Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Silniční milník a socha sv. Antonína u Lázní Kynžvart
Památky

Silniční milník a socha sv. Antonína u Lázní Kynžvart

Zapomenutý silniční milník u Kynžvartu, který připomíná dobu, kdy se tolik nespěchalo. Mnohé drobné památky jsou po většinu roku skryty lidským očím a do našeho zorného pole se dostanou jen v zimě, kdy opadá listí ze stromů. Typickým příkladem je empírový silniční milník nedaleko obce Stará Voda.
Empírový silniční milník naleznete nedaleko obce Stará Voda, na křížení hlavní silnice č. 21 ChebPlzeň, s odbočkou k zámku Kynžvart. Milník je navíc ukrytý v hájku a tak blízko silnice, že si jej řidiči v rychle jedoucích autech vůbec nevšimnou. Slovo milník je ale zavádějící, protože vzdálenosti se na přelomu 18. a 19. století, kdy byl ukazatel postaven, neudávaly často v mílích, ale v hodinách.

Nápisy se nedochovaly, avšak kdysi informovaly pocestné, jak dlouho to ještě mají do Chebu, Dolního Žandova, Kynžvartu, Plané a Plzně. Údaj o Mariánských Lázních byl přidán později, v té době bylo lázeňské město teprve na počátku svého bouřlivého vývoje. Ještě před čtyřiceti lety byl milník dobře viditelný a jeho štíhlý kamenný sloup byl vždy natřen vápnem. Dnes zmizel ve vzrostlém hájku, dojít k němu můžete, když auto necháte na kraji cesty vedoucí do Kynžvartu.

Postavení milníku souvisí s budováním hlavní Chebské silnice. Tato tzv. erární říšská silnice (dříve Císařská silnice, Kaiserstrasse) mezi Plzní a Chebem byla budovaná v letech 1817-1826 a až do roku 1900 bylo na některých úsecích vybíráno mýto. Chebská silnice byla deset metrů široká a po obou stranách stíněná alejemi stromů. Ty byly ale v roce 1938 vykáceny v důsledku vojenského napětí s Německem. Zajímavý je i její průběh. Silnice běží krajinou v úseku Dolní Žandov – Velká Hleďsebe téměř přímočaře, bez ohledu na hornatý terén. Nesleduje tak původní starou trasu obchodní stezky, jejíž část je zachována v úseku Stará Voda a Sekerské Chalupy.
 

Socha sv. Antonína

Řidiči tisíce aut a kamionů, kteří po této frekventované silnici každý den projedou, můžou ale zahlédnout po pravé straně ve směru na Cheb nedaleko od milníku kamennou sochu. Je to památkově chráněná socha svatého Antonína Paduánského. Světec je umístěn na kamenném podstavci a drží v levé ruce zavřenou knihu, na níž sedí Jezulátko. Socha pochází z doby kolem roku 1800, a původně stála v prostoru vedlejší křižovatky. Při rekonstrukci silnice byla přemístěna. Pokud k ní přijdete skrze mlází a vzrostlou trávu, můžete si všimnou pozdější polychromie – pamětníci si pamatují, že socha po válce zářila modrou, bílou, černou a červenou barvou.
 
Až tedy někdy pojedete do Chebu nebo do Mariánských Lázní, zpomalte a odbočte směrem ke Kynžvartu. Milník a sochu budete mít po pravé straně a před vámi bude klikatící se silnice, jež vás dovede k jednomu z nejkrásnějších českých zámků s úchvatným parkem. Projděte se v něm, i v zimě, stojí to za to. Někdy je dobré zastavit a zklidnit se pomalou chůzí.

Zahájení návštěvní sezóny na zámku Kynžvart

Zahajujeme návštěvní sezónu!
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Velikonoční pondělí na zámku Kynžvart

Program na zámku.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

1. Máj na zámku Kynžvart

Prohlídky zámku.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Den vítězství na zámku Kynžvart

Mimořádné prohlídky.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Víkend otevřených zahrad na zámku Kynžvart

Prohlídka parku.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Zámecké slavnosti na zámku Kynžvart

Tradiční zámecká slavnost s řemeslným jarmarkem a dalším zábavným programem.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Kdyby tisíc klarinetů – muzikál na zámku Kynžvart

Legendární hudební komedie o tom, že ve válce múzy mlčí, pokud se nestane zázrak.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Bílá paní na vdávání – představení na zámku Kynžvart

