ÚvodAktualityV liberecké zoo můžete už vidět pár mláďat bílých tygrů přímo v expozici
Příroda

V liberecké zoo můžete už vidět pár mláďat bílých tygrů přímo v expozici

  • 26. dubna 2016
Po 3 letech a 8 měsících od posledního úspěšného odchovu se v únoru 2016 v liberecké zoo opět narodila mláďata bílých tygrů. Jedná se o dvě tygří koťata a na svět je přivedla osmiletá samice Surya Bára. Otcem je jedenáctiletý samec Paris. Tygřata i s matkou již přesídlila do expozice v pavilonu šelem. Nyní je tedy můžete spatřitna vlastní oči. Křtiny mláďat se uskuteční v liberecké zahradě v sobotu 21. května 2016.

Bílý tygr Zoo Liberec zveřejnila snímky mláďat bílého tygra hned z prvního dne jeho života. Samice Suyra Bára je zkušená matka, která už odrodila trojčata v červenci 2012 a další jedno mládě o 2 roky později. To však kvůli vrozené tělesné vadě přežilo jen několik dnů. O současné potomky se začala tygří matka ihned s rozvážnou rutinou starat a kojit je.

Stejně jako u předchozích úspěšných odchovů bílých tygrů v letech 2002 a 2012, se ZOO Liberec rozhodla svěřit výběr jmen pro malá tygřata do rukou široké veřejnosti. V roce 2012 vzešlo z veřejné soutěže pojmenování mláďat – Liam, Gaia a Sambur a návrhů se tehdy sešlo přes dva a půl tisíce! I letos by zahrada chtěla získat podobně důstojně znějící jména, která by měla mít vztah k libereckému chovu těchto šelem, či původem odkazovat na domovinu tygra indického. Složení pohlaví dvojice tygřat není v tomto okamžiku ještě známé. Své návrhy na jedno mužské a jedno ženské jméno mohou zájemci posílat na email marketing@zooliberec.cz až do soboty 30. dubna 2016. V průběhu května pak vedení zoo a zoologové vyberou dvě jména, která se jim budou jevit nejvhodnější.

Křtiny mláďat se uskuteční v liberecké zahradě v sobotu 21. května 2016. Právě tam vybraná jména tygřích juniorů poprvé zveřejníme. Už nyní zoo usilovně jedná o atraktivních kmotrech pro tuto akci. Autor či autoři vítězných návrhů jmen budou odměněni nejen účastí na křtinách a upomínkovými předměty, ale obdrží rovněž poukazy na komentovanou prohlídku a oběd v restauraci Formanka.

Liberecký bílý tygr je bílou formou tygra indického (existují i bílé varianty jiných poddruhů tygra) a trpí genetickou vadou, tedy nedostatkem oranžového barviva. Nejedná se ale o albinismus, o čemž svědčí modré oči, růžová bříška tlapek a růžový čumák. Jako vyšlechtěná forma bílý tygr není a nemůže být součástí žádných záchranných programů, jde jen o jistý druh rarity, která se ve volné přírodě patrně vůbec nevyskytuje.
 

Chov bílých tygrů v Zoo Liberec pomáhá dalším druhům

KotěPro Zoo Liberec je bílý tygr největší návštěvnickou atrakcí, díky níž dokáže zachraňovat skutečně vzácná zvířata, která se však návštěvníkům tolik atraktivní nemusí jevit – osly somálské, kozy šrouborohé, sambary skvrnité, orlosupy bradaté, kozorožce dagestánské aj., stejně jako kriticky ohrožené druhy přímo ve volné přírodě v rámci mezinárodních programů – např. sojkovec dvoubarvý, prase visajanské, zoborožec rýhozobý, loskuták niaský aj.

Bílé tygry zoo v Liberci chová od roku 1994, kdy ze Zoo Eskilstuna dovezla sourozenecký pár Isabella a Columbus, po výměně samců se Zoo Madrid v roce 1999 pak zoo mohla pomýšlet na první rozmnožení. Liberecká mláďata lze nalézt ve střední, východní a jižní Evropě – Achilles v Zoo Bratislava, Artemis v Zoo Bělehrad, Afrodita v Zoo Sóstó (Maďarsko), Liam v Zoo Klajpeda (Litva) a Sambur a Gaia v Zooparku Limpopo (Ukrajina).

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání Příroda

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).