Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > 5 řek – koncert ve Velké synagoze v Plzni
Hudební a divadelní akce

5 řek – koncert ve Velké synagoze v Plzni

Ve čtvrtek 15. října 2015 zazní ve Velké synagoze v Plzni ve světové premiéře hudební dílo 5 řek, které je věnované Plzeňskému kraji a Evropskému hlavnímu městu kultury Plzni.
Pět plzeňských skladatelů – Jiří Vyšata, Martin Červenka, Pavel Samiec, Tomáš Karpíšek a doc. Jiří Bezděk – zkomponovalo pět symfonických vět. Podkladem pro jejich tvorbu byly čtyři řeky, které se sbíhají do Plzně a pátá, která z ní vytéká. Každý ze skladatelů si vybral řeku svému srdci nejbližší. V hudebním zpracování Radbuzy, Úhlavy, Úslavy, Mže i Berounky se odráží nejen osobitost každého ze skladatelů, ale také jednotlivých řek, krajiny, kterou protékají, její historie a příběhů lidí, kteří s řekami žijí.

Čtyři ze skladatelů využili ve své tvorbě také pěvecké sbory. Sborové party studují společně tři sbory – pražský En Arché a plzeňská Česká píseň pod vedením Vojtěcha Jouzy a také Komorní sbor českých muzikantů, který vede Martin Červenka. V barytonovém sólu uslyšíme plzeňskými diváky a posluchači milovaného Romana Janála, sólistu Národního divadla v Praze a Brně.

Autoři projektu věří, že jeho přínos spočívá kromě vzniku nového hudebního díla, které vypovídá univerzálním jazykem o našem městě i kraji, také ve vzájemném poznání se všech lidí, kteří na projektu pracují, v možnosti navázání spolupráce jednotlivých škol, v možnosti získání cenných zkušeností mladších účastníků zapojených do tělesa na vysoké profesní úrovni, ve společném zdolání velkého úkolu.
 

Provozovatel

Město Plzeň

Velká synagoga Plzeň
301 00 Plzeň
Tel.:
+420 606 090 801
Email:
reifova@plzen2015.cz
WWW:
www.plzen2015.cz
GPS:
49,746619 13,372989
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Plzeň a okolí
Město:
Plzeň
Tipy na výlet:
Plzeň a okolí
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

První rabínka Regina Jonasová a její práce v temnotě světa

Přednáška Věry Tydlitátové.
Plzeň, Plzeňský kraj

Různé chutě judaismu – Moses Isserles

Moses Isserles – slavný krakovský rabín. Polský aškenázský rabín, talmudista a posek (odborník na židovské právo). Přednáška Sylvie Wittmannové.
Plzeň, Plzeňský kraj

Zatracená práce – F@ck This Job

Židovská obec v Plzni chystá po dlouhé době veřejnou projekci. Zažili jste s námi již mnoho promítání. Filmy a dokumenty, které vybíráme jsou vždy zajímavé a k zamyšlení. I tato projekce nebude výjimkou. Tentokrát se podíváme do neklidného Ruska, protože problém s Ukrajinou není zdaleka ten jediný.
Plzeň, Plzeňský kraj

Deník Věrky Kohnové

Skutečný příběh české Anne Frankové a jejího deníku. Kohnovi v lednu roku 1942 nastoupili do transportu na plzeňském nádraží a už se nevrátili. Do jejich bytu se nastěhovali jiní nájemníci, jejich věci se postupně poztrácely. Zmizel...
Plzeň, Plzeňský kraj

Rabínský dům v Plzni

Budova nedaleko Velké synagogy fungovala v minulosti jako ubytování pro rabína a společenské prostory pro věřící. Dnes je v havarijním stavu a připravuje se na rekonstrukci.
Plzeň, Plzeňský kraj

Velká synagoga v Plzni – třetí největší na světě

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a třetí největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.
Plzeň 3, Plzeňský kraj

Výtvarné kurzy pro dospělé, studenty a děti

Výtvarné kurzy pro děti a širokou veřejnost pod vedením profesionálních výtvarníků. Jsme zaměřeni na širokou veřejnost, lidi každého věku a jakéhokoliv vzdělání, začátečníky i pokročilé. Děti, které baví malovat nebo dospělé, kteří si chtějí vyplnit volný čas a zajímá je malba či další techniky.
Plzeň, Plzeňský kraj

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.
Plzeň, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Walter

Jakub Koreis hrál profesionálně hokej, a to také v Brně, kávové Mecce. Když se vrátil do Plzně, otevřeli s přítelkyní Annou, která ráda experimentuje jak v kuchyni tak za barem, svého Waltera. Kafe berou od berlínských Five Elephant.
Plzeň, Plzeňský kraj

Pivstro v Plzni

Objevte skvělé bistro v centru Plzně s nabídkou piv z českých i zahraničních pivovarů na čepu, kde se i skvěle najíte. Vychutnáte si zde také netradiční dobroty, které se perfektně doplňují s pivy. Kromě masových specialit zde najdete také také vegetariánská i veganská jídla.
Plzeň, Plzeňský kraj

Mitty

Mitty je mladším bráchou Waltera, pekárnou a espresso barem zároveň. Ano, oba podniky se odkazují na slavný film s Benem Stillrem v hlavní roli, Walter Mitty a jeho slavný život. Mitty teď konečně peče vlastní chléb pro Waltera a jeho slavné brunche, ale i ho prodává.
Plzeň, Plzeňský kraj

Delish

Marek a Dominik Hrabákovi si zakládají na konstantnosti kvality, však svůj Delish už vedou řadu let. Marek dělal streetfood na brigádách po Státech, Dominik vystudoval hotelovku. Dnes je v podniku občas doplňuje máma, táta, Dominikova přítelkyně a pak další lidi z týmu.
Plzeň, Plzeňský kraj