Úvod > Aktuality > V Zoo Ostrava mají létající ještěrku!

V Zoo Ostrava mají létající ještěrku!

Vydáno 7. března 2019 Příroda
V Pavilonu evoluce ostravské zoologické zahrady se můžete potkat s holaspisy létavými. Tato drobná ještěrka, která je díky své velmi nízké hmotnosti schopna „létat“, obývá rozlehlé terárium, kde je k vidění několik jedinců.
HolaspisNa první pohled se nezdá, že by byl holaspis jakkoliv přizpůsoben k létání či plachtění – nemá křídla, žádné kožní záhyby, ani blány mezi prsty, zkrátka nic užitečného k létání. Přesto údajně dokáže překonat vzdálenost až 30 m! Holaspisi jsou znatelně dorzoventrálně zploštělí od hlavy až po ocas. Při plachtění však tělo už více nezplošťují. Tento malý druh ještěrky je tak lehký, že při skoku klesá na zem jako pírko, brzdí tak pád a kontroluje dopad. Váží pouhé 2 gramy, což je méně, než by se dalo čekat vzhledem k jeho velikosti! Kosti holaspisů jsou vyplněné vzduchovými prostory. Překvapující schopnost pasivního letu této ještěrky tak může pomoci vysvětlit, jak v raných stadiích vývoje mohl vznikat u jiných zvířat skutečný let. 
 
Holaspis_létavý_foto_E.GombalaHolaspis létavý je jediný zástupce čeledi ještěrkovitých, který může plachtit vzduchem například při skoku z větve na větev a tím překonávat delší vzdálenosti než pouhým skokem. Adaptace k pasivnímu letu slouží holaspisům především jako únikový manévr při hrozícím nebezpečí. Zbarvení je další jeho adaptací k zastrašení – tyrkysově pruhovaný ocásek připomíná jedovaté stonožky. Vyskytuje se od západní Afriky až po Tanzánii a zatím nepatří k ohroženým druhům. V Pavilonu evoluce mohou návštěvníci v jedné z tzv. miniexpozic v prvním patře pozorovat sedm jedinců. V chovatelském zázemí jsou pak další, kteří se zde i úspěšně rozmnožují.

Zoo Ostrava je v těchto dnech otevřena denně od 9:00 do 18:00 hodin, vstupné vyjde na 110 Kč.
 
Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Rozsáhlá Zoo leží v lesoparku v městské části Stromovka. Nejcennějšími chovanými zvířaty jsou vzácné druhy lemurů, např. lemuři Sclaterovy nebo lemuři rudobřiší. Ostravská Zoo je jedinou zahradou v ČR, která je chová. Mezi populární expozice patří Safari asijských kopytníků, Amazonie nebo Mokřady.

Další aktuality

5.6.
2019
Víkend otevřených zahrad připravili v Arboretu Nový Dvůr

Víkend otevřených zahrad připravili v Arboretu Nový Dvůr

Severní Morava a Slezsko | Příroda
30.5.
2019
Zoo Ostrava zve na prohlídky botanického zázemí

Zoo Ostrava zve na prohlídky botanického zázemí

Severní Morava a Slezsko | Příroda
1.5.
2019
Sezóna rododendronů v Zoo Ostrava začíná

Sezóna rododendronů v Zoo Ostrava začíná

Severní Morava a Slezsko | Příroda