Úvod > Výlety > Cesty pro zdraví > Za unikátním balneoparkem do Jeseníku a čistým vzduchem do Karlovy Studánky

Za unikátním balneoparkem do Jeseníku a čistým vzduchem do Karlovy Studánky

Na trase výletu navštívíte lázeňské město Jeseník s unikátním balneoparkem. V městě Vinzenze Priessnitze je navíc otevřena stálá expozice čarodějnických procesů, která stojí za návštěvu. Poté vás čeká nedaleké městečko Karlova Studánka, které se může pyšnit nejčistším vzduchem ve střední Evropě.
Předchůdcem Priessnitzových lázní, zasazených do malebné krajiny nad městem Jeseník, byl první vodoléčebný ústav na světě, který v roce 1822 založil Vincenz Priessnitz. Evropskou raritou je venkovní balneopark, rozvíjející Priessnitzovu světově proslulou filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem. Balneopark je koncipovaný jako stezka vodní zahradou se zastaveními u jednotlivých pramenů. Trasa začíná u informačního centra za hlavní lázeňskou budovou Priessnitz. Vyzkoušet můžete například koupel nohou spojenou s chůzí po různě velkých oblázcích, brodění hlubšího bazénku čapí chůzí s nohama ponořenýma do půli stehen nebo přírodní sprchu se studenou pramenitou vodou. Vyzkoušejte sami na sobě, zda Priessnitzova léčba horních a dolních končetin opravdu napomáhá snížení vysokého krevního tlaku, posílení imunitního systému, vymizení alergických projevů nebo při léčbě bolestí hlavy.

Poté co si skvěle odpočinete, můžete navštívit místo věnované jesenickým čarodějnicím. Od roku 2012 je zde otevřena stálá expozice čarodějnických procesů.

Poté vás pozveme ještě do jednoho lázeňského města. Po cestě jistě stojí za návštěvu Muzeum čs. opevnění Branná, které vás provede plně vybaveným objektem lehkého opevnění vz. 37 „řopíkem“ a seznámí vás s jeho historií. Můžete si také vyzkoušet a potěžkat muzejní exponáty.

Poté už vám nebrání nic v tom, abyste se vydali do Karlovy Studánky. Karlova Studánka jsou lázně s dvousetletou tradicí. Nachází se v pohoří Hrubý Jeseník v nadmořské výšce 800 m n. m. v malebném údolí říčky Bílá Opava, po níž se můžete vydat k nádherným vodopádům. Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy. K přírodním léčivým zdrojům patří kromě klimatu také přírodní oxid uhličitý a minerální voda, která slouží k přípravě uhličitých koupelí i rašelinových zábalů, k inhalaci a k pití. Mezi oblíbená místa patří bazén s teplou slanou vodou (32 až 34°C), podvodními lehátky, lavicemi a masážními proudy. Najdete tu také vířivku, finskou saunu, tepidarium a solnou jeskyni. Lázeňský park zdobí umělý vodopád a geologická expozice hornin z oblasti Jeseníků.
Celý popis