Kdo z nás někdy nepomyslel na to, jaké by to asi bylo bydlet na zámku?
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Anglický zámecký park Kynžvart

Zámecký park vznikl při klasicistní přestavbě zámku za spolupráce architekta Petra Nobileho s vídeňským dvorním zahradníkem Riedlem. Kompozičně byl park založen na osách tvořených třemi velkoryse pojatými průhledy od zámku podél potoka vytékajícího z Panského rybníka a potoka kynžvartského.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Golf-pass v Západních Čechách

Golf-pass je unikátní služba, která vám umožní zakoupit zvýhodněné green fee na 6 vybraných partnerských hřištích. Ať už jste profesionál nebo amatér, Golf-pass vám otevře dveře k exkluzivním golfovým zážitkům s možností ušetřit až 3 130 Kč.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Golf Club Kynžvart

Nový 18ti jamkový golfový areál leží v překrásném prostředí historického zámeckého parku založeného v letech 1821-1831 kancléřem Metternichem v podhůří Slavkovského lesa.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Zřícenina Boršengrýn

Hrad Boršengrýn stával na skalnatém ostrohu při jihozápadním okraji dnešní vesnice Úbočí nad pravým břehem Kynžvartského potoka.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Kynžvartský kámen

Přírodní památka Kynžvartský kámen leží na žluté turistické trase vedoucí z železniční stanice Lázně Kynžvart po polní cestě k Pastevnímu rybníku a do města Kynžvartu. Osamělý žulový balvan dosahuje výšky zhruba 6 metrů a je porostlý mechorosty a lišejníky.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Zimoviště netopýrů na zámku Kynžvart

Pivo ve sklepích na zámku Kynžvart nahradili netopýři. Klasicistní zámek v malebném údolí Slavkovského lesa proslul jako sídlo rakouského kancléře, knížete Metternicha. Dnes jej pravidelně využívá jako zimoviště několik druhů netopýrů.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Naučná stezka Kynžvartské kyselky

Naučná stezka Kynžvartské kyselky je zaměřená na přírodní léčivé zdroje v okolí Lázní Kynžvart.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hnatovo pekařství

Hnatovo pekařství je ve hře téměř 30 let. Celou tu dobu se starali o pečlivě vyváděný přírodní žitný kvas, vždycky je zajímala hlavně ona tradiční řemeslná výroba chleba. Krom čistého žita pečou i pšenično-žitný, někdy obohacený i semínka lnu, slunečnice, dýně nebo sezamu.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Farní penzion Dolní Žandov

Farní penzion je ubytovací zařízení určené pro rekreační, školicí či jiné pobyty jednotlivců i skupin.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Velkostatek Manský dvůr na Chebsku

Penzion Manský Dvůr poskytuje ubytování s rodinnou atmosférou v kraji lázní, vhodné pro rodiny s dětmi, turisty, cyklisty, milovníky zachovalé přírody a historických památek.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Kavárna Na Merisce

Jsme kulturní kavárna a bistro v karavanu na úpatí Českého lesa, kde naleznete nejen přírodu, domácí dezerty, sandwiche a mnoho dalšího, ale také výběrovou kávu z Lázeňské pražírny IVO coffee praženou přímo pro nás.
Tři Sekery, Karlovarský kraj

Restaurace Pension Kladská

Foie gras, jaké jste ještě nejedli? To musíte mezi Mariánkami a Vary zahnout hluboko do Slavkovského lesa do osady Kladská, kde není signál, ale jen několik nádherných chaloupek v alpském stylu z konce 19. století.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Restaurace a pension U Tetřeva v osadě Kladská

Restaurace U Tetřeva se nachází v krásné a nedotčené přírodě uprostřed překrásných lesů v osadě Kladská nedaleko Mariánských Lázních.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Schlosshotel Mariánské Lázně

Na našem hotelu jde cítit Česko-Chorvatská atmosféra, která zaručuje srdečnost, přátelství , a známé chutě kuchařského umu obou zemí.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Kemp La Provence u Mariánských Lázní

Kemp La Provence v obci Velká Hleďsebe nabízí ubytování v kempu, chatkách, pod stanem či v karavanu. K dispozici je elektrická přípojka, sociální zařízení, kuchyňka s jídelním koutem a venkovní posezení.
Velká Hleďsebe, Karlovarský kraj