Úvod > Výlety > Na kole po Česku > Kolem kolem Orlice

Kolem kolem Orlice

Projížďka okolo Orlice nadchne především ty cyklisty, kteří mají rádi nenáročnou jízdu po rovině. Navíc cestou můžete navštívit řadu památek a přírodních zajímavostí. Trasa vede Přírodním parkem Orlice z Kostelce nad Orlicí do Třebechovic a měří 52 kilometrů, což v jednoduchém terénu nepředstavuje žádný problém. Výlet je lépe absolvovat za suchého počasí, Poorlická naučná stezka bývá po velkých deštích sjízdná obtížně. Ostatní cesty vedeou lesem nebo po afaltu.
Z Kostelce nad Orlicí následujte zelenou značku směrem na Týniště. Projedete okolo empírového zámku s expozicí Život v biedermeieru a souběžně s kolejemi pokračujte Zámeckým parkem. Příjemná rovinka po asfaltce utíká do Čestic, Lípy n. O. až do Týniště, kde hlavně ženy a dívky potěší muzeum historických kočárků. Pak již vjedete do Přírodního parku Orlice.
 

Meandry a vyduté břehy Orlice

řeka OrlicePrávě u Týniště se spojuje Tichá a Divoká Orlice v jedinou řeku. Cyklotrasy zde vedou krásnou přírodou a během jízdy lesními či lučními cestičkami můžete obdivovat krásy starých tůní, slepých ramen a tajemných zákoutí mokřin a lužních lesů. V široké nivě na dolním toku se zachovaly říční meandry a odstavené tůně s hojnou vegetací a zvířenou, provázené břehovými porosty a rozptýlenou stromovou i keřovou zelení.

Průjezd divočinou končí u nádherného skanzenu v Krňovicích s ukázkami dobových řemesel. V areálu jsou umístěny jak stavby lidové architektury přenesené z původních lokalit Královéhradecka a podhůří Orlických hor, tak i obnovené nedochované stavby. Odtud vás naše trasa zavede, po krátkém stoupání po hlavní silnici č. 298, do královéhradeckých lesů. Asfaltová cesta trochu sice stoupá, ale pochvíli začne příjemně klesat, až k Sutým Břehům. Odtud se dejte lesní cestou po modré k Nové Vsi, poté okolo Novoveského rybníka ke Žďáru nad Orlicí a podél levého toku Divoké Orlice zpět do Kostelce.

Ačkoli trasa, měřící téměř 52 kilometrů, na první pohled vypadá  dlouze, většina z ní vede po rovině, takže jí zvládnou jak senioři, tak i větší děti.