Úvod > Výlety > Výpravy za kuriozitami > V Opavě se projdete po sluneční galaxii i do muzea ošetřovatelství
V Opavě se projdete po sluneční galaxii i do muzea ošetřovatelství
"> "> "> ">

V Opavě se projdete po sluneční galaxii i do muzea ošetřovatelství

Dominantou města nazývaného bílá perla Slezska je chrám Nanebevzetí Panny Marie, vedlejší katedrála ostravsko-opavského biskupství, jeden z nejcennějších gotických chrámů ve Slezsku a zároveň nejmohutnější stavba ve stylu slezské cihlové gotiky na území České republiky.
Typickou siluetu města dotváří novorenesanční budova opavské radnice s 60 m vysokou věží Hláskou, z níž se otvírá výhled do širokého okolí. Ve věži jsou umístěny dva zvony, jeden ze 17. století a druhý z 19. století. První patro Hlásky patřilo soudu a městské radě.

Původně dřevěná věž byla smetená vichřicí a v roce 1614 - 1618 byla postavená nová, tentokráte zděná budova. Nedaleko od radnice se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je nejvýznamnější gotickou památkou Opavy. Se svou mohutnou příkrou střechou a dvěmi věžemi, jednu s barokní laternou a druhou nedokončenou s cimbuřím, tvoří zdaleka viditelnou dominantu města.
 

Opava jako názorná pomůcka ke zkoumání naší galaxie

OpavaV Opavě a jejím okolí můžete také obdivovat názornou učební pomůcku astronomie – Planetární stezku s modelem sluneční soustavy v měřítku 1 : 626 576 000. Jednotlivé prvky objevíte ve městě a jeho blízkém okolí, a to přesně v takových poměrech, jako ve skutečnosti na obloze. Středem soustavy je Slunce, které představuje koule s průměrem 230 cm v kašně na Horním náměstí před budovou Hlásky. Vzdálenost od nejodlehlejšího Pluta, jehož model o průměru 3,6 mm je umístěn před vstupem do arboreta v Novém Dvoře, je asi 9,5 km od centra Opavy.

K prohlídkám expozic věnovaným historii Opavska se vydáme do Slezského zemského muzea, nejstaršího muzea České republiky. Bylo založeno 1. května 1814 a předstihlo tak vznik Moravského muzea v Brně i Národního muzea v Praze. Kolekce sbírkových předmětů je bohatá a čítá více než dva miliony kusů. Jde o rozsáhlé soubory přírodnin, fauny i flory, unikátní umělecká a kulturní díla.
 

Vrtačka na kosti a další nástroje ukazuje Muzeum ošetřovatelství

Muzeum ošetřovatelstvíNa závěr opavské procházky s vydáme do zcela ojedinělého Muzea ošetřovatelství, které vám názorně ukáže, kam se medicína v posledních desetiletích posunula. Některé předměty ve vitrínách však připomínají spíše mučicí nástroje než ošetřovatelské pomůcky...

K vidění je například vrtačka na kosti, dobové zápisky zdravotních sester nebo historické zdravotnické uniformy - figuríny v muzeu mají na sobě například různé stejnokroje včetně operačního pláště z roku 1940.
Celý popis