigrantského židovského jídla“ prosadila v Americe. Bagely zaplavily i české kavárny, ale karlovarský podnik na nich staví první poslední. A rozrostl se o další pobočky a to třeba i v Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Bagel Lounge Cheb

Je libo lahodnou snídani, snack či snad jen bagel? Vydejte se do Chebu. Přímo na náměstí tam totiž funguje Bagel Lounge.
Cheb, Karlovarský kraj