!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Česká nej > UNESCO > Praha - největší město v České republice
Praha - největší město v České republice
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
UNESCO

Praha - největší město v České republice

Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Má rozlohu 496 km². Srdce Evropy, jedno z nejkrásnějších měst světa je věčnou inspirací umělců v tisíci obrazech a podobenstvích, zlatá a stověžatá památka UNESCO, majestátní a lehce tajemné město s neopakovatelnou atmosférou.
Na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, leží naše největší a také hlavní město Praha. Praha je všeobecně považována za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Historické centrum města s jedinečným panoramatem Pražského hradu, největšího hradního komplexu na světě, je zapsáno na seznamu UNESCO.

Historické jádro o rozloze 866 hektarů zahrnuje unikátní urbanistický celek Hradčan, Malé Strany včetně Karlova mostu, Starého Města s Josefovem (dochovaná část bývalého Židovského Města), Nového Města, Vyšehradu i jejich jednotlivé památky.
 

Praha od slovesa "pražiti"

Vznik jména Praha není přesně historicky doložen, ale jako nejpravděpodobnější se zdá být název odvozený od slovesa "pražiti" v souvislosti s výrobou a zpracováním železa. Pražební jámy jsou doloženy i na pražském Petříně.


Dominantou města je Pražský hrad

Více se ví o založení Pražského hradu. To lze s největší pravděpodobností klást do druhé poloviny 9. století, kdy sem člen vládnoucí dynastie slovanského rodu Přemyslovců, kníže Bořivoj I., nechal přenést své rodové sídlo z Levého Hradce. Tím dal tomuto místu roli sídla panovníka knížecích a posléze královských Čech.

O významu Prahy v 10. století přináší zajímavou zprávu židovsko-arabský obchodník a diplomat Ibrahim ibn Jakub, který v roce 965 popisuje město Frága, které je postavené z kamene a na jehož tržišti se lze setkat s velkým množstvím kupců a zboží. Současná Praha patří mezi tři nejnavštěvovanější města Evropy.
 

Historické jádro města v UNESCO

Historické jádro o rozloze 866 hektarů zahrnuje unikátní urbanistický celek Pražského hradu a Hradčan, Malé Strany včetně Karlova mostu, Starého Města s Josefovem (dochovaná část bývalého Židovského Města), Nového Města, Vyšehradu i jejich jednotlivé památky. Rozsáhle založené Nové Město v návaznosti na pozdější přestavby v nových stavebních slozích svědčí o umělecko-společenském a kulturním vlivu Prahy od středověku do současnosti. Zapsáno v UNESCO je zapsáno od roku 1992.
 

Průhonický park za Prahou je také v UNESCO

Od roku 2010 je součástí seznamu světového dědictví UNESCO i zámecký park v Průhonicích. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Park založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca a najdete v něm kromě lesu s cizokrajnými dřevinami také volné louky či rozlehlé Alpinum. Pro toulky parkem, který se nachází v nadmořské výšce 280 - 342 m, návštěvníkům slouží 40 km upravených cest.
Naposledy změněno: 11. 8. 2020
Průhonický park - zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park - zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města - to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Vrtbovská zahrada se slavnostně rozsvítí, pouze na jeden večer

Vrtbovská zahrada se slavnostně rozsvítí, pouze na jeden večer

Vrtbovskou zahradu bude možné letos ještě jednou spatřit při slavnostním nasvícením zahrady 1. října 2020. Prohlédnout si jednu z nejkrásnějších barokních zahrad za neobvyklého osvětlení bude možné ve čtvrtek od 18 do 22 hodin. Překvapí vás mystika a kouzlo tohoto místa, které nabízí netradiční pohled na Pražský hrad a část historického centra.

Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Vyšehrad - poznejte jedno z nejpamátnějších míst českého národa

Vyšehrad - poznejte jedno z nejpamátnějších míst českého národa

Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. I na začátku 21. století si Vyšehrad uchovává magickou atmosféru a tajemství.

Pražské Židovské město - nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Pražské Židovské město - nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Poznejte historické centrum Prahy

Poznejte historické centrum Prahy

Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké.

Den architektury se blíží: letos slaví 10. výročí

Den architektury se blíží: letos slaví 10. výročí

Víte, jaké příběhy ukrývají domy, kolem nichž denně chodíte? Lákají vás prohlídky jindy nepřístupných interiérů, například smuteční síně? Vydejte na Den architektury, který se letos koná od 1. až do 7. 10. 2020. Jubilejní desátý ročník festivalu Den architektury nabízí na 300 architektonických procházek, cyklovyjížděk, exkurzí do běžně nepřístupných budov s poutavým výkladem, ale i diskusí či přednášky. Bývalé továrny, moderní ekologické stavby, sakrální architektura, zapomenuté židovské památky, areály nemocnic, bývalé dělnické čtvrti či obchodní domy, ale i cesty městskou divočinou – to je jen úzký výběr z programu letošního ročníku.

Dny evropského dědictví pokračují i tento víkend

Dny evropského dědictví pokračují i tento víkend

Dny evropského dědictví, které otevírají každoročně v září brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, pokračují i druhý zářijový víkend od 14. do 15. září 2019. Těšit se můžete na vstupy do jindy zapovězených míst, speciální akce anebo například komentované prohlídky.

Výlet po známých i neznámých stavbách architekta Josefa Hlávky

Výlet po známých i neznámých stavbách architekta Josefa Hlávky

V pondělí 15. února 2016 uplyne 185 let ode dne, kdy se v Přešticích na Plzeňsku narodil architekt a mecenáš Josef Hlávka. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat k jeho nejslavnějším pražským stavbám a místům, která byste měli znát!

Nejnavštěvovanější místa Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Nejnavštěvovanější místa Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Všechna nejnavštěvovanější místa Prahy můžete využít jako skvělou zkratku k dalším zajímavostem: objevíte je nejenom v rozlehlém areálu Pražského hradu, ale také na Petříně, kam vás pohodlně dopraví lanovka. Ta se umístila na druhém místě, třetí pak patří pražské zoo.

Nejnavštěvovanější místa v kategorii Hrady a zámky: Pražský hrad, Český Krumlov a Lednice

Nejnavštěvovanější místa v kategorii Hrady a zámky: Pražský hrad, Český Krumlov a Lednice

Které hrady a zámky loni přilákaly nejvíc návštěvníků? Prvenství v této kategorii a zároveň titul nejnavštěvovanějšího místa České republiky patří Pražskému hradu. Na dalších místech se umístil hrad a zámek Český Krumlov a novogotický zámek Lednice.

Nejnavštěvovanější architektonické skvosty: Obecní dům, Colloredo-Mansfeldský palác a vila Tugendhat

Nejnavštěvovanější architektonické skvosty: Obecní dům, Colloredo-Mansfeldský palác a vila Tugendhat

Každé ze tří nejnavštěvovanějších míst v kategorii Architektura reprezentuje jiný styl a jinou dobu. Obecní dům je secesním klenotem Prahy, Colloredo-Mansfeldský palác zastupuje pověstné pražské baroko a vila Tugendhat vypráví příběh o funkcionalismu a moderně. Jedno však mají společné: vesměs jde o památky UNESCO.

Objevte čtrnáct českých památek UNESCO!

Objevte čtrnáct českých památek UNESCO!

Znáte všechny památky, které jsou za Českou republiku zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO? Máme teď na mysli památky „hmotné podstaty“, tedy hrady, zámky, města, ale i kulturní krajiny. Nejnovějšími přírůstky, které české dědictví UNESCO rozšířily loni (2019), jsou Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Mimo nich je na Seznamu Český Krumlov, Telč, Praha - centrum a Průhonický park, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Kutná Hora, Lednicko-valtický areál, Holašovice, zahrady a zámek v Kroměříži, zámek Litomyšl, brněnská Vila Tugendhat, Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a v Třebíči židovská čtvrť a bazilika. Další kapitolou světového dědictví jsou „památky nehmotné“ – k nim se za Česko řadí tanec slovácký verbuňk, tradice sokolnictví, masopust, jízda králů, loutkářství a modrotisk.

Výlety, které nic nestojí - vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Výlety, které nic nestojí - vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnohých zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Krom kusu historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?

Vrtbovská zahrada v Praze se poprvé letos otevře v pátek 17. dubna

Vrtbovská zahrada v Praze se poprvé letos otevře v pátek 17. dubna

Poprvé po zimě, a také po přísných opatřeních v souvislosti s koronavirovou infekcí, se otvírá 17. dubna 2020 v 10:00 hodin Vrtbovská zahrada v Praze. V zahradě bude nutné dodržovat zvláštní omezení, tj. vstup s rouškou, dodržování rozestupů a další pravidla bezpečného návštěvnického režimu. Barokní zahrada zůstane otevřena od dubna do října, a to denně od 10 do 18 hodin. Přijďte přivítat jaro do Vrtbovské zahrady!

Sedm památek UNESCO, kde mají otevřeno a kam se vyplatí jet i v zimě

Sedm památek UNESCO, kde mají otevřeno a kam se vyplatí jet i v zimě

Na zimu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam UNESCO nabízejí i v zimě docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?

Výstava na Staroměstské radnici ukazuje proměnu českých památek UNESCO

Výstava na Staroměstské radnici ukazuje proměnu českých památek UNESCO

Dvanáct památek z Česka figuruje na seznamu památek Unesco. Během posledních 20 let prošly velkými proměnami. Právě těmto proměnám je věnovaná výstava, kterou u příležitosti 40. výročí podepsání Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví pořádá Národní památkový ústav a hlavní město Praha.

Praha oslaví 20 let v UNESCO zpřístupněnými památkami

Praha oslaví 20 let v UNESCO zpřístupněnými památkami

Betlémská kaple, rotunda Nalezení sv. Kříže, Staroměstská mostecká věž s podzemím a krovy, kostel sv. Tomáše, výstava „Příběh Pražského hradu“, … to je jen stručný výčet některých pražských objektů, které budou o víkendu 1. a 2. prosince letošního roku zpřístupněny zcela zdarma v rámci oslav dvacátého výročí zapsání Prahy na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Památky UNESCO slaví v Senátu i na obrazovkách České televize

Památky UNESCO slaví v Senátu i na obrazovkách České televize

Rok 2012 je pro památky UNESCO ve znamení oslav. Letos si připomínáme 40. výročí od podpisu Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví, je to také přesně 20 let, co byly na prestižní listinu zapsány první tři české památky. K těmto výročím byla uspořádána výstava v prostorách Senátu a do vysílání České televize se připravuje třináctidílný seriál s pracovním názvem Rodinné zlato. České památky UNESCO také tvoří ústřední motiv propagačních aktivit agentury CzechTourism v roce 2012.

Průhonický park je na seznamu chráněných památek UNESCO

Průhonický park je na seznamu chráněných památek UNESCO

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885 a budoval jej prakticky až do své smrti roku 1936. Svou rozlohou téměř 250 hektarů patří k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě. Srpnové zasedání organizace UNESCO potvrdilo, že Průhonický park je na seznamu chráněných památek. Park je součásti pražské památkové rezervace